Co kupić - OLED, LED, LCD a może plazmę? Czym się różnią? - czytaj o technologiach telewizorów!
Co kupić - OLED, LED, LCD a może plazmę? Czym się różnią? - czytaj o technologiach telewizorów!
Wiele osób nie spostrzega, a tym bardziej nie rozumie, na czym polega różnica między telewizorami LED, OLED, LCD czy plazma. Mętlik pojęć w świecie elektroniki jest bowiem olbrzymi, a w dobie nadchodzącej technologii 3D będzie jeszcze większy. Spróbujmy więc uprościć pewne terminy i wyjaśnić, czym jest LED, czy LED to też LCD, i czy OLED to LED. Po tym artykule wszystko będzie już jasne.

Tylko LCD i Plazma

Obecnie na rynku telewizorów dostępne są jedynie dwie technologie: LCD i Plazma. 9 na 10 telewizorów sprzedawanych w Polsce to LCD. Obie technologie różnią się zasadniczo, choć wbrew pozorom większość argumentów na rzecz czy przeciw jednej bądź drugie technologii jest dziś nieprawdziwych. Sprawdź sam w markecie czy jesteś w stanie odróżnić, na podstawie obrazu, modele LCD od Plazmy czy odwrotnie. Większość osób żadnych różnic nie widzi. Ja osobiście kieruje się w stronę LCD.

Podświetlenie – klucz do zrozumienia technologii LCD

Warto, byś zapamiętał jedną kwestię. Technologia użyta w plazmie nie wymaga podświetlenia matrycy (upraszczając, w plazmach używa się świecącego gazu). Natomiast w matrycach LCD piksele nie świecą już same, leczy wymagają dodatkowego, tylnego podświetlenia i to właśnie tu pojawia się rozróżnienie wewnątrz LCD. Bowiem tym, czym różnią się modele LCD i modele LCD LED, jest właśnie (tylko i wyłącznie) podświetlenie.

LED to też LCD!

Jeszcze dwa lata temu wszyscy producenci stosowali do podświetlenia matryc lampy katodowe. Tego faktu firmy zazwyczaj nie podkreślały, bo niemal wszystkie LCD stosowały takie samo podświetlenie. Jedynie sposób ułożenia lamp różnicował modele pod względem podświetlenia.

CCFL pionowa – zimna lampa katodowa ułożona pionowo

CCFL pozioma – zimna lampa katodowa ułożona poziomo (generalnie daje większe możliwości)

 Później pojawiło się podświetlanie LED (boom w 2009 roku), którego głównym promotorem był Samsung (choć wcześniej miał je model X4500 Sony). Pamiętaj, że mimo iż część producentów komunikowała, że LED to trzecia technologia obok LCD i plazmy, nie jest to prawda. LED to ciągle technologia LCD, tylko z innym podświetleniem! Podświetlenie LED to podświetlenie oparte na diodach a nie zimnych katodach. Podświetlenie LED również dzieli się na podświetlenie krawędziowe (gorsze) i często określane z angielskiego jako Edge LED oraz tylne podświetlenie LED (lepsze, ale droższe). Co więcej, tylne podświetlenie LED również ma odmiany: możemy spotkać podświetlenie białymi diodami, jak i podświetlenie diodami RGB (trzy kolory: czerwony, zielony i niebieski).

 W tym artykule nie będę się skupiać na tym, jak wielki wpływ ma podświetlenie na jakość obrazu, kontrast czy zużycie prądu, bo zrobię to następnym razem, warto jednak wiedzieć, że zmiana podświetlenia ze świetlówek na diody pozwoliła jeszcze bardziej "odchudzić" i tak wąskie ekrany LCD.

A czym jest OLED, to jakaś wersja LED? Nie, to technologia przyszłości!

 Na początku artykułu wspomniałem o technologii OLED, która łączy w sobie zalety plazmy i LCD. OLED nie wymaga podświetlenia i gwarantuje piękne kolory, fantastyczny kontrast, szybkość reakcji, sprawia, że telewizor może być bardzo wąski (cienki, ale nie cienias), zapewnia niskie zużycie prądu. OLED to bajka przyszłości, ale bardzo bliskiej. 2 lata temu pojawił się pierwszy, zaledwie 11-calowy model Sony. Obecnie większe modele OLED będą oferowały koreańskie koncerny LG i Samsung.  Póki co koszty produkcji są wysokie a technologia nie jest do końca dopracowana, możesz być jednak pewny, że za 2-3 lata to OLED będzie głównym elementem oferty producentów, tym bardziej że świetnie komponuje się z technologią 3D.

3D to nowa technologia telewizorów zamiast LCD i plazmy?

Co do technologii 3D, to warto wiedzieć, że obecnie najczęściej łączy się ją z podświetleniem LED (czyli diodowym) oraz plazmami (tak robi Panasonic). Jednak telewizory 3D nie różnią się technologią od tych 2D, posiadają jedynie możliwość częstszego odświeżania ekranu (co najmniej 200 razy na sekundę po 100 dla każdego oka), współpracują z urządzeniami peryferyjnymi (HDMI 1.4) i mają potrzebny soft, np. do współpracy z okularami. 3D nie jest więc jakąś nową technologią telewizorów, a jedynie wykorzystaniem możliwości plazmy i LCD.

Ciekwostka od Mitsubishi

I na koniec mała ciekawostka dla fascynatów. OLED nie jest jedyną technologią, którą planuje się zastąpić obecne LCD i Plazmy. Drugą z nich jest pomysł firmy Mitsubishi, która ekesperymentuje z wykorzystaniem lasera. Jednak prace nie idą zbyt szybko i trudno powiedzieć, czy technologia ta kiedykolwiek pojawi się w masowym produkcie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!