Co na silny ból pleców w ciąży? Kiedy pojawia się ból pleców w ciąży? Co oznacza ból w dolnej części pleców?
Co na silny ból pleców w ciąży? Kiedy pojawia się ból pleców w ciąży? Co oznacza ból w dolnej części pleców?
Wiele ciężarnych skarży się na bóle pleców.Ogólnie biorąc, 50 do 75% kobiet doświadcza na którymś etapie ciąży bólu pleców lub okolicy lędźwiowej. I choć nie można tym dolegliwościom całkowicie zapobiec, istnieje wiele sposobów na ich zmniejszenie oraz sprawienie, by nie stały się one problemem długotrwałym.

Przyczyny bólu pleców

Ból placów w czasie ciąży może być wywołany licznymi czynnikami, w tym złą postawą, wcześniejszym urazem bądź brakiem kondycji - a więc przyczynami, z powodu których cierpią na bóle pleców osoby nie noszące dziecka. Jednak bóle pleców u kobiet ciężarnych to w większości tzw. ból obręczy biodrowej. Ból ten odczuwany jest w miejscu, gdzie stawy obręczy miednicznej rozluźniają się lub„odblokowują"z powodu rozluźnienia wiązadeł. Zwykle ból kulszowy występuje w okolicy pośladków, choć czasem promieniuje do kończyny dolnej. Czasem towarzyszy mu ból w okolicy łonowej, zlokalizowany tuż nad pęcherzem moczowym.

Wielu lekarzy, położnych oraz fizjoterapeutów nie zna istoty bólu obręczy biodrowej, dlatego należy znaleźć takiego fizjoterapeutę, który posiada stosowne uprawnienia. Jeżeli zamierzasz pójść po pomoc do kręgarza lub chiropraktyka, to koniecznie upewnij się, czy ma on doświadczenie w leczeniu kobiet w ciąży.

Inną dolegliwością, na którą cierpi pewien odsetek ciężarnych, jest rwa kulszowa. Odczuwane w jej przypadku ukłucia, bóle i drętwienie nóg są wywołane stanem zapalnym nerwu kulszowego bądź uciskiem na ten nerw w dolnym odcinku pleców. W praktyce ból obręczy biodrowej bywa mylony właśnie z rwą kulszową.

Właściwa postawa

Przy bólach pleców oraz okolicy lędźwiowej ulgę kobiecie brzemiennej przynosi przybieranie prawidłowej postawy. Jeżeli jej sylwetka jest zgarbiona lub pochyła, dochodzi do rozluźnienia stawów w obręczy miednicznej, które powoduje ból. Uważaj więc, byś stała prosto, a jeżeli siedzisz, podkładaj pod krzyż małą poduszeczkę. Wygodniej ci teraz będzie siedzieć na krześle z prostym oparciem, z plecami lekko wygiętymi w łuk ku przodowi, z wyprężoną do przodu klatką piersiową oraz z lekko rozstawionymi nogami, niż kłaść się w niedbałej pozycji na miękkiej sofie.

Jak chronić plecy

Oto kilka wskazówek, jak dbać o plecy:

•    Regularnie wykonuj ćwiczenia dna miednicy (patrz s. 105), starając się przy tym lekko wciągać pępek do środka. To pomaga „zablokować" stawy znajdujące się w obręczy mied-nicznej i kontrolować ból w czasie ruchu. Ćwiczenie to można wykonywać albo w klęku podpartym, albo w pozycji siedzącej lub stojącej.

•    Badania wykazały, że regularne ćwiczenia, wykonywane co tydzień, zmniejszają ryzyko wystąpienia bólu pleców (choć bólu lędźwi już nie). Do najlepszych form aktywności fizycznej należą pływanie, spacerowanie, aerobik w wodzie, ćwiczenia Pilates, joga oraz jazda na rowerze.

•    Jeśli musisz coś podnieść lub przenieść, trzymaj ciężar blisko ciała i zginaj sylwetkę w kolanach, jak przy przysiadach, a nie w plecach. Staraj się też nie skręcać obciążonego ciała.

•    Jeżeli chcesz podnieść małe dziecko, postaraj się skłonić je do tego, by najpierw wspięło się na krzesło lub sofę. Starsze dzieci namawiaj, by same, bez twojej pomocy, siadały np. w fotelikach samochodowych.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!