
views
Chrapania na pewno nie wolno lekceważyć, gdyż może mieć poważniejsze skutki zdrowotne niż brak efektywnego snu. Przyczyny chrapania może zdiagnozować stomatolog. Może ono być symptomem bezdechu sennego. Jego objawy w ciągu dnia to senność, rozdrażnienie i zmęczenie.
GŁOŚNIEJ NIŻ ODKURZACZ!
Skąd się bierze nieprzyjemny dźwięk, którego głośność może dochodzić do 70 decybeli (o 10 więcej niż włączonego odkurzacza)? Podczas snu mięśnie podniebienia miękkiego, języka oraz gardła rozluźniają się, zmniejszając tym samym dostęp wdychanego powietrza do dróg oddechowych. W ten sposób tkanki wprowadzane są w wibracje - im węższe przejście, tym głośniejsze. Ta sytuacja nie zagraża jednak zdrowiu człowieka.
UWAGA NA BEZDECH.
Jeśli jednak język zamknie obszar krtani, wówczas następuje bezdech i moment ciszy, a po nim gwałtowne łapanie powietrza. Ograniczony zostaje dopływ tlenu do mózgu, wzrasta ciśnienie krwi i ryzyko wystąpienia araku serca czy udaru mózgu. W tym przypadku konieczna jest wizyta u laryngologa oraz skuteczna diagnostyka.
SPOSOBY NATURALNE
Jest ich naprawdę wiele. W postaci napoju poleca się herbaty: eukaliptusowy o właściwościach przeciwzapalnych i anmeptycznych, ziołową z kardamonem, napar z rumianku czy waleriany lub też łyżeczkę oliw)' przed snem dla rozluźnienia podrażnionego gardła. Można też wypróbować wyższą poduszkę. Jeśli suche powietrze wydusza gardło i przyczynia się do chrapania, warto zastosować nawilżacz. Pomocne mogą okazać się dodatki olejków eukaliptusowego lub miętowego. Osoby otyłe powinny zdecydować się na odchudzanie -zmienić tryb życia, zastosować dietę i ćwiczenia. Należy unikać alkoholu, nie zażywać leków uspokajających na dwie godziny przed snem, gdy rozluźniają one tkanki w gardle. Zaleca się też wypróbować spanie na boku zamiast na plecach. W niektórych przypadkach skuteczne może się okazać wzmocni nie mięśni języka i gardła prostym ćwiczeniami.
POMOC Z APTEKI
Jeśli domowe sposoby nie przyniosą ulgi, warto poprosić o radę farmaceutę, który po zapoznaniu się z objawami pomoże wybrać optymalny produkt lub preparat, a jest w czym wybierać! Warto też wypróbować preparaty w sprayu do nosa lub gardła (Datong, Desnoran, Nie chrap, Snoreeze, Snorisol) lub listki do rozpuszczania w jamie ustnej, które czasowo zwiększają sztywność miękkich tkanek gardła. Na rynku pojawiają się coraz to inne urządzenia lub preparaty, m.in. specjalistyczne maski tlenowe, poduszki ortopedyczne (np. Piano Dr Sapporo; interaktywna Silencium i firmy Sissel) czy specjalistyczne materace firma Beurer proponuje niewielkie urządzenie SL 70 wykrywające chrapanie w czasie rzeczywistym i przerywające je za pomocą delikatnych wibracji lub emisji dźwięku.
LECZENIE U ORTODONTY
Może to być zaskoczeniem, jednak indywidualnie dopasowany aparat dentystyczny może skutecznie przeciwdziałać chrapaniu. Stosuje się go zwłaszcza w łagodnej lub średnio zaawansowanej postaci schorzenia. W jaki sposób działa? Bardzo prosty. Wysuwa żuchwę i język do przodu, co wpływa na poszerzenie dróg oddechowych i umożliwia swobodne oddychanie. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich.Trzeba mieć minimum 10 zębów własnych (po pięć w dolnej i górnej szczęce), wyleczone choroby przyzębia. Nie stosuje się u osób noszących ruchome protezy zębowe ani odczuwających ból w stawie skroniowo-żuchwowym. Obecnie stosowane są dwa rodzaje aparatów: szyny protruzyjne utrzymujące żuchwę i język w odpowiedniej pozycji oraz tzw. retainery, które zapobiegają cofaniu się języka.
ZABIEG CHIRURGICZNY
Jeśli powyższe działania nie przynoszą rezultatów, specjalista może zalecić zabieg z wykorzystaniem chirurgii radiofalowej lub też za proponować zabieg operacyjni poprawiający drożność nosa lub usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych. W leczeniu wykorzystuje się także termoterapię bipolarną Celon.®
Komentarze
0 comment