Co to jest TENS i w jaki sposób użycie tego urządzenia może zmniejszyć bóle porodowe?
Co to jest TENS i w jaki sposób użycie tego urządzenia może zmniejszyć bóle porodowe?
TENS to skrót od transcutaneous electrical nerve stimulation -metoda przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów. Urządzenie to ma postać małego pudełeczka - stymulatora, z klipsem z tyłu, aby można je było przypiąć do ubrania.

 Jego działanie polega na elektro-stymulacji poprzez emitowanie impulsów prądu o niskiej częstotliwości przez cztery druciki podłączone do przylepnych płytek - elektrod. Dwie z nich umieszcza się po obu stronach kręgosłupa, mniej więcej na wysokości paska biustonosza, natomiast dwie pozostałe - mniej więcej na wgłębieniach nad pośladkami.

Elektrody te są pokryte żelem ułatwiającym przewodzenie impulsów elektrycznych przez skórę. Na samym urządzeniu znajdują się zaś przyciski, za pomocą których można ustawić częstotliwość oraz siłę impulsów. Dodatkowo znajduje się na nim także przycisk wzmacniający, po którego użyciu uzyskuje się maksymalną moc. TENS najlepiej włączyć w początkowym okresie porodu, ponieważ dopiero po upływie około jednej godziny ciało zaczyna reagować na impulsy elektryczne wydzielaniem endorfiny.

Można wypożyczyć urządzenie TENS i zacząć korzystać z niego przed pójściem do szpitala - tylko nieliczne szpitale są bowiem w nie wyposażone.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!