Co do jedzenia dla kobiet w ciąży? Jak powinna odżywiać się kobieta w czasie ciąży?
Co do jedzenia dla kobiet w ciąży? Jak powinna odżywiać się kobieta w czasie ciąży?
Często walka z porannymi nudnościami utrudnia zachowanie zrównoważonej diety w czasie ciąży. Tymczasem musisz się odżywiać zdrowo w sposób zróżnicowany, aby zapewnić organizmowi witaminy składnik mineralne konieczne dla twojego zdrowia oraz dostarczyć dziecku wszystkie składniki potrzebne do jego wzrostu.

Zawsze dbałam o dietę. Czy powinnam ją zmienić w czasie trwania ciąży?

Nawet jeśli wcześniej starałaś się właściwie odżywiać, nowa sytuacja wymaga także dostosowania diety. Postaraj się zwiększyć udział w niej pewnych składników, takich jak kwas foliowy (którego dobrym źródłem są ciemnozielone warzywa liściaste), żelazo (rośliny strączkowe, zielone warzywa oraz wzbogacone płatki śniadaniowe) oraz wapń (nabiał, ziarno sezamu). Pamiętaj, żeby urozmaicać dietę - dzięki temu dostarczysz swemu organizmowi wszystkich najważniejszych składników niezbędnych dziecku.

Od początku ciąży nie mam apetytu. Czy to normalne? Czy minie?

Zdarza się, że w pierwszych tygodniach ciąży traci się apetyt i nie ma się ochoty na normalne posiłki, zwłaszcza jeśli dokuczają poranne nudności. Jednak później apetyt wraca do normy, a nawet nieco się zwiększa. I choć pod koniec ciąży powinien być większy niż wcześniej, często z powodu zgagi i niestrawności preferuje się małe, acz częste posiłki. Najlepiej jeść wtedy, kiedy czuje się głód. Nie przejmuj się wahaniami apetytu - jeśli tylko przestrzegasz odpowiedniej diety, dziecko będzie się prawidłowo rozwijać.

Czy w ciąży można jeść żywność typu fast food i, od czasu do czasu, słodycze?

Nie musisz rezygnować ze wszystkich ulubionych dań, ale postaraj się ograniczyć tzw. junk food („śmietnikowe jedzenie'), ponieważ nie zawiera ono niemal niczego poza pustymi kaloriami (niewiele substancji odżywczych lub całkowity ich brak oraz nadmiar kalorii). Uważaj, żeby twoja dieta nie opierała się na żywności wysoko przetworzonej, przekąskach czy deserach o dużej zawartości cukru. A skoro już mówimy o przekąskach, to banany są lepsze od lodów, a mrożony sorbet owocowy od brzoskwiń z puszki w słodkim syropie. Nie rób sobie jednak wyrzutów, jeśli od czasu do czasu przekąsisz herbatnika. Zjedz go ze smakiem!

Czy powinnam przyjmować preparaty uzupełniające dla kobiet w ciąży?

W doskonałym świecie, w którym nikt nie znałby porannych nudności i awersji dojedzenia, przyszłym mamom całkowicie wystarczyłoby przestrzeganie zrównoważonej diety. Jednak w naszej rzeczywistości preparaty z witaminami i składnikami mineralnymi pomagają ciężarnym zapewnić organizmowi wszystko, czego potrzebuje. Należy jednak pamiętać, że każda przesada ma szkodliwe konsekwencje. Zapytaj lekarza lub farmaceutę, które preparaty powinnaś przyjmować.

Przyjmuję preparaty uzupełniające, ale cierpię na wymioty. Co powinnam zrobić?

Najlepiej brać preparat podczas posiłku lub z przekąską. Jeśli najbardziej męczą cię poranne nudności, przyjmuj preparat w późniejszej porze dnia albo przed pójściem spać. Możesz też podzielić tabletkę na pół i wziąć ją na dwa razy, z kilkugodzinnym odstępem. Gdyby jednak nic nie pomagało, zrób krótką przerwę w przyjmowaniu witamin i w tym czasie szczególnie dbaj o dietę, uwzględniając w niej wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Podczas najbliższej wizyty prenatalnej poinformuj lekarza o wymiotach.

Będąc w ciąży nie mogę jeść owoców i warzyw. Co mam zrobić?

Spróbuj przyjmować owoce i warzywa w postaci soków. Najlepiej kup sokowirówkę albo robot kuchenny I sama przygotowuj soki. Gdyby wszystkie metody zawiodły przyjmuj preparat dla ciężarnych, a po kilku tygodniach, gdy żołądek już się uspokoi, spróbuj wrócić do jedzenia owoców i warzyw.

Jestem wegetarianką. Czy w ciąży  powinnam wprowadzić zmiany w diecie?

Twój organizm w czasie ciąży ma nieco zwiększone zapotrzebowanie na białko, lecz zdrowa, urozmaicona dieta wegetariańska może je zapewnić. Musisz jednak szczególnie zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości żelaza i wapnia. Z potrawami bogatymi w żelazo wypijaj napoje lub jedz żywność zawierającą witaminę C, gdyż ułatwia ona przyswajanie tego biopierwiastka. Natomiast kofeina przeszkadza w przyswajaniu żelaza, zatem staraj się jej wystrzegać. Najlepszym źródłem wapnia są produkty nabiałowe - postaraj się jeść ich trzy dawki dziennie. A jeśli nie jesz nabiału, powinnaś przyjmować preparat z wapniem.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!