Jak poznać czy dziecko bierze narkotyki?
Jak poznać czy dziecko bierze narkotyki?
Co jako rodzice powinniśmy wiedzieć o współczesnych środkach stymulujących? Zajrzyj w tę mniej znaną stronę życia współczesnej młodzieży

Nastolatek nadużywający środków odurzających nic musi wyglądać niechlujnie, wagarować, mieć złych ocen czy całych weekendów spędzać na imprezach. Dzisiaj od narkotyków czy alkoholu często uzależnione są dzieciaki będące na pierwszy rzut oka wzorem do naśladowania - ambitne i perfekcyjne w każdej dziedzinie życia. To nie twarde narkotyki są największym problemem wśród młodzieży. Według raportu ES PAD (European School Survcy Project on Alcohol and Othcr Drugs) sporządzonego na podstawie analizy sytuacji w 48 krajach (w tym w Polsce) najpopularniejszą substancją pobudzającą jest marihuana, drugie miejsce zajmują środki uspokajające, trzecie - inhalanty Wskaźniki dotyczące tzw. twardych narkotyków (kokainy, heroiny) są niższe i nic przekraczają kilku procent.

MARIHUANA

Jest zieloną, brązową lub szarą mieszanką wysuszonych i poszatkowanych liści, łodyg, nasion i kwiatów konopi. Mocniejsza postać tego narkotyku - sprasowana żywica konopi - to haszysz. Obie postacie zawierają związek znany w skrócie jako THC i to właśnie on działa psychotropowe, wywołując euforię i uczucie zrelaksowania. Marihuanę pali się w postaci papierosa (skręta, jointa) lub nabija nią fifkę (lub fajkę wodną). Szkodliwość? Są sytuacje, że nawet pierwszy kontakt może być przyczyną ostrego lęku i myśli paranoidalnych, a także wpływać niekorzystnie na percepcję i czas reakcji. Natomiast działanie marihuany w dłuższym okresie jest mało zbadanym obszarem. Wiadomo, że jej dym zawiera wiele substancji rakotwórczych, tych samych co dym tytoniowy, upośledza działanie komórek układu odpornościowego, może być przyczyną przewlekłego kaszlu i częstszych infekcji. Pojawiają się dane wskazujące na związek tego nałogu z rozwojem zaburzeń lękowych, depresji, a nawet schizofrenii.

Jak poznać, że nastolatek pali marihuanę?

Pierwszym niepokojącym tropem mogą być symptomy pośrednie: sytuacja, gdy zauważymy w domu akcesoria do palenia (fifki, bibułki), poczujemy specyficzny zapach unoszący się w pokoju, dla zamaskowania którego  młode człowiek używa w nadmiarze środków zapachowych - odświeżaczy, kadzidełek itp.  Dalej - duże zużycie kropli do oczu,  które mają pomóc w zmniejszeniu charakterystycznego przekrwienia spojówek. Poza czerwonymi oczami niepokój powinny wzbudzić trudności w chodzeniu, nadmierna wesołkowatość, nagłe zaniki pamięci, zmiany' w zachowaniu- wycofanie się, depresja, zmęczenie, utrata apetytu i zaburzenia snu. Niestety, nie ma cudownego sposobu, który’ skutecznie odwiedzie młodego człowieka od palenia jointów. Przydatne mogą być ogólne zasady postulowane przez pedagogów i psychologów: aktywne włączenie się w życie dziecka, otwarta komunikacja, jasne wyrażenie swojej dezaprobaty dla tego nałogu. Jeśli nic dajemy sobie rady sami, należy skorzystać z pomocy innych.

LEKI NA RECEPTĘ I BEZ RECEPTY

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o środki uspokajające i nasenne, ale także dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, środki przeciwkaszlowe oraz tzw. leki złożone - wieloskładnikowe - na przeziębienie (często mają dodatek środków działających nasennie). Źródłem pozyskania preparatów uspokajających i nasennych są m.in. nasze domowe apteczki. Leki uspokajające młodzież uważa za rodzaj bezpiecznych wspomagaczy (na zasadzie: „skoro pomagają mamie, pomogą i mi”). Niestety, tak nie jest. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie różnych farmaceutyków ze sobą i z alkoholem.

Jak poznać, że dziecko odurza się lekami?

Zwróćmy uwagę na: nadmierną senność, splątanie, oczopląs, niepewny chód (objaw nadużycia leków uspokajających) lub zaparcia, nudności, niskie ciśnienie krwi, obniżoną częstość oddechów i splątanie (symptom nadmiernego stosowania opioidowych leków przeciwbólowych, które działają euforycznie). Leczenie uzależnienia od leków jest tak trudne jak w przypadku narkotyków, dlatego lepiej zwrócić się do specjalistów.

SUBSTANCJE WZIEWNE (INHALANTY)

Nie są one w ścisłym sensie narkotykami, ponieważ... w większości są legalne. To powszechnie dostępne produkty: kleje, lakiery (także te do włosów), korektory w płynie, farby w sprayu, rozpuszczalniki jak benzyna, aceton. Młodzież wącha nawet podtlenek azotu zawarty w pojemniku z bitą śmietaną i butan powszechnie dostępny jako gaz do zapalniczek. Szczególną formą substancji wziewnych używaną przez starszą młodzież (intensyfikuje doznania seksualne) są azotyny, zwane popularnie poppersami. Efekty większości z tych substancji przypominają działanie alkoholu, pojawiają się euforia, niewyraźna mowa, brak koordynacji, zawroty głowy, a czasem omamy (halucynacje) i urojenia. Następstwem mogą być niedotlenienie czy rozkład mieliny - osłonki włókien nerwowych (co doprowadza do drgawek i drżenia, a następnie do trudności w mówieniu). Wdychanie rozpuszczalników lub aerozoli, nawet jednorazowe, może być przyczyną niewydolności serca i zgonu w ciągu kilku minut u zupełnie zdrowego nastolatka. Może on również umrzeć w wyniku nagłego uduszenia, szczególnie gdy nakłada papierową lub plastikową torbę na głowę. Poza układem nerwowym (mózgiem, nerwami, ośrodkami słuchu) uszkodzeniu mogą ulec szpik kostny, wątroba i nerki.Trud-no ocenić, które z tych środków są - najniebezpieczniejsze, ponieważ ryzyko zależy nie tylko od rodzaju  substancji, ale i formy odurzania. Substancje wziewne można wciągać nosem, rozpylać bezpośrednio do jamy nosowej lub ustnej albo wkładać do ust szmatkę nasączoną substancją lotną.

Jak poznać, że dziecko stosuje inhalanty?

Wskazówką może być zapach chemikaliów w domu lub na ubraniu, ślady farby na ciele lub twarzy, zaczerwienione oczy i zatkany nos, a także wygląd i zachowanie jak po wypiciu alkoholu, ale bez charakterystycznego zapachu.

DOPALACZE (DESIGNER DRUGS, SMARTS, BOOSTERS)

Dopalacze dostarczają substancji odurzających, ale do tej pory produkujący w sprytny sposób omijali przepisy antynarkotykowe. Nieustannie zmieniali skład chemiczny, więc gdy tylko któryś z komponentów trafiał na listę środków zakazanych, był zastępowany przez swój odpowiednik o bardzo zbliżonym działaniu, ale nieobecny na oficjalnej liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Od 1 listopada ubiegłego roku weszły w życie nowe przepisy: lista zakazanych substancji będzie szybciej aktualizowana, a za obrót, jak i posiadanie dopalaczy przewidziane są kary. Słusznie, bowiem - nie marginalizując niebezpieczeństwa płynącego z zażywania narkotyków — dopalacze są groźniejsze. Przy narkotykach mamy do czynienia z jedną, przewidywalną w działaniu substancją psychoaktywną (np. amfetaminą), natomiast w przypadku dopalaczy z mieszaniną kilku, o których nie wiemy nic ani my, ani młody człowiek, który je zażył. Gdy dochodzi do zatrucia, nie wiadomo więc, jakie działania przedsięwziąć. Poza tym, o ile przypadki śmierci po pierwszym spróbowaniu klasycznych narkotyków w zasadzie nie zdarzają się (wyjątkiem może być ecstasy), o tyle w przypadku dopalaczy istnieje realne ryzyko zgonu lub nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego już po pierwszym zażyciu. Dopalacze mogą być oparte na składnikach syntetycznych  albo naturalnych, pozyskiwanych z roślin (spice). Party pills dostępne są w postaci tabletek, nasączonych kawałków papieru do połykania bądź proszku do wciągania. Część z nich ma w swoim składzie substancje podobne do pochodnej amfetaminy, część robiona jest na bazie dostępnych bez recepty leków zawierających pseudoefedrynę lub kodeinę, a część posiada powszechnie dostępne odczynniki chemiczne Te ostatnie sprzedaje się w próbkach opatrzonych informacją, że są to substancje dla celów naukowych i nie nadają się do spożycia, ale ich  użytkownicy doskonale wiedzą, że prawda jest zgoła inna. Mieszanki spice występują zaś w postaci suszu przeznaczonego do palenia w fajkach i skrętach lub w postaci kadzidełek. Zawierają głównie związki halucynogenne, np. oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, wilczej jagody, powoju hawajskiego, kaktusów. Jeden dopalacz może zawierać ekstrakty z kilku roślin, a biorąc pod uwagę, że w każdym z nich jest zazwyczaj kilka alkaloidów o działaniu psychoaktywnym (często wzmacnianych syntetycznymi kannabinoidami), stanowią mieszankę toksycznie oddziałującą na układ nerwowy.

Jak poznać, że dziecko jest pod wpływem dopalaczy?

Lista potencjalnych objawów, jakie  mogą wywoływać dopalacze, jest nieograniczona, tak samo jak teoretycznie nieograniczony jest ich skład. Najmniej groźnymi  konsekwencjami zatrucia są zawroty głowy, nadmierna potliwość, podwyższenie temperatury, nudności i wymioty, bezsenność, problemy z koncentracją i stany lękowe. Groźniejszymi: wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków, napady paniki, szczękościsk, drgawki, omamy słuchowe i wzrokowe. Do najpoważniejszych działań niepożądanych dopalaczy należą: utrata przytomności, zawał serca, udar mózgu, napady agresji i szału, które mogą prowadzić do samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek i/lub wątroby. Pierwsza pomoc przy zatruciu obejmuje: natychmiastowe wezwanie pogotowia i monitorowanie funkcji życiowych (oddech i puls), a w razie ich ustania rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

AMFETAMINA (I METAMFETAMINA)

Amfetamina (amfa, speed, proszek) i metamfetamina (lód, kryształ) zażywane są dla efektu przypływu energii, polepszenia koncentracji i wydolności psychofizycznej (np przed egzaminami). Objawem ubocznym są: zwiększenie częstości akcji serca i oddechów, podwyższenie ciśnienia krwi i temperatury ciała. Długotrwałe stosowanie tych substancji powoduje wychudzenie i wyczerpanie, problemy z zębami, lęk, splątanie, bezsenność, zaburzenia nastroju i gwałtowne zachowanie, problemy z pamięcią i poruszaniem się. Może też doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych: paranoi, omamów i urojeń.

Jak poznać, że dziecko bierze amfetaminę?

Wskazówką pośrednią może być obecność małych opakowań zawierających biały proszek i kryształy. Objawami somatycznymi będą: rozszerzone źrenice bardzo słabo reagujące na światło, bezsenność, nerwowość, wahania nastroju, nieuzasadnione nadmierne poczucie pewności siebie, a przy długotrwałym stosowaniu - wychudzenie. Dziecku uzależnionemu od amfetaminy będą musieli pomóc specjaliści.

ALKOHOL

Według ogólnoeuropejskiego badania ESPAD to najczęściej używana przez młodzież substancja psychoaktywna. Jak jednak wiemy - pobudza, ale na krótką metę, w dłuższej perspektywie jest silnym depresantem układu nerwowego: spowalnia funkcje mózgu, wpływa na spostrzeganie, emocje, koordynację ruchów oraz sprawność wzroku i słuchu. Dzieci pijące alkohol są o wiele bardziej narażone na udział w wypadkach samochodowych, będą częściej ofiarą przestępstw związanych z przemocą, bardziej prawdopodobne są też w ich przypadku poważne problemy w szkole. Warto pamiętać, że ryzyko uzależnienia od alkoholu osoby dorosłej jest czterokrotnie większe, jeśli zaczęła ona pić jako nastolatek, w porównaniu z osobą, która alkoholu spróbowała dopiero po osiągnięciu pełnoletności.

Jak poznać, że dziecko regularnie pije alkohol?

Ewidentne jest oczywiście przyłapanie dziecka w stanie nietrzeźwości. Jednak nastolatki (tak zresztą jak i dorośli) potrafią ukryć swoje picie. Pośrednio na problem wskazywać mogą wtedy: wyczuwalny' zapach alkoholu w oddechu, spanie w ciągu dnia, brak energii i utrata zainteresowania sprawami, które kiedyś wydawały się dla nastolatka ważne, problemy' z pamięcią, słaba koncentracja i koordynacja ruchów, czerwone oczy; niewyraźna mowa. Środki zaradcze? Miłość i zaufanie w rodzinie, bieżąca wiedza, co się dzieje w życiu nastolatka, ustanowienie jasnych zasad dotyczących picia i konsekwencji wynikających z ich naruszenia, unikanie picia alkoholu przez nas, rodziców, w domu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!