Czego nie jeść i nie pić w ciąży? Czego nie powinno się jeść w ciąży?
Czego nie jeść i nie pić w ciąży? Czego nie powinno się jeść w ciąży?
Pewnie zauważyłaś - podobnie jak wiele innych kobiet w ciąży - że mniej więcej od początku drugiego trymestru poranne nudności odchodzą w niepamięć, a apetyt zaczyna się znacznie poprawiać. Musisz pamiętać, by w codziennej diecie znalazło się teraz wszystko, co niezbędne dla rozwoju dziecka oraz dla
twojego zdrowia.

Czy powinnam się przejmować zawartością tłuszczu w spożywanych potrawach?

Tak. Musisz zwracać uwagę na ilość spożywanego tłuszczu, gdyż z niego nie powinno pochodzić więcej niż 30% dziennego spożycia kalorii. Oczywiście nie martw się, jeśli jednorazowo pozwoliłaś sobie opróżnić paczkę chipsów albo zjadłaś porcję frytek. Spożyty tłuszcz możesz bowiem zbilansować następ­nego dnia, jedząc niskotłuszczowe dania. Staraj się spożywać tłuszcz w mniej więcej czterech dawkach dziennie. Najlepiej, aby były to tłuszcze jednonienasycone, które występują  oli­wie, oleju rzepakowym i arachidowym, a także w orzechach i maśle orzechowym, albo też tłuszcze wielonienasycone - do tych należą kwasy tłuszczowe omega-3, a zawierają je tłuste ryby, takie jak np. sardynki, makrele i śledzie.

Najgorsze są tłuszcze nasycone, w które obfitują tłuste mię­sa i pełne mleko (w mleku częściowo lub całkowicie odtłusz­czonym znajduje się wystarczająco dużo wapnia) oraz tłuszcze uwodornione, zawarte w margarynie, herbatnikach, chipsach i wielu innych gotowych produktach.

Ile żelaza potrzebuję i w jaki sposób mogę zapewnić swemu organizmowi optymalną jego dawkę?

Wszystkie kobiety, niezależnie od tego, czy są w ciąży czy nie, potrzebują ponad 14 mg żelaza dziennie. Najbogatszym źródłem tego biopierwiastka są chude, czerwone mięsa - nasz organizm najłatwiej wchłania żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego. Żelazo zawierają też nasiona roślin strączkowych, suszone owoce, zielone warzywa liściaste, orze­chy i ziarna, a także wzbogacone płatki śniadaniowe i pieczywo.

Jednakże żelazo z tych produktów jest gorzej wchłaniane. Aby pomóc organizmowi w przyswajaniu żelaza, pij mniej kawy i herbaty, ponieważ substancje w nich zawarte utrudniają jego wchłanianie. A przynajmniej nie pij kawy ani herbaty przy posił­ku lub przez pół godziny po zjedzeniu dania bogatego w żela­zo. Albo zażywaj preparat zawierający ten pierwiastek. Aby nie tracić żelaza zawartego w warzywach podczas ich gotowania (a także witaminy C, potrzebnej do przyswajania żelaza), gotuj je na parze lub w niewielkiej ilości wody. Ponieważ żelazo gorzej się wchłania w obecności wapnia, nie popijaj preparatu z żelazem mlekiem ani nie przyjmuj go wraz z posiłkiem zawie­rającym nabiał czy z innymi potrawami o wysokiej zawartości wapnia.

Czy powinnam spożywać dużo nabiału?

Zależy, ile zjadasz go zazwyczaj. Choć wapń, białko, witamina D i fosfor - czyli substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju kości, zębów, mięśni, serca oraz komó­rek nerwowych dziecka, a także do krzepliwości krwi - znajdują się również w innych produktach, to nabiał jest ich pierwszorzędnym źródłem. W czasie ciąży staraj się przyjmować 3 lub 4 dawki pokarmów bogatych w wapń w ciągu doby, aby otrzy­mać 1000 mg tego biopierwiastka. Wybieraj raczej produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu bądź całkowicie odtłusz­czone, gdyż zapewnią ci one wystarczającą ilość substancji odżywczych, a nie będą dostarczać organizmowi niepotrzeb­nych tłuszczów. Kobiety, które nie jedzą produktów mlecznych, powinny przyjmować preparat z wapniem.

Czy bezpieczne jest przyjmowanie w czasie ciąży preparatu zawierającego kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z tłuszczu rybiego?

I tak, i nie. Są dwa rodzaje preparatów z tłuszczem rybim: przygotowane z wątroby rybiej oraz pochodzące z mięsa ryby.

Preparaty na bazie wątroby rybiej, np. dorsza, zawierają wita­ minę A w postaci retinolu, którego w czasie ciąży należy się wystrzegać - trzeba więc albo całkowicie z niego zrezygnować, albo bardzo ograniczyć jego przyjmowanie, żeby dzienna dawka nie przekroczyła 3300 mikrogramów (mcg). Natomiast tłuszcze nie pochodzące z wątroby ryb, lecz z ich mięsa, zawie­rają wiele kwasów tłuszczowych omega-3. Tłuszcze te bardzo korzystnie działają na rozwój oczu i mózgu dziecka. Wybierz więc taki preparat, który jest bezpieczny dla ciężarnych.

Dlaczego picie wody jest takie ważne w okresie ciąży?

Bez wody żaden z narządów wewnętrznych człowieka nie mógłby funkcjonować, a w czasie ciąży twojemu organizmowi potrzeba jej więcej niż zwykle. Jest m.in. niezbędna do wytwo­rzenia plazmy przy zwiększającej się objętości krwi oraz wód płodowych otaczających i chroniących rozwijające się dziecko.

Woda pomaga także usuwać produkty przemiany materii, dzięki czemu chroni cię przed infekcjami pęcherza moczowego.

Jeśli pijesz dużo wody, twój mocz jest mocno rozcieńczony i częściej go oddajesz, co oznacza, że mniej bakterii będzie namnażać się w pęcherzu. To nie wszystko - woda pomoże ci walczyć z zaparciami i zapobiec powstaniu hemoroidów, czyli pozwoli ci ustrzec się przed dwoma częstymi dolegliwościami w okresie ciąży.

I choć może trudno w to uwierzyć, to jednak prawda jest taka, że w czasie ciąży im więcej pijesz wody, tym mniej organizm jej zatrzy­muje. Pamiętaj więc o tym, jeśli chcesz się ustrzec przed dokuczliwymi obrzę­kami dłoni i stóp, szczególnie w mia­rę rozwoju ciąży.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!