Choć obecnie zalecane jest ograniczenie wizyt w placówkach medycznych, to z bólem zęba czekać nie możemy. Warto wiedzieć, gdzie się wtedy zwrócić, by uzyskać pomoc.

Większość gabinetów dentystycznych działa w ograniczonym zakresie lub jest czasowo zamknięta. Jednak w pilnej sytuacji każdy z nas na pewno otrzyma pomoc. Gdy nie możemy się dodzwonić do naszego dentysty lub wiemy, że obecnie nie przyjmuje, nie zgłaszajmy się z bólem zęba na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) ani np. do nocnej pomocy. Stworzymy tylko niepotrzebne ryzyko dla siebie i dla innych pacjentów. By tego uniknąć, w nagłych przypadkach pomoc dentysty organizujmy w sprawdzony, bezpieczny i skuteczny sposób.

ZACZNIJ OD TELEFONU NA INFOLINIĘ NFZ

• Bezpłatna Telefoniczna Infolinia Pacjenta prowadzona przez NFZ działa przez całą dobę pod numerem 800 190 590

✓ Zdarza się, że w niektórych godzinach z powodu dużej liczby połączeń poczekamy na rozmowę z konsultantem trochę dłużej. ✓ Jednak warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na linii. Rozmowy są obsługiwane według kolejności: gdy się rozłączymy i zadzwonimy ponownie, przeskoczymy znowu na koniec kolejki oczekujących połączeń.

• Po połączeniu z konsultantem podaj swój adres i poproś o podanie adresów działających w twojej okolicy gabinetów dentystycznych wraz z numerami telefonów. Za-pisz dokładnie podane adresy I numery.

✓ Nie musisz opisywać konsultantowi, jakie masz objawy, o tym powiesz lekarzowi. WARTO WIEDZIEĆ Listę działających gabinetów dentystycznych (i innych placówek medycznych) znajdziesz też na stronie internetowej Centrali NFZ  nfz.gov.pl (Dział: Aktualności oddziałów/Gdzie się leczyć w czasie epidemii koronawirusa.

ZADZWOŃ DO GABINETU, BY UMÓWIĆ WIZYTĘ

• Nawet gabinet, który obecnie pracuje, może zostać nagle zamknięty (np. gdy trzeba zdezynfekować gabinet po zgłoszeniu pacjenta, który zataił objawy choroby). Dlatego, by mieć pewność, że gabinet będzie otwarty, najpierw zadzwoń i umów się na wizytę UWAGA! W razie trudności z umówieniem wizyty lub dodzwonieniem się pod podane numery ponownie zadzwoń na Infolinie.

✓    Poinformuj o trudnościach (np. że podane numery nie odpowiadają - i poproś o pomoc w zorganizowaniu konsultacji.

✓    Po potoczeniu z lekarzem dentystą opisz krótko swój stan i sytuacje. Otrzymasz wskazówki, co dalej zrobić.

Twoja Ocena