10 faktów o baristach
10 faktów o baristach
Dziesięć rzeczy, które chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać baristę.

1. Skąd wzięto się określenie „ciągniecie” espresso?

Określenie to nawiązuje do pierwszych ekspresów z uchwytem, za który trzeba było pociągnąć, aby przepompować wodę przez kawę.

2. Dlaczego mówi sic o ważeniu składników kawy?

 Bariści ważą wszystko - nawet wodę, której używają. Dzięki temu mogą być pewni, że uzyskują właściwe proporcje w każdym przyrządzanym espresso.

3. lle trwa ekstrakcja espresso?

Ekstrakcja idealnego espresso powinna trwać od 23 do 28 sekund. Jeśli trwa krócej lub dłużej, należy dostosować grubość mielenia kawy.

4. Jaka jest różnica pomiędzy espresso a ristretto?

Ristretto to małe espresso. Zawartość wody to jedyny zmienny element espresso. W związku z tym wyróżnia się ristretto (skrócone), normale (normalne) oraz lungo (długie). Bariści dostosowują grubość mielenia kawy, nie zmieniając jednak czasu ekstrakcji. Bardzo drobne zmielenie w przypadku ristretto oznacza np., że woda wolniej przepływa przez kawę, co daje mniejszą porcję napoju o bardziej wyrazistym smaku.

5. Czy podwójna porcja grandę zawiera więcej kawy niż mała piccolo?

Kiedy zamawiasz w kawiarni kawę grande, niekoniecznie otrzymujesz więcej kofeiny, chyba że prosisz, by umieszczono w niej dodatkową porcję espresso. Większa filiżanka może bowiem zawierać po prostu więcej wody lub mleka.

6. Czy latte art (sztuka tworzenia rysunków i wzorów z mleka L na powierzchni espresso] to tylko popisywanie się?

I tak, i nie. Oczywiście jest w tym trochę efekciarstwa, jednak latte art świadczy również o tym, że mleko jest odpowiednio spienione. Jeśli może utrzymać kształt liścia lub serca, jest usztywnione mikropianką, a o to właśnie chodzi.

7. Jak dtugo trwa szkolenie baristy?

Uczenie się podstaw tego fachu może trwać zaledwie jeden weekend, ale np. baristów Starbucksa wysyła się na dwutygodniowe intensywne szkolenie. Wszyscy bariści powiedzą, że - poza zorganizowanymi szkoleniami - zawsze uczą się również w pracy. Kawa to tak rozległy i satysfakcjonujący temat, że dobrzy fachowcy nigdy nie przestają się kształcić.

8. Czy zmielisz dla mnie moją kawę?

 Zasada brzmi: zawsze miel kawę na świeżo, tuż przed zaparzeniem. Nie ma ona jednak zastosowania, jeśli twój domowy' młynek jest kiepskiej jakości albo nierównomiernie rozdrabnia ziarenka. W takim wypadku barista z przyjemnością zmieli dla ciebie twoją kawę (pod warunkiem, że obiecasz, że szybko ją zużyjesz).

9. Kiedy uprażono ziarna twojej kawy?

Palone ziarna kawy' mają określoną żywotność. Idealnie byłoby, gdyby świeżo uprażoną kawę parzono w ciągu dziesięciu dni. Wielu koneserów woli pozostawić ziarna w spokoju przez kilka dni po paleniu. Rozsądny przedział czasowy' na spożycie wynosi zatem pięć do dziesięciu dni po uprażeniu.

10. Jaka jest różnica między espresso a kawą filtrowaną?

Espresso jest o wiele bardziej nasycone kofeiną niż kawa parzona przez filtr, ponieważ nacisk wymagany przy jego przygotowywaniu wydobywa z kawy' więcej bryłek i olejów' które trafiają do napoju. Kawa filtrowana ma z to o wiele delikatniejszy smak. Wszystko zależy od upodobań pijącego.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!