Analiza snów na własną rękę: Jak prowadzić dziennik snów oraz jak interpretować sny
Analiza snów na własną rękę: Jak prowadzić dziennik snów oraz jak interpretować sny
Wszyscy śnią. Gdy ktoś mówi „rzadko mi się coś śni”, tak naprawdę chce powiedzieć, „po przebudzeniu rzadko pamiętam, co mi się śniło”. Zapamiętywanie snów, podobnie jak wiele innych czynności jest umiejętnością nabytą. Oto kilka wskazówek na dobry początek.

•    Rozpocznij dialog ze swoim nieświadomym umysłem. Nawet proste słowa, wypowiedziane na głos przed udaniem się do łóżka, „Dzisiaj w nocy zapamiętam moje sny” mogą pomóc ci przypomnieć sobie jedną czy dwie sceny.

•    Połóż na nocnej szafce notes i długopis. Jeśli obudzisz się w środku nocy ze snu zapisz kilka najważniejszych spostrzeżeń, zanim ponownie zaśniesz - zdziwisz się, co udało ci się zapamiętać na gorąco, a co wyleciałoby ci z głowy, gdybyś czekał z tym do rana.

•    Naucz się mówić własnym językiem snów. Nieświadomy umysł z upodobaniem sięga w komunikacji po metafory, symbole i zagadki, które mają bardzo osobiste znaczenie dla śniącego i często są niezwykle zabawne. Rozszyfrowywanie tego kodu będzie wymagało sporego wysiłku, ale bądź cierpliwy, zdziwisz się, jak błyskotliwie twój umysł wybiera anegdoty, emocje i fragmenty dialogów z życia codziennego, tworząc z nich fascynującą, zwartą narrację.

•    Nie oceniaj się. Sny często dotykają trudnych tematów, jak śmierć, seks i przemoc. Jeśli nie jesteś oskarżony o przestępstwo zagrożone karą śmierci, sen o tym, że kogoś mordujesz  nie czyni z ciebie kryminalisty. Analiza na własną rękę: Jak prowadzić dziennik snów 7 w prawdziwym życiu. Twój nieświadomy umysł próbuje ci coś przekazać, posługując się metaforą. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej sugestywne i niepokojące są senne wizje, tym silniejsze emocje leżą u ich podstaw. Naucz się zadawać właściwe pytania. Nawet jeśli w nocy zrobiłeś tylko skrótowe notatki, spróbuj przypomnieć sobie szczegóły snu, zanim wstaniesz rano z łóżka. Potraktuj go jak opowiadanie, które trzeba podsumować. W streszczeniu skoncentruj się na scenerii, głównych postaciach i fabule oraz wszelkich dominujących zapachach, obrazach, dźwiękach, kolorach czy wrażeniach emocjonalnych. Fascynujące w przypadku powtarzających się snów są subtelne różnice między nimi.

•    Nadaj swojej analizie osobisty charakter. Interpretacje snów zawarte w tej książce, w żadnym wypadku nie są szyte na każdą miarę. Na treść i przekaz twoich snów wpływają życiowe doświadczenia, bagaż emocjonalny i historia rodzinna. Najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać rozszyfrowując sen brzmi: „Czy ten scenariusz odnosi się do mojej obecnej sytuacji życiowej? A jeśli tak, to pod jakim względem?”.

•    Gdy nabierzesz już wprawy w poruszaniu się po swoim wewnętrznym świecie, spróbuj doświadczyć świadomego snu. Jest to wyuczona metoda, dzięki któej śniący zachowuje pewien stopień świadomości pozwalający kontrolować proces i przebieg snu. Według części ekspertów świadomy sen może przynieść znaczne korzyści emocjonalne. Na przykład osoba doświadczająca świadomego snu, której przyśni się, że goni ją przerażający potwór (str. 48) może przestać uciekać, odwrócić i zapytać prześladowcę „Dlaczego mnie gonisz?”. Odpowiedzi bywają zaskakujące, lecz istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki nim znacznie złagodzisz niepokój, który był przyczyną tego snu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!