Co to znaczy, że dziecko jest małe jak na dany etap ciąży?
Co to znaczy, że dziecko jest małe jak na dany etap ciąży?
Oznacza to, że oczekuje się, iż w danym tygodniu ciąży płód powinien być większy.Taka sytuacja wszakże może być spowodowana mniejszą objętością wód płodowych, przez co ciąża wydaje się mniejsza, nawet jeśli dziecko jest normalnej wielkości.

Na wynik pomiaru wpływ mają także: wzrost ciężarnej, mięśnie jej brzucha oraz prosty fakt, że dzieci w łonie matki rosną w różnym tempie, natomiast w trakcie pomiaru porównuje się je do wskaźnika przeciętnego. Bywają dzieci, które najpierw wydają się małe, a potem nagle przyspieszają wzrost.

 Niestety zdarza się jednak i tak, że mała jak na dany wiek ciążowy wielkość dziecka jest oznaką wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu (IUGR) na skutek nieprawidłowego funkcjonowania łożyska. W takim przypadku przeprowadza się USG  w celu zmierzenia części ciała dziecka. Badanie to z reguły powtarza się po dwóch, trzech tygodniach, aby sprawdzić, w jakim tempie dziecko rośnie. Jeśli istnieją obawy o prawidłowy wzrost płodu, zaleca się matce odpoczynek, który sprzyja poprawie przepływu krwi przez łożysko.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!