Co jeść by zwiększyć płodność? - Dieta wspomagająca płodność
Co jeść by zwiększyć płodność? - Dieta wspomagająca płodność
W kwestiach płodności rzadko znajdujemy złoty środek – najczęściej albo zmagamy się z antykoncepcją, albo łapiemy wszelkich środków, by zajść w ciążę. Tym razem chcemy Was zachęcić do dyskusji w tej drugiej kwestii. Jak się bowiem okazuje, i tutaj dieta jest nie bez znaczenia.
Nie tylko zdrowy styl życia, ale również prawidłowa dieta ma wpływ na płodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza, że problemy związane z niepłodnością dotykają coraz większej ilości par w Polsce.

Ciekawe badania przeprowadzono podczas realizacji dużego badania epidemiologicznego Nurses’ Health Study II (NHS II).  Przez 8 lat przyglądano się grupie ponad 17 tysięcy pielęgniarek starających się zajść w ciążę. Obserwacje ich zachowań wykazały, że przestrzeganie zasad zdrowej diety ma duże znaczenie dla uniknięcia niepłodności spowodowanej zaburzeniami jajeczkowania i zespołem policystycznych jajników (PCOS), który dotyka średnio 5-10% kobiet w wieku rozrodczym.

Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin i minerałów, regularność spożywania posiłków i redukcja masy ciała. Sposób odżywiania wpływa bowiem na gospodarkę hormonalną, funkcjonowanie narządów rozrodczych oraz jakość komórek jajowych i plemników. Banalne zasady okazują się tu najskuteczniejsze. Poleca się dietę z przewagą warzyw, ryb morskich, produktów pełnoziarnistych i pełnotłustego nabiału. Spożywanie małych posiłków co 3 - 4 godziny. Zakazane produkty to żywność wysoko przetworzona, tłuszcze trans, wyroby cukiernicze, słodkie napoje i czerwone mięso.

 „O prawidłową dietę powinniśmy dbać przez całe życie. Szczególnie ważnym czasem jest okres starań o dziecko. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni zadbać, aby ich dieta była zdrowa, czyli zróżnicowana, bogata w pełnowartościowe i świeże produkty, a uboga w żywność przetworzoną. W ten sposób zapewniamy sobie zwiększenie szans na zajście w ciąże, a dziecku – na normalny rozwój”. – komentuje sytuację dr hab. n. med. Ewa Stachowska, biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka związana z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym.

Dla kobiet cenne będą produkty bogate w witaminy C i E (m.in. czarna porzeczka, papryka, brukselka, kapusta, oleje roślinne, migdały, jaja, mlek) - odpowiedzialne są za prawidłową budowę endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę kobiety. Witamina B6 (obecna w rybach, mięsie i ziemniakach) ma działanie zmniejszające hiperprolaktynemię, będącą jedną z przyczyn bezpłodności. Kwas foliowy (obecny w sałacie, szpinaku, brokułach, szparagach i awokado) sprzyja zwiększeniu ilości dojrzewających komórek jajowych, jest również rekomendowany w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu. Inozytol natomiast wpływa na zmniejszenie insulinooporności, a więc zwiększa szansę na przywrócenie comiesięcznej owulacji u pacjentek z PCOS.

Panowie do diety powinni włączyć do swojej diety kwasy Omega 3 (są w rybach morskich, olejach roślinnych, nasionach i orzechach), który zgodnie z badaniami poprawia jakość nasienia. Witamina A (znajduje się w marchwi, brokule, szpinaku i kapuście) poprawia kondycję błony śluzowej narządów rozrodczych i zwiększa produkcję plemników. Kwas foliowy, selen, cynk czy witaminy C i E wpływają z kolei na witalność i poprawiają jakość spermy.

Ponad wszystko jednak najważniejsza jest równowaga, zapewnienie odpowiedniej ilości pożywienia i jego zróżnicowania, by zapewnić sobie zdrowie, a także dawkę energii i sił.

 

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!