views
twojego zdrowia.
Czy powinnam się przejmować zawartością tłuszczu w spożywanych potrawach?
Tak. Musisz zwracać uwagę na ilość spożywanego tłuszczu, gdyż z niego nie powinno pochodzić więcej niż 30% dziennego spożycia kalorii. Oczywiście nie martw się, jeśli jednorazowo pozwoliłaś sobie opróżnić paczkę chipsów albo zjadłaś porcję frytek. Spożyty tłuszcz możesz bowiem zbilansować następnego dnia, jedząc niskotłuszczowe dania. Staraj się spożywać tłuszcz w mniej więcej czterech dawkach dziennie. Najlepiej, aby były to tłuszcze jednonienasycone, które występują oliwie, oleju rzepakowym i arachidowym, a także w orzechach i maśle orzechowym, albo też tłuszcze wielonienasycone - do tych należą kwasy tłuszczowe omega-3, a zawierają je tłuste ryby, takie jak np. sardynki, makrele i śledzie.
Najgorsze są tłuszcze nasycone, w które obfitują tłuste mięsa i pełne mleko (w mleku częściowo lub całkowicie odtłuszczonym znajduje się wystarczająco dużo wapnia) oraz tłuszcze uwodornione, zawarte w margarynie, herbatnikach, chipsach i wielu innych gotowych produktach.
Ile żelaza potrzebuję i w jaki sposób mogę zapewnić swemu organizmowi optymalną jego dawkę?
Wszystkie kobiety, niezależnie od tego, czy są w ciąży czy nie, potrzebują ponad 14 mg żelaza dziennie. Najbogatszym źródłem tego biopierwiastka są chude, czerwone mięsa - nasz organizm najłatwiej wchłania żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego. Żelazo zawierają też nasiona roślin strączkowych, suszone owoce, zielone warzywa liściaste, orzechy i ziarna, a także wzbogacone płatki śniadaniowe i pieczywo.
Jednakże żelazo z tych produktów jest gorzej wchłaniane. Aby pomóc organizmowi w przyswajaniu żelaza, pij mniej kawy i herbaty, ponieważ substancje w nich zawarte utrudniają jego wchłanianie. A przynajmniej nie pij kawy ani herbaty przy posiłku lub przez pół godziny po zjedzeniu dania bogatego w żelazo. Albo zażywaj preparat zawierający ten pierwiastek. Aby nie tracić żelaza zawartego w warzywach podczas ich gotowania (a także witaminy C, potrzebnej do przyswajania żelaza), gotuj je na parze lub w niewielkiej ilości wody. Ponieważ żelazo gorzej się wchłania w obecności wapnia, nie popijaj preparatu z żelazem mlekiem ani nie przyjmuj go wraz z posiłkiem zawierającym nabiał czy z innymi potrawami o wysokiej zawartości wapnia.
Czy powinnam spożywać dużo nabiału?
Zależy, ile zjadasz go zazwyczaj. Choć wapń, białko, witamina D i fosfor - czyli substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju kości, zębów, mięśni, serca oraz komórek nerwowych dziecka, a także do krzepliwości krwi - znajdują się również w innych produktach, to nabiał jest ich pierwszorzędnym źródłem. W czasie ciąży staraj się przyjmować 3 lub 4 dawki pokarmów bogatych w wapń w ciągu doby, aby otrzymać 1000 mg tego biopierwiastka. Wybieraj raczej produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu bądź całkowicie odtłuszczone, gdyż zapewnią ci one wystarczającą ilość substancji odżywczych, a nie będą dostarczać organizmowi niepotrzebnych tłuszczów. Kobiety, które nie jedzą produktów mlecznych, powinny przyjmować preparat z wapniem.
Czy bezpieczne jest przyjmowanie w czasie ciąży preparatu zawierającego kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z tłuszczu rybiego?
I tak, i nie. Są dwa rodzaje preparatów z tłuszczem rybim: przygotowane z wątroby rybiej oraz pochodzące z mięsa ryby.
Preparaty na bazie wątroby rybiej, np. dorsza, zawierają wita minę A w postaci retinolu, którego w czasie ciąży należy się wystrzegać - trzeba więc albo całkowicie z niego zrezygnować, albo bardzo ograniczyć jego przyjmowanie, żeby dzienna dawka nie przekroczyła 3300 mikrogramów (mcg). Natomiast tłuszcze nie pochodzące z wątroby ryb, lecz z ich mięsa, zawierają wiele kwasów tłuszczowych omega-3. Tłuszcze te bardzo korzystnie działają na rozwój oczu i mózgu dziecka. Wybierz więc taki preparat, który jest bezpieczny dla ciężarnych.
Dlaczego picie wody jest takie ważne w okresie ciąży?
Bez wody żaden z narządów wewnętrznych człowieka nie mógłby funkcjonować, a w czasie ciąży twojemu organizmowi potrzeba jej więcej niż zwykle. Jest m.in. niezbędna do wytworzenia plazmy przy zwiększającej się objętości krwi oraz wód płodowych otaczających i chroniących rozwijające się dziecko.
Woda pomaga także usuwać produkty przemiany materii, dzięki czemu chroni cię przed infekcjami pęcherza moczowego.
Jeśli pijesz dużo wody, twój mocz jest mocno rozcieńczony i częściej go oddajesz, co oznacza, że mniej bakterii będzie namnażać się w pęcherzu. To nie wszystko - woda pomoże ci walczyć z zaparciami i zapobiec powstaniu hemoroidów, czyli pozwoli ci ustrzec się przed dwoma częstymi dolegliwościami w okresie ciąży.
I choć może trudno w to uwierzyć, to jednak prawda jest taka, że w czasie ciąży im więcej pijesz wody, tym mniej organizm jej zatrzymuje. Pamiętaj więc o tym, jeśli chcesz się ustrzec przed dokuczliwymi obrzękami dłoni i stóp, szczególnie w miarę rozwoju ciąży.
Komentarze
0 comment