Przede wszystkim, ropiejące oczy stanowią objawy stanów zapalnych spojówek spowodowanych przez rozmaite bakterie, wirusy, a także czynniki zewnętrzne. Ropiejące oczy najczęściej są wynikiem działania drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak paciorkowce, pneumokoki czy też gronkowce ponadto nieodpowiednimi czynnikami atmosferycznymi wśród, których należy wyróżnić w szczególności oddziaływanie źle dobranego do potrzeb oświetlenia, pyłu, kurzu, kosmetyków, a także dymu.
Rodzaje zapalenia spojówek jak przyczyny ropienia Warto zwrócić uwagę na to, że ropiejące oczy mogą charakteryzować stan ostry oraz przewlekły. Aby odróżnić obydwa stany od siebie, należy pamiętać o tym, że skutkami pierwszego są silne przekrwawienia spojówek nie tylko gałkowych ale również powiekowych, światłowstręt, swędzenie i pieczenie oraz następujący obrzęk limfatycznych węzłów przyuszniczych, podżuchwowych i szyjnych. W drugim przypadku objawem oprócz ropiejących oczu, jest także przekrwienie spojówek. Leczenie stanów zapalnych powinno odbyć się poprzez podanie leków ściągających oraz odczulających.
Uczulenie jako przyczyna zapalenia oczu Ropiejące oczy są najczęściej spotykane u osób cierpiących na uczulenie, wywołane przez pyłki roślinne, niektóre cząsteczki pochodzenia zwierzęcego, kurzu, a także wielu innych substancji o charakterze chemicznym, w tym również kosmetyków i lekarstw. Tego typu zapalenie spojówek występuje w postaci ostrej, skutkuje silnym obrzękiem i powiek oraz bardzo obfitymi ropiejącymi oczami. Należy pamiętać o tym, że dodatkowo występują objawy w postaci swędzenia, pieczenia i łzawienia. Warto zwrócić uwagę na to, że zostały wyróżnione trzy rodzaje zapalenia spojówek to jest wiosenne, polekowe, a także pryszczykowe. Każde z nich są wpływem różnych czynników zewnętrznych.
Pneumokoki jako przyczyna ropienia oczu Należy pamiętać o tym, że ropiejące oczy mogą zostać wywołane przez bakterie pneumokoków. W tym przypadku skutkiem jest przekrwienie oraz obrzęk powiek – najpierw na jednym oku, a następnie przechodzący na drugie. Ostre penumokukowe zapalenie spojówek należy leczyć tylko i wyłącznie przy użyciu antybiotyków. Drugim typem zapalenia jest kątowe spojówek Moraxa-Axenfelda, głównym objawem są nie tylko ropiejące oczy ale również silne swędzenie i pieczenie oczu ponadto zaczerwienienie oraz wilgotność skóry w kącikach powiek. Warto zwrócić uwagę na nagminne zapalenie spojówek i rogówki, a także zapalenie spojówek wywoływane wirusem opryszczki zwykłej dlatego, że należą one do zapaleń typu bakteryjnego. Pierwsze z nich charakteryzuje się przekrwieniem spojówek i gałek, ropiejącymi oczami oraz zmianami w rogówce natomiast drugie – objawami zapalenia ze strony rogówki to jest naciekami, ubytkami nabłonka o kształcie drzewkowatym, powiększeniem limfatycznych węzłów okolicy przybrzusznej, a także ostrym, grudkowym zapaleniem spojówek.