Chemiczne dodatki mogą spełniać bardzo pożyteczną rolę. Niektóre z nich hamują rozwój szkodliwych substancji, takich jak pleśnie i bakterie. Przedłużają więc one ich termin przydatności do spożycia i eliminują ryzyko zatruć pokarmowych oraz infekcji bakteryjnych.

Niestety, ich część ma zdolność kumulowania się w organizmie. Co więcej, organizm nie potrafi się ich pozbyć. Z biegiem lat mogą one przyczynić się do poważnych zmian chorobowych naszych narządów wewnętrznych. Warto zatem wiedzieć, które z nich są bezpieczne, a których unikać jak ognia.

Barwniki

Nie wszystkie z tych substancji to syntetyki. Wiele z nich to naturalne substancje dość powszechnie występujące w naturze. Zwłaszcza barwniki spożywcze, nadające lub przywracające kolor są nieszkodliwymi dla naszego zdrowia składnikami produktów spożywczych:

E100 - kurkumina. naturalny żółty barwnik uzyskiwany z kurkumy, działający przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Zalecany do spożywania zimą, zabezpiecza nas przed infekcjami:

E101 - ryboflawina, czyli witamina B2;

E120 - koszenila - naturalny czerwo-no-pomarańczowy barwnik chinoli-nowy;

E140I - chlorofil występujący w roślinach, barwiący produkty na zielono:

E150a - karmel, czyli cukier poddany działaniu wysokiej temperatury:

E160a - beta-karoten - prowitamina witaminy A, czerwono-pomarańczowy barwnik:

E160b - anatto - pomarańczowy barwnik uzyskiwany z jednego z tropikalnych owoców:

Eló0d - likopen - ekstrakt ze skórek pomidorowych barwiący żywność na czerwono:

E162 - betanina będąca wyciągiem z czerwonych buraków ćwikłowych:

E163 - naturalne barwniki uzyskane z kapusty lub czarnych winogron.

Zagęstniki

Także zdecydowana większość zagęstników spożywczych to substancje naturalne:

E400 - kwas alginowy uzyskiwany z alg morskich;

E401 - alginian sodu - substancja naturalna o charakterze błonnika:

E406 - agar z czerwonych alg morskich;

E407 - karagen - także uzyskiwany z czerwonych alg morskich, zagęstnik stosowany w produktach dla dzieci;

E410 - mączka chleba świętojańskiego wytwarzana z nasion Ceratonii. dodawana do mleka dla niemowląt;

E412 - guma guar - naturalna substancja z drzewa Cyamopsis tetragonolobus;

E414 - guma arabska pochodząca z drzew akacji;

E415 - guma ksantanowa uzyskiwana z cukru, glukozy lub skrobi:

E440 - pektyna uzyskiwana z owoców:

E441 - żelatyna ze skór i kości zwierzęcych;

E1412 - fosforan diskrobiowy - naturalna substancja stosowana w przetworach dla dzieci;

E1422 - acetylowany adypinian diskrobiowy - naturalna substancja będąca pochodną skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej.

Regulatory kwasowości

Regulatory kwasowości nadają pożądany smak i zwiększają trwałość produktów. Są to naturalne kwasy organiczne. Najczęstsze z nich to:

E260 - kwas octowy - substancja naturalna wyprodukowana na bazie alkoholu etylowego:

E270 - kwas mlekowy, będący produktem fermentacji skrobi kukurydzianej lub zbożowej:

E330 - kwas cytrynowy naturalnie otrzymywany z melasy:

E334 - kwas winowy, naturalny produkt fermentacji wina.

Środki słodzące

E421 - mannitol - słodka forma alkoholu występującego m.in. w mannie i innych roślinach;

E420 - sorbitol - otrzymywana przez redukcję glukozy bezbarwna substancja o słodkim smaku;

E951 - aspartam - substancja słodząca, 180 razy słodsza od cukru. Bardzo popularna, jednak jest przedmiotem wielu sporów. Oprócz nietolerancji przez osoby chore na fenyloketonurię podejrzewa się go o wywoływanie raka mózgu i układu limfatycznego. W internecie znaleźć można wiele materiałów dotyczących trujących właściwości tej substancji.

Emulgatory

E322 - lecytyna uzyskiwana z soi. Lecytynę z soi stosuje się często przy stanach zmęczenia jako substytut diety:

E471 - mono- i dwuglicerydy kwasów tłuszczowych - często stosowane w lodach. Wytwarzane z glicerolu i kwasów tłuszczowych, jak najbardziej naturalne.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze zapobiegają m.in. jełczeniu tłuszczów i zmianom barwy produktów. Są to głównie witaminy lub ich pochodne:

E300 - kwas askorbinowy (witamina C);

E301 - askorbinian sodu - pochodna witaminy C. Przeciwutleniacz używany często do wzmacniania smaku Chleba. Zapobiega brązowieniu owoców i tworzeniu się rakotwórczych nitrozoamin w mięsie:

E302 - askorbinian wapnia - stabilizator i przeciwutleniacz na bazie witarniny C, gdzie kwas askorbinowy został zobojętniony wapniem;

E307 - alfa tokoferol (witamina E) -przeciwdziała jełczeniu tłuszczu.

Substancje wzmacniające smak oraz zapach.

E621 - glutaminian sodu - używany był od setek lat w kuchni japońskiej, będąc składnikiem popularnej tam przyprawy. Ostatnio jednak badania polskich naukowców dowiodły, że stosowany nawet w niewielkich ilościach wywołuje niekorzystny wpływ na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Spożywany w dużych ilościach jest niebezpieczny dla zdrowia. U alergików spowodować może nawet paraliż układu oddechowego;

E623 - glutaminian wapnia - działanie identyczne jak u glutaminianu sodu;

E636 - maltol - substancja o posmaku karmelu nadająca zapach „świeżego chleba".

Konserwanty

Dotarliśmy w końcu do konserwantów chemicznych, najbardziej kontrowersyjnej grupy dodatków do żywności. Znajdziemy tu, niestety, sporo substancji niekorzystnie wpływających na nasz organizm, i to pomimo swoich niewątpliwych zalet, polegających na niedopuszczaniu do psucia się jedzenia.

E200 - kwas sorbinowy - uważany za obojętny dla zdrowia, choć powoduje reakcje alergiczne. Stosowany głównie do serów i margaryn. Otrzymany po raz pierwszy przez ekstrakcję z owoców jarzębiny. Jest całkowicie metabolizowany przez organizm człowieka. Nieszkodliwe są również sole kwasu sorbowego: sodowa - E201. potasowa - E202, wapniowa - E203;

E214 i E216 - ester etylowy i propylowy kwasu benzoesowego - udoskonalone formy kwasu benzoesowego. Są one skuteczniejsze i wydajniejsze od niego oraz całkowicie wydalane z organizmu wraz z moczem. Stosuje się też sole tych związków - E217 i E218. wykazujące takie same właściwości;

E220 - bezwodnik kwasu siarkawego - związek o silnych właściwościach odkażających i wybielających. Często używany do wyjaławiania opakowań. W przemyśle winiarskim wykorzystywany do utrwalania moszczów owocowych. Niszczy witaminy BI i B12. Bezwodnik kwasu siarkawego i jego sole:

E234 - nizyna - właściwie antybiotyk. Hamuje rozwój bakterii masłowych i mlekowych. Zachowuje się nieagresywnie w stosunku do organizmu człowieka, przez co jest uważana za środek bezpieczny;

E251 - azotan sodowy, czyli popularna saletra. Popularna, ale niebezpieczna. Może ona w solance peklującej, a także w przewodzie pokarmowym ulec przemianie do azotynów, a te w połączeniu z sokiem żołądkowym -do rakotwórczych nitrozoamin. Duże spożywanie wędlin konserwowanych azotanami i azotynami może powodować poważne schorzenia włącznie z nowotworami przewodu pokarmowego;

E280 - kwas propionowy - związek naturalnie występujący w organizmie człowieka i zwierząt. Zarówno kwas proprionow/, jak i jego sole: sodowa

E281 oraz wapniowa - E282 hamują rozwój drożdży, pleśni i laseczki ziemniaczanej. Są one całkowicie metabolizowane w organizmie i przez to uważane za substancje bezpieczne:

Twoja Ocena