W tej chorobie na szczęście pomocne są współczesne antybiotyki, które niszczą Helicobacter pylon - bakterię powodującą większość wrzodów. Minęły czasy, gdy uważano, że za „żłobienie dziur” w żołądku odpowiedzialny jest wyłącznie stres. Jeśli przyczyną wrzodów jest H. pylon, zapewne lekarz zaleci 10-14-dniową kurację antybiotykami. Wyleczenie następuje mniej więcej po 8 tygodniach.

Zobojętnij kwas

Najszybciej działającymi środkami przeciwbólowymi są preparaty zobojętniające kwasy, takie jak Maalox, Gaviscon i Pep-to-Bismol, które neutralizują kwas żołądkowy i przynoszą ulgę w ciągu 10—15 minut. Przyjmuj 2 łyżki po każdym posiłku, przed snem i zawsze, gdy czujesz, że wrzód zaczyna ci dokuczać.

Być może lekarz przepisze ci blokery H2, takie jak cimetydy-na (Tagamet 100), tamotydyna (Pepcid AC) lub ranitydyna (Zantac 75). Leki te, stosowane na złagodzenie zgagi i niestrawności, zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i przyspieszają gojenie się wrzodu. Przyjmuj przepisane blokery H2 zgodnie ze wskazówkami podanymi w ulotce. Nie powinieneś jednak brać w tym samym czasie leków zobojętniających kwasy i blokerów H2, gdyż obniżysz skuteczność tych ostatnich. Odczekaj przynajmniej 1-2 godziny pomiędzy przyjmowaniem jednych i drugich leków. {Uwaga Nie usiłuj leczyć się sam, jeśli nie masz zgody lekarza — istnieje niebezpieczeństwo, że samole-czenie może zamaskować objawy poważniejszej choroby, na przykład nowotworu żołądka).

Jedzenie może również przejściowo łagodzić dyskomfort. Dzieje się tak dzięki temu, że kwas żołądkowy jest zobojętniany przez trawienie przyjmowanego pokarmu.

Pewne badania na zwierzętach wskazują, że imbir lekarski może ograniczać uwalnianie soków trawiennych w przewodzie pokarmowym. Likwiduje także stan zapalny. Możesz połykać kapsułki lub otwierać je i rozpuszczać ich zawartość w wodzie lub soku. Przyjmuj nie więcej niż łyżeczkę dziennie, ponieważ zbyt duża dawka może przynieść odwrotny efekt i spowodować podrażnienie. Możesz również żuć kandyzowane kłącze imbiru. Produkowane napoje imbirowe prawdopodobnie nie zawierają wystarczającej ilości imbiru, aby mieć korzystne działanie, ale pomóc może prawdziwe imbirowe piwo.

Zastosuj ochronną powłokę

• Kora wiązu czerwonego, stosowana także do powlekania bolącego gardła, tworzy mnóstwo śluzu — przezroczystej, lepkiej, galaretowatej substancji, która osłania również ścianki żołądka. Przyjmuj ją w postaci herbatki, zalewając łyżeczkę kory filiżanką gorącej wody Wypijaj 3 filiżanki dziennie. Do innych ziołowych herbatek, które działają łagodząco na podrażnione błony śluzowe, należą te z nagietka lekarskiego, rumianku pospolitego, prawoślazu lekarskiego i wiązówki błotnej.

•    Przeżuj i połknij łyżeczkę siemienia lnianego. Podobnie jak kora wiązu czerwonego nasiona lnu zwyczajnego tworzą łagodzący śluz w żołądku. Przynoszą też zdrowiu dodatkową korzyść, ponieważ są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi.

•    Spróbuj soku z aloesu zwyczajnego. Popularny w Europie domowy sposób na wrzody, sok z aloesu, wydaje się łagodzić stan zapalny w przewodzie pokarmowym i wpływać na zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Pij 1/3 filiżanki 3 razy dziennie.

•    Wykazano, że lukrecja gładka pomaga w leczeniu wrzodów tworząc ochronną warstwę między ściankami żołądka a kwasem żołądkowym. Kup lukrecję w postaci odglicyryzowanej (DGL, pozbawionej związku glicyryzyny), ponieważ naturalna lukrecja może gwałtownie podwyższyć ciśnienie krwi. Żuj 1 lub 2 wafle DGL około 30 minut przed każdym posiłkiem (lepiej, abyś żuł wafle niż połykał kapsułki, ponieważ DGL staje się aktywna po zmieszaniu ze śliną). Wafle DGL nie są w Polsce dostępne. Być może będziesz mógł je zamówić przez Internet. Nie przyjmuj jednak lukrecji w jakiejkolwiek postaci, jeśli przechodzisz kurację antybiotykami.

Wzbogać dietę o pokarmy przeciwwrzodowe

• Pij sok z surowej kapusty. Przez lata był on stosowany w ludowej medycynie, zanim jeszcze w latach 50. XX wieku pewne amerykańskie badania wykazały jego lecznicze właściwości. Czynną substancją w kapuście jest zapewne glutamina - amino-kwas, który odżywia komórki przewodu pokarmowego. Jeśli nie masz sokowirówki, możesz kupić surowy sok z kapusty w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Aby uzyskać maksymalny efekt, pij litr dziennie przez 3 tygodnie.

•    Innym dobrym źródłem glutaminy jest ananas jadalny.

> Jedz dużo cebuli zwyczajnej. Zawiera ona związki siarki, które mogą pomóc w zwalczeniu H. pylori.

•    Lecz się miodem. Pewne badania wykazują, że miód może ograniczać wzrost wywołujących wrzody bakterii H. pylori. Smaruj miodem poranny tost, używaj go zamiast cukru do płatków zbożowych lub dodawaj jako słodzik do ziołowych herbatek.

Wykorzystaj rośliny

Traganek wzmacnia układ immunologiczny, jest naturalnym antybiotykiem i działa przeciwzapalnie. Możesz go stosować, jeżeli nie zażywasz antybiotyków. Przyjmuj 200 miligramów 2 razy dziennie.

• Wydaje się, że kurkuma (ostryż długi) ochrania ścianki przewodu pokarmowego i zmniejsza wiatry. Stosuj najwyżej łyżeczkę dziennie sproszkowanego kłącza jako przyprawy do potraw, na przykład do zup lub dań z ryżu. Kurkuma nie nadaje się na herbatkę, ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie. Potrzebujesz bardzo dużo sproszkowanego kłącza, aby odnieść korzyści dla zdrowia, dlatego być może sięgnij po kurkumę w postaci suplementu. Najlepszy jest standaryzowany wyciąg z kłącza, który zawiera 95 procent kurkuminoidów; przyjmuj 300 miligramów do 3 razy dziennie podczas posiłku. Nadmiar kurkumy może spowodować pogorszenie wrzodów, więc jej nie przedawkuj.

Nastaw wodę w czajniku

Od dawna na ukojenie żołądka stosuje się herbatkę rumiankową, która działa przeciwzapalnie. Zalej filiżanką bardzo gorącej (nie wrzącej) wody 2 łyżeczki suszonych kwiatów. Parz przez 5 minut, następnie przecedź. Wypijaj do 3 filiżanek dziennie.

• Mięta pieprzowa łagodzi ból i przyspiesza gojenie wrzodu. Aby przyrządzić herbatkę, zalej 1-2 łyżeczki suszonych liści filiżanką wrzącej wody, parz przez 5 minut, a następnie przecedź. (Uwaga Nie stosuj mięty pieprzowej w przypadku przepukliny rozworu przełykowego, ponieważ zioło to rozluźnia mięśnie w obrębie wpustu żołądka i powoduje nasilenie objawów).

Rozładuj stres

• Ćwicz głębokie oddechy, medytuj, słuchaj relaksującej muzyki, ćwicz jogę, wdychaj kojące zapachy - jednym słowem zrób wszystko, aby zmniejszyć wpływ stresu na twoje życie. Zanim dowiedziano się o H. pylori, uważano wrzody za skutek nadmiernego emocjonalnego stresu. Obecnie wiadomo, że tak nie jest, lekarze twierdzą jednak, że stres - wpływając na zwiększone wydzielanie soku żołądkowego — może wywołać ból. A skoro już masz H. pylori w układzie pokarmowym, może się zdarzyć, że ta oportunistyczna bakteria wykorzysta obniżoną odporność organizmu i rozwinie chorobę wrzodową.

Jeśli przechodzisz bardzo ciężki okres, pozwól sobie na cotygodniowy masaż. Nie ma przyjemniejszego sposobu, aby się zrelaksować i rozładować stres.

Przede wszystkim profilaktyka

•    Witamina C może spowolnić wzrost H. pylori. Przyjmuj 500 miligramów 2 razy dziennie. Dobrym dietetycznym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe i pomidory, ale lepiej ich nie jedz, jeśli masz już wrzody.

Konieczna jest witamina A. Ludzie, którzy przyjmują jej dużo, są w najmniejszym stopniu narażeni na wrzody dwunastnicy. Najzdrowszą metodą uzyskania wystarczającej ilości witaminy A jest wprowadzenie do diety różnorodnych owoców i warzyw. Możesz także przyjmować 7 miligramów dziennie naturalnego beta-karotenu — organizm przekształci go w witaminę A.

•    Jedz jogurt zawierający żywe kultury bakterii, zwłaszcza Lacto-bacillus addophihis, pożytecznej bakterii, która hamuje rozwój 11. pylori. Szczególnie dużo jogurtu pij podczas przyjmowania antybiotyków, ponieważ leki te nie rozróżniają szkodliwych bakterii od pożytecznych i zabijają te „dobre” w przewodzie pokarmowym („dobre” bakterie ograniczają rozwój „złych”).

Nie pij zbyt dużo alkoholu, który może podrażniać ścianki żołądka. Granicą są 2 kieliszki wina dziennie dla mężczyzny i jeden kieliszek dla kobiety.

•    Z umiarem stosuj aspirynę, ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponieważ mogą się one przyczynić do powstania wrzodów.

Unikaj kofeiny i tytoniu. Zwiększają one wydzielanie kwasu żołądkowego, a tytoń dodatkowo osłabia działanie antybiotyków.

Twoja Ocena