Szum, gwizd, dzwonienie, szelest. Tak można opisać dźwięki, które „w pewnym wieku" coraz częściej słyszymy w uszach.

Za powstawanie szumów w uszach nie odpowiadają wyłącznie typowe dla osób w dojrzałym wieku problemy ze słuchem. Takie szumy rzadko bywają samodzielnym schorzeniem. Częściej są objawem jakiejś innej dolegliwości. Z niektórymi możesz poradzie sobie sama, w innych pomoże lekarz.

Nadmiar stresu

Gdy dłużej czymś się przejmujesz (np. zdrowiem bliskich, kłopotami dzieci itp.). napinasz mięśnie, także twarzy i żuchwy. Dlatego nocą, choć o tym nie wiesz, zgrzytasz zębami. To tzw. bruksizm i często towarzyszą mu szumy uszne. CO ZROBIĆ?

• Poproś swojego dentystę o sprawdzenie, czy nie masz zębów startych w sposób świadczący o bruksizmie. Jeśli tak. pomoże ci szyna stomatologiczna (robi się ją na miarę, kosztuje ok. 20 zł, zakłada się ją na noc). Zapobiega zgrzytaniu zębami i szumy po pewnym czasie powinny ustąpić.

Wysokie ciśnienie

Najczęściej nocą słyszysz pulsujący. regularny dźwięk. Może przypominać brzęczenie lub szum wody. Najprawdopodobniej to oznaka nadciśnienia.

CO ZROBIĆ?

•    Przez kilka dni z rzędu mierz ciśnienie. Gdy jest wyższe niż 140/90, przez 2 tyg. codziennie zjedz na czczo pól łyżeczki cynamonu cejlońskiego (50 g/10 zł) wymieszanego z łyżeczką miodu.

•    Po kuracji znów mierz ciśnienie przez kilka dni (nawet jeśli szumy ustały). Jeśli jednak nie spadło idź do lekarza. Gdy zdiagnozuje u ciebie nadciśnienie, otrzymasz leki. Po unormowaniu się ciśnienia szumy miną.

Problemy z tarczycą Gdy tarczyca źle funkcjonuje, może przyspieszać pracę serca a tym samym szybkość przepływu krwi - to może powodować szumy. Gdy skarżysz się też na bezsenność, podenerwowanie i schudłaś mimo że nie stosujesz diety, być może to nadczynność tarczycy.

Problemy z tarczycą

 Gdy tarczyca źle funkcjonuje, może przyspieszać prace serca a tym samym szybkość przepływu krwi - to może powodować szumy. Gdy skarżysz się też na bezsenność. podenerwowanie i schudłaś mimo że nie stosujesz diety, być może to nadczynność tarczycy.

CO ZROBIĆ?

•    Przez miesiąc, tuż po przebudzeniu. pij 1/2 szklanki letniej wody z płaską łyżeczką kurkumy i szczyptą pieprzu. Napój pomaga uregulować prace tarczycy.

•    Nawet jeśli kuracja pomogła, idź do lekarza POZ i poproś o zlecenie na badania w kierunku tarczycy (m in. poziomu TSH). Do endokrynologa długo się czeka, ale leczenie może prowadzić też lekarz POZ.

Miażdżyca

Gdy słyszysz szumy po pracowitym dniu lub intensywnym wysiłku  to może być sygnał zmian miażdżycowych.

CO ZROBIĆ?

• Przez 3 tygodnie stosuj kuracje antymiażdżycową: 2 główki czosnku przeciśnij przez praskę, zalej szklanką wódki. Odstaw na 12 dni. Pij 3 razy Siennie. po łyżce ok. 30 min przed jedzeniem.

• Przy okazji najbliższej wizyty u lekarza, poproś o badanie poziomu cholesterolu.

Zbyt wiele leków

Szumy mogą się pojawić, gdy bierzesz antybiotyki (nawet kilka tygodni po kuracji) oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

CO ZROBIĆ?

• Stosuj plastry przeciwbólowe, które działają łagodniej, a jeśli szumy masz po antybiotykach, powiedz o tym lekarzowi.

Twoja OcenaFacebook Conversations