Co podawać dziecku, które ulewa? Czy karmić dziecko po Ulaniu? Jak karmić gdy dziecko ulewa?
Co podawać dziecku, które ulewa? Czy karmić dziecko po Ulaniu?  Jak karmić gdy dziecko ulewa?
Ulewanie pokarmu w okresie niemowlęcym jest częścią fizjologii i przy mało nasilonych objawach u dobrze rozwijającego się malucha nie wymaga żadnego specjalnego postępowania. Jeżeli jednak ulewania są nasilone, a rodzice oczekują postępowania zmniejszającego objawy, po konsultacji z lekarzem można spróbować zmiany mieszanki mlecznej na jeden z preparatów oznaczonych symbolem AR (Anti Regurgitation - przeciwrefluksowy).

Zawierają one substancje zagęszczające: mączkę z ziaren chlebowca świętojańskiego, skrobię ziemniaczaną lub ryżową, które utrudniają cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku i jamy ustnej.

Takie postępowanie zmniejsza objętość cofającego się pokarmu i częstość ulewań, może jednak wywołać zaparcia. Dlatego lekarz prowadzący powinien ustalić, ile posiłków z takiej mieszanki powinno dostać dziecko (czy wszystkie, czy też np. co drugi), czy malucha trzeba dodatkowo dopajać i co zrobić w razie zaparcia. Oczywiście trzeba pamiętać, że mieszanki typu AR przeznaczone są do zapobiegania nasilonym ulewaniom u niemowląt karmionych sztucznie. Nie dotyczy to niemowląt karmionych naturalnie, które w żadnym wypadku nie powinny być odstawiane od piersi.

Poza zmianą mleka warto spróbować także innych rzeczy. Przyczyną ulewania bywa przekarmianie. Powodem może być także to, że mleko wypływa zbyt szybko. Wtedy warto zmienić smoczek na model z mniejszym otworem. Po posiłku trzeba pozwolić dziecku na odbicie, a układając je do snu, można unieść nieco łóżeczko od strony głowy, wkładając pod nogi łóżeczka np. książki. Jeżeli lekarz rozpozna u malucha chorobę refluksową przełyku, konieczne może okazać się doustne podawanie leków.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!