Co robić gdy niemowlę ma kolki? Jak wygląda atak kolki u niemowląt? Co na kolki domowe sposoby?
Co robić gdy niemowlę ma kolki? Jak wygląda atak kolki u niemowląt? Co na kolki domowe sposoby?
Pojawia się bez uprzedzenia i zawsze zaskakuje. Nie jest groźna, choć wygląda groźnie. Nie do końca wiadomo, czemu niektórym się przydarza. Jak sobie z nią poradzić?

Rodzice niemowlęcia, które cierpi na kolkę, słyszą mnóstwo dobrych rad, na czele z jedną to trzeba po prostu przeczekać. Trudno odmówić jej sensu. Jak się poczeka, to kolka, która zwykle pojawia się około 3.-4. tygodnia życia, w końcu 4 miesiąca sama przejdzie. Pytanie, czy jesteście w stanie przetrwać dwa, trzy miesiące popołudniowego rozpaczliwego płaczu dziecka. I czyjemu samemu nie powinniśmy przynajmniej spróbować oszczędzić takiego doświadczenia.

O kolce mówimy wtedy, gdy dziecko regularnie popołudniu zaczyna płakać, rozpaczać, a przy tym podkurczać nóżki 1 napinać brzuszek. Może mleć wzdęcia i gazy. Nie daje się uspokoić w żaden zwykły sposób; nie pomaga przystawianie do piersi, noszenie, kołysanie. Napady płaczu mogą trwać godzinami i powtarzają się codziennie.

Przyczyny kolki mogą być różne, ale powód bólu i strachu jest jeden. To gwałtowny skurcz mięśni gładkich jelit. Każdy z nas wie, jak coś takiego boli. Niemowlę niestety nie wie, że to kiedyś minie. Na ból reaguje strachem, niepokojem, rozdrażnieniem. I płacze, dużo dłużej niż trwa sam atak bólu.

Co można robić, by nie czekać bezczynnie, aż dolegliwości miną? Podajemy wam gamę wypróbowanych sposobów. Nie ma wśród nich jednego idealnego, bo każde dziecko może zareagować inaczej. Na dodatek jednego dnia coś może pomóc, a drugiego dnia okazać się całkiem nieskuteczne. Ale próbujcie. Dziecko do dobrego rozwoju potrzebuje spokoju i poczucia bezpieczeństwa, próbujcie więc ukoić jego lęk.

OBJAWY KOLKI TO ZAZWYCZAJ NIEUTULONY PŁACZ POJAWIAJĄCY SIę NAPADOWO POPOŁUDNIAMI LUB WIECZORAMI.

Płacz może trwać (z krótkimi przerwami lub bez) kilka godzin. Dziecko może podkurczać nóżki i mieć twardy, napięty brzuszek.

Tak to się zwykle opisuje w poradnikach. A jak to wygląda w praktyce, opowiadają rodzice.

■    Zaczął płakać już w czwartej dobie życia.

Z płaczu robił się najpierw bordowy, potem siny.

■    Płakał, a ja myślałam, że od tego płaczu przedrze się na pół. Pęknie. I będzie cisza.

■    Zaciskała piąstki i wrzeszczała tak, jakby ją ktoś żywcem obdzierał ze skóry. Potem już nie wrzeszczała, tylko skrzeczała i chrypiała. Nie wiedziałem, że noworodek może wydawać takie dźwięki.


Co robić gdy niemowlę ma kolki?

Wydszenie

Wśród przyczyn kolki wymienia się m.in. niedojrzałość układu nerwowego.

Im więcej wokół dziecka szumu i zamieszania, tym więcej w nim lęku, a stres nasila dolegliwości. Potrzeba więc wyciszenia: i emocji, i otoczenia.

• Jak to zrobić?

W ciągu dnia zapewnijcie dziecku stały rytm dnia. Spacer, kąpiel, karmienia powinny się odbywać o podobnych porach lub chociaż w podobnej kolejności. Nie fundujcie maluchowi nadmiaru bodźców (wizyty gości, wyprawy do supermarketu, hałasy, zapachy, błyski światła). Popołudniami zamykajcie się z nim w domowym zaciszu. Zasłońcie kotary, wyłączcie telewizor, telefon. Zapewnijcie dziecku zupełny spokój i swoją bliskość.

• Co musisz wiedzieć?

Dzieci doskonale wyczuwają emocje otaczających je ludzi, nasiąkają nimi. Zmęczenie u mamy, jej stres, lęk, może się ujawnić właśnie w kolce u niemowlęcia. Warto zadbać o swoje samopoczucie, żeby pomóc dziecku.

Noszenie, chusta

Zauważono, że dzieci noszone w chuście rzadziej cierpią na kolki.

Pomaga im bliskość rodziców oraz to, że podczas noszenia brzuszek niemowlęcia dotyka do ciała rodzica, jest masowany i rozgrzewany. Niektóre maluchy dobrze reagują też na noszenie na ręku.

•    Jak to zrobić?

W chuście kółkowej lub wiązanej małe niemowlę nosimy w pozycjach półleżących, jak fasolkę. Na ręku można spróbować pozycji, w której dziecko leży brzuchem na przedramieniu rodzica, a nóżki zwisają po obu stronach łokcia. Inna pozycja wygląda tak, że dziecko brzuszkiem oparte jest o bark rodzica i patrzy do tyłu, a rączki zwiesza na jego plecy. Rodzic podtrzymuje je za pupę.

•    Co trzeba wiedzieć?

Niemowlę można nosić w chuście w ciągu dnia i popołudniami, ale potrzebuje ono też swobody ruchów, a w chuście jest ona ograniczona.

Masaż

Kojąco na nerwy i rozkurczająco na napięty brzuch podziałać może masaż antykolkowy.

•    Jak to zrobić?

Możecie spróbować masażu antykolkowego, którego instrukcję prezentujemy na edziecko.pl.

•    Co trzeba wiedzieć?

Nigdy nie masujemy dziecka

w czasie ataku kolki, gdy płacze, wyrywa się, pręży. Masujemy profilaktycznie i traktujemy to jako okazję do okazania dziecku wsparcia, bliskości, pocieszenia.

Preparaty z apteki

Wykorzystać możemy działanie ziół (m.in. kopru włoskiego, rumianku, melisy) i innych substancji o działaniu wiatropędnym, rozkurczowym, uspokajającym.

Preparaty dostępne są w postaci herbatek, syropów, zawiesin, kropli i czopków.

•    Jak to zrobić?

Najlepiej skonsultować się z pediatrą i wybrać jeden z produktów, a potem podawać go według zaleceń na ulotce, pilnując, żeby nie przekroczyć dziennej dawki. Niektóre preparaty podaje się tuż przed karmieniem, inne niezależnie od karmienia.

•    Co trzeba wiedzieć?

Nie należy stosować na własną rękę dwóch preparatów antykolkowych jednocześnie. Można tym pogorszyć sytuację (np. nadmiar kopru włoskiego może nasilić kolkę).

Rozgrzewanie brzucha

Kolka wiąże się ze skurczem mięśni gładkich.

Ciepłe okłady maję działanie rozkurczowe.

•    Jak to zrobić?

Możecie użyć małego termoforu; tetrowej pieluszki świeżo rozgrzanej żelazkiem; okładu żelowego cold/hotpack rozgrzanego w ciepłej kąpieli wodnej. Dobrze działa także ciepło ciała rodzica. Można usiąść z poduszkami pod krzyżem, odchylić się do tyłu i ułożyć sobie niemowlę na własnym brzuchu.

•    Co trzeba wiedzieć?

Ciepłych okładów nie kładziemy bezpośrednio na skórę dziecka, zawsze przez ściereczkę lub koszulkę.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!