Pojawiają się w okresie ciąży ale ma je też aż 70% dziewcząt w okresie dojrzewania. 0 to, skąd się biorą i jak z nimi walczyć, zapytaliśmy dermatologa.

Kiedy się tworzą rozstępy?

Najczęściej pojawiają się, gdy gwał­townie  tyjemy wtedy skóra szybko się rozciąga. Tworzą się w okresie dojrze­wania i ciąży (u 90% kobiet). Powstają też pod wpływem miejscowego, długo­ trwałego stosowania leków sterydowych.

Czy zawsze wyglądają jednakowo?

Nie. Na początku na skórze pojawiają się czerwone lub sinoczerwone, podłuż­ ne, zazwyczaj równolegle kreski różnej długości i szerokości. Są lekko zapadnię­ te i delikatnie pomarszczone. Dopiero po pewnym czasie zmieniają barwę na białą lub są koloru skóry.

Z jakiej przyczyny się pojawiają?

Jednym z winowajców jest hormon stresu (kortyzol). W okresie dojrzewa­nia, ciąży i nadmiernego tycia organizm wytwarza go więcej, a on przez swoje działanie wpływa na stan włókien kola­ genowych i elastycznych, sprawiających, że skóra jest jędrna i gładka - jest ich mniej, stają się podatne na uszkodzenia, zniekształcone. A gdy przybie­ramy na wadze, skóra się mocno rozcią­ga, tworzą się na niej jakby pęknięcia i to są właśnie rozstępy. Z niewiadomych powodów niektórzy mają większą, uwarunkowaną genetycznie, skłonność do tworzenia się takich blizn.

Gdzie tworzą się najczęściej?

Mogą powstawać wszędzie tam, gdzie skóra nadmiernie się rozciąga. Zazwy­czaj tworzą się na pośladkach i górnej części ud. W ciąży  naj­częściej widoczne są na brzuchu (zwłaszcza po bo­ kach) i piersiach. U męż­czyzn często zlokalizowa­ne są w okolicy obręczy barkowej i na plecach.

Czy ich powstawaniu można zapobiec?

Najlepszym sposobem uniknięcia rozstępów jest niedopuszczenie do otyłości. Warto też zadbać o elastyczność skóry.

Czy specjalne kremy mogą je zlikwidować?

Niestety nie Rozstęp to rodzaj blizny, a wszystkie zmiany zachodzące w skó­rze, gdy się on tworzy, są trwałe. Kosme­tyki mogą jedynie poprawić jędrność skóry, a wtedy blizny są mniej widoczne. Skuteczniejsze są przepisane przez leka­rza preparat)' zawierające retinoidy, które pobudzają skórę do odnowy.

Jakie zabiegi kosmetyczne pomogą zatu­szować istniejące już blizny?

Wygląd skóry poprawią: mezoterapia, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, zabiegi laserem (np. fraxelrestore). Po­ budzą one komórki skóry do pro­dukcji prawidłowych włókien kolagenowych i elastycz­nych. Nie są tanie (250 -1000 zł zabieg), a kuracja nigdy nie kończ)' się na jednym (liczbę zabiegów

YOUR REACTION?Facebook Conversations