Antykoncepcja hormonalna polega na stosowaniu różnych metod zapobiegania ciąży zawierających hormony. Zaliczamy do niej tabletki hormonalne, zastrzyki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne. Zanim jednak zdecydujemy się na antykoncepcję powinnyśmy dowiedzieć się, co zmniejsza jej skuteczność.

Przede wszystkim kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną bezwzględnie muszą przestrzegać terminów badań kontrolnych, by upewnić się, czy w dalszym ciągu mogą kontynuować dotychczasową metodę zapobiegania niechcianej ciąży bez szkody dla zdrowia. Badania kontrolne powinny być wykonywane przynajmniej raz do roku. W żadnym wypadku nie powinnyśmy także zdobywać hormonalnych środków antykoncepcyjnych z pominięciem wizyty u ginekologa. Nie należy kupować ich przez internet, ponieważ możemy trafić na podróbki, które mogą okazać się nieskuteczne bądź zaszkodzić naszemu zdrowiu. Nie powinnyśmy także pożyczać „zapasowych” tabletek od koleżanek, a tym bardziej prosić o receptę znajomego lekarza. Środki hormonalne są sprzedawane na receptę ponieważ należy je zażywać pod ścisłą kontrolą specjalisty, który zna nasz stan zdrowia. Powinnyśmy niezwłocznie skontaktować się z naszym lekarzem kiedy stosowany preparat wywołuje jakiekolwiek niepokojące objawy, np. mdłości, plamienie, ból i obrzmienie piersi, pogorszenie samopoczucia. Lekarz musi ocenić czy dolegliwości są niegroźnie, czy same ustąpią i czy trzeba zastąpić zażywany preparat innym. Nigdy nie powinnyśmy przerywać terapii samodzielnie, ponieważ grozi to rozregulowaniem hormonalnym, które niekiedy wymaga długotrwałego leczenia.

Tabletki antykoncepcyjne mogą wykazywać mniejszą skuteczność, jeżeli w ciągu godziny od zażycia pigułki wystąpiły biegunki i torsje. W takiej sytuacji do pojawienia się kolejnej menstruacji dodatkowo powinnyśmy zabezpieczać się prezerwatywą.

Upewnijmy się także, czy skuteczności antykoncepcji nie osłabia zażywanie innych przyjmowanych przez nas leków takich jak m.in. niektóre antybiotyki, środki moczopędne, silne leki nasenne, preparaty przeciwgrzybiczne, leki uspokajające, a także preparaty zalecane w leczeniu epilepsji. Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków, spytajmy lekarza, czy ich zażywanie nie koliduje z tabletkami odchudzającymi.

Wszelkie wątpliwości musimy koniecznie wyjaśniać z naszym ginekologiem.

Twoja Ocena