Przede wszystkim, ropiejące oczy stanowią objawy stanów zapalnych spojówek spowodowanych przez rozmaite bakterie, wirusy, a także czynniki zewnętrzne. Ropiejące oczy najczęściej są wynikiem działania drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak paciorkowce, pneumokoki czy też gronkowce ponadto nieodpowiednimi czynnikami atmosferycznymi wśród, których należy wyróżnić w szczególności oddziaływanie źle dobranego do potrzeb oświetlenia, pyłu, kurzu, kosmetyków, a także dymu.
 • Rodzaje zapalenia spojówek jak przyczyny ropienia
  Warto zwrócić uwagę na to, że ropiejące oczy mogą charakteryzować stan ostry oraz przewlekły. Aby odróżnić obydwa stany od siebie, należy pamiętać o tym, że skutkami pierwszego są silne przekrwawienia spojówek nie tylko gałkowych ale również powiekowych, światłowstręt, swędzenie i pieczenie oraz następujący obrzęk limfatycznych węzłów przyuszniczych, podżuchwowych i szyjnych. W drugim przypadku objawem oprócz ropiejących oczu, jest także przekrwienie spojówek. Leczenie stanów zapalnych powinno odbyć się poprzez podanie leków ściągających oraz odczulających.
   
 • Uczulenie jako przyczyna zapalenia oczu
  Ropiejące oczy są najczęściej spotykane u osób cierpiących na uczulenie, wywołane przez pyłki roślinne, niektóre cząsteczki pochodzenia zwierzęcego, kurzu, a także wielu innych substancji o charakterze chemicznym, w tym również kosmetyków i lekarstw. Tego typu zapalenie spojówek występuje w postaci ostrej, skutkuje silnym obrzękiem i powiek oraz bardzo obfitymi ropiejącymi oczami. Należy pamiętać o tym, że dodatkowo występują objawy w postaci swędzenia, pieczenia i łzawienia. Warto zwrócić uwagę na to, że zostały wyróżnione trzy rodzaje zapalenia spojówek to jest wiosenne, polekowe, a także pryszczykowe. Każde z nich są wpływem różnych czynników zewnętrznych. 
   
 • Pneumokoki jako przyczyna ropienia oczu
  Należy pamiętać o tym, że ropiejące oczy mogą zostać wywołane przez bakterie pneumokoków. W tym przypadku skutkiem jest przekrwienie oraz obrzęk powiek – najpierw na jednym oku, a następnie przechodzący na drugie. Ostre penumokukowe zapalenie spojówek należy leczyć tylko i wyłącznie przy użyciu antybiotyków. Drugim typem zapalenia jest kątowe spojówek Moraxa-Axenfelda, głównym objawem są nie tylko ropiejące oczy ale również silne swędzenie i pieczenie oczu ponadto zaczerwienienie oraz wilgotność skóry w kącikach powiek. Warto zwrócić uwagę na nagminne zapalenie spojówek i rogówki, a także zapalenie spojówek wywoływane wirusem opryszczki zwykłej dlatego, że należą one do zapaleń typu bakteryjnego. Pierwsze z nich charakteryzuje się przekrwieniem spojówek i gałek, ropiejącymi oczami oraz zmianami w rogówce natomiast drugie – objawami zapalenia ze strony rogówki to jest naciekami, ubytkami nabłonka o kształcie drzewkowatym, powiększeniem limfatycznych węzłów okolicy przybrzusznej, a także ostrym, grudkowym zapaleniem spojówek.

Twoja Ocena