views
Najpierw trzeba sprawdzić, co jest zapisane w naszej umowie o pracę, rzadko bo wiem dostajemy samą „gołą” pensję (tzw. pensja zasadnicza), na ogół otrzymujemy także różne dodatki, premie, prowizje, nagrody. Wszystkie te elementy po winny być określone w umowie. Sprawdźmy także, jakie przepisy obowiązują w naszej firmie. Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż dwadzieścia osób, musi mieć regulamin wynagradzania.Zapoznajmy się z nim w dziale kadr i dowiedz my się, jakie są szczegółowe warunki wynagradzania.Sprawdźmy także, czy są jakieś inne świadczenia ze strony pracodawcy - może np. przysługują nam pieniądze za wczasy pod gruszą. Być może też w zakładzie pracy obowiązuje układ zbiorowy pracy, w którym są także zapisane warunki wynagradzania pracowników. Postanowienia warunków wynagradzania i układu zbiorowego nie mogą być mniej korzystne niż przepisy wynikające z kodeksu pracy, ustaw i aktów wykonawczych.
PŁACA MINIMALNA
Za pracę na pełnym etacie pracodawca musi zapłacić co najmniej płacę minimalną. W roku 2020 jest to 2600 zł brutto. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna karierę zawodową jego pensja w pierwszym roku pracy (i tylko w tym okresie) może być niższa, jednak musi wynosić co najmniej 80 proc, płacy minimalnej. Jeśli pracodawca płaci mniej, możemy żądać dopłacenia tej różnicy, bo obliguje go do tego prawo (oczywiście, jeżeli pracowaliśmy, a nie byliśmy na zwolnieniu czy urlopie bezpłatnymi). Płaca minimalna nie jest równoznaczna z pensją zasadniczą. W skład płacy minimalnej oprócz wynagrodzenia zasadniczego wchodzą także premie, nagrody, dodatki za pracę w szkodliwych warunkach, dodatek stażowy itd. Aby sprawdzić, czy otrzymujemy to ustawowe minimum, trzeba zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia.
ZAPŁATA ZA NADGODZINY
Nasze zarobki mogą się zmieniać, jeżeli pracujemy w nadgodzinach. Za każdą godzinę takiej pracy przysługuje nam zwyczajne wynagrodzenie oraz dodatek 50 proc, wynagrodzenia (za noc, niedziele i święta, dni wolne od pracy - 100 proc.). Z nadgodzinami mamy do czynienia wtedy, gdy musimy zostać w pracy dłużej, niż wy nosi nasza dniówka wynikająca z umowy o pracę lub harmonogram u bądź rozkładu pracy (czyli np. 8 godzin dziennie) i wtedy, jeżeli pracując średnio 40 godz. w 5-dniowym tygodniu pracy, musimy przyjść do pracy w’ wolną sobotę lub niedzielę.
Uwaga: Za pracę w nadgodzinach przysługują nam pieniądze lub (na nasze życzenie) czas wolny. Nadgodziny wolno zlecać tylko ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, w celu usunięcia awarii lub prowadzenia akcji ratowniczej. Nie można ich zlecać niepełno sprawnym, młodocianym i kobietom w ciąży, a osobom opiekującym się dzieckiem do lat 4 tylko za ich zgodą.innej, gorzej płatnej, musimy otrzymać tzw. dodatek wyrównawczy, dzięki któremu pensja będzie taka sama jak uprzednio. Należy się on m.in. osobom niezdolnym do dotychczasowej pracy ze względu na chorobę zawodową lub wypadek przy pracy, a także pracownicom w ciąży i karmiącym dziecko. Przy stałych stawkach wy nagrodzeń ustalając nowe, bierze się pod uwagę miesiąc poprzedzający zmianę warunków. Przy zmiennych składnikach wynagrodzeń (np. pracujemy na akord) bierze się pod uwagę trzy ostatnie miesiące, ale jeżeli rozbieżności w zarobkach są bardzo duże - 12 miesięcy.
WYNAGRODZENIE ZA CZAS URLOPU
Systemy wynagradzania, gdy przebywamy na urlopie, bierze się pod uwagę składniki pensji i inne świadczenia, jakie otrzymuje pracownik. Jednak nie wszystkie. Lista składników wyłączonych jest duża. Nie bierze się m .in. pod uwagę nagród i nagród jubileuszowych, trzynastej pensji, „chorobowego”, wynagrodzeń za usprawiedliwione nieobecności w pracy (np. 2 dni opieki nad dzieckiem, wolnych dni z tytułu ślubu lub śmierci najbliższych).
Uwaga: Jeżeli nie wykorzystaliśmy urlopu, bo rozwiązaliśmy stosunek pracy, należy się nam ekwiwalent pieniężny.
WYNAGRODZENIE ZA CZAS CHOROBY
Jeżeli przebywam y na zwolnieniu lekarskim , za czas choroby przysługuje nam 80 proc, wynagrodzenia, jeśli jednak jesteśmy w szpitalu, otrzymamy tylko 70 proc. Natomiast jeżeli choroba jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, przypada w czasie ciąży lub spowodowana jest tym , że zostaliśmy dawcą tkanek albo narządów (lub badamy się, czy możemy zostać dawcą), Wynagrodzenie nie może być niższe niż ustawowe minimum, czyli wyznaczona przez ZUS płaca minimalna. należy nam się 100 proc, wynagrodzenia. „Chorobowe” wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, także za niedziele i święta. Uwzględnia się ta kie składniki wynagrodzenia jak premie, dodatki, na grody, o ile od nich zostały odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne.
DODATEK ZA PRACĘ W NOCY
Jeżeli pracujemy 8 godzin między 21 a 7 rano, należy' się nam dodatkowa zaplata. 1 to niezależnie od tego, czy wynika to z ustalonego rozkładu pracy, czy pracujemy nocą stale, czy tymczasowo itp.
DODATEK WYRÓWNAWCZY
Jeżeli z powodów zdrowotnych nie możemy wykonywać dotychczasowej pracy i zostaliśmy przeniesieni do innej, gorzej płatnej, musimy otrzymać tzw. dodatek wyrównawczy, dzięki któremu pensja będzie taka sama jak uprzednio. Należy się on m.in. osobom niezdolnym do dotychczasowej pracy ze względu na chorobę zawodową lub wypadek przy pracy, a także pracownicom w ciąży i karmiącym dziecko.
Przy stałych stawkach wy nagrodzeń ustalając nowe, bierze się pod uwagę miesiąc poprzedzający zmianę warunków. Przy zmiennych składnikach wynagrodzeń (np. pracujemy na akord) bierze się pod uwagę trzy ostatnie miesiące, ale jeżeli rozbieżności w zarobkach są bardzo duże - 12 miesięcy.
WYNAGRODZENIE ZA CZAS URLOPU
Przy ustalaniu wynagrodzenia, jakie otrzymujemy, gdy przebywamy na urlopie, bierze się pod uwagę składniki pensji i inne świadczenia, jakie otrzymuje pracownik. Jednak nie wszystkie. Lista składników wyłączonych jest duża. Nie bierze się m .in. pod uwagę nagród i nagród jubileuszowych, trzynastej pensji, „chorobowego”, wynagrodzeń za usprawiedliwione nieobecności w pracy (np. 2 dni opieki nad dzieckiem, wolnych dni z tytułu ślubu lub śmierci najbliższych). Uwaga: Jeżeli nie wykorzystaliśmy urlopu, bo rozwiązaliśmy stosunek pracy, należy się nam ekwiwalent pieniężny.
WYNAGRODZENIE ZA CZAS CHOROBY
Jeżeli przebywam y na zwolnieniu lekarskim , za czas choroby przysługuje nam 80 proc, wynagrodzenia, jeśli jednak jesteśmy w szpitalu, otrzymamy tylko 70 proc. Natomiast jeżeli choroba jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, przypada w czasie ciąży lub spowodowana jest tym , że zostaliśmy dawcą tkanek albo narządów (lub badam y się, czy możemy zostać dawcą), Wynagrodzenie nie może być niższe niż ustawowe minimum, czyli wyznaczona przez ZUS płaca minimalna. należy nam się 100 proc, wynagrodzenia. „Chorobowe” wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, także za niedziele i święta. Uwzględnia się ta kie składniki wynagrodzenia jak premie, dodatki, na grody, o ile od nich zostały odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne.
Komentarze
0 comment