Czy globalne ocieplenie to fakt czy mit?
Czy globalne ocieplenie to fakt czy mit?
Globalne ocieplenie jest współczesnym zagrożeniem, którego się boimy. Czy to ma sens? Niektórzy naukowcy łączą je z niespotykanymi do tej pory zjawiskami naturalnymi i katastrofami, które coraz częściej można zaobserwować na wszystkich kontynentach, jak to jest naprawdę z zagrożeniem globalnego ocieplenia?

Coraz częściej pojawiają się głosy specjalistów, którzy twierdzą, że cała ta histeria związana z globalnym ociepleniem to wielki mit stworzony sztucznie przez wielkie korporacje, które dzięki temu mają wpływ na swój zysk. W jaki sposób? Przede wszystkim wielkie wydatki na czerpanie energii słonecznej, która jest strasznie droga, a przy porównaniu wszystkich kosztów jest nieporównywalnie droższa niż energia z węgla czy atomowa. Inny wydatki to tzw. projekty ekologiczne związane z obniżeniem emisji, wprowadzenie biopaliwa itp.To wszystko to szansa na duży zarobek, a te pieniądze można by wykorzystać bardziej efektywnie.

CIĄGLE DOCHODZI DO ZMIAN KLIMATYCZNYCH

Są one opisane przez tzw. Cykle Milankovicia, nazwane na cześć serbskiego fizyka, który zdefiniował je już podczas pierwszej wojny światowej. Na podstawie tej teorii Ziemia zmienia nachylenie w konkretnych cyklach, co z kolei wpływa na intensywność promieniowania słonecznego padającego na Ziemie. Ziemia nie obraca się wokół Słońca po okręgu, ale po elipsie. W czasie, kiedy jest najdalej od Słońca, przychodzi era lodowcowa, a ma to miejsce raz na 96 000-127 000 lat. Tak samo dzieje się również z różnym nachyleniem osi ziemskiej, która zmienia się co 26 000 lal. Odwierty na Grenlandii i na Antarktydzie potwierdziły, że w trakcie ostatnich 20 milionów lat doszło do spadku i rozrostu pokrywy lodowcowej Ziemi 20-krotnie.

CZY CZŁOWIEK JEST ZA TO ODPOWIEDZIALNY?

Klimat zmieniał się i zawsze będzie się zmieniać. Twierdzenie, że przed rewolucję przemysłową Ziemia miała stabilną atmosferę, to absurd. Dokładne pomiary przy użyciu sond na balonach i satelitach od roku 1950 pokazują, od lat 50. nie doszło do żadnego ocieplenia atmosfery Ziemi. Natomiast temperatura przy samej Ziemi zwiększyła się o 0,40°C. Mimo że od 1990 wydano setki milionów złotych na zapobieganie ociepleniu, to nie zaobserwowano spadku temperatur.

WINNY: DWUTLENEK WĘGLA?

Za najgorszy gaz cieplarniany - odpowiedzialny za globalne ocieplenie - uważany jest dwutlenek węgla, produkowany podczas spalania gazów kopalnianych. Ten jednak, według dokładnych pomiarów, odpowiedzialny jest za 25% tego zjawiska. Największym winnym jest tu para wodna - 75%. Człowiek jednak nie może wpłynąć na produkcję pary wodnej, do której dochodzi w naturalny sposób. Wpływa na nią jedynie ilość promieniowania słonecznego, więc znów wracamy do cyklów Milankovicia.   

4 mity dotyczące globalnego ocieplenia:

- Temperatury rosną w niespotykanym tempie.

FAKT: Według pomiarów temperatur, przez specjalistów z kilku brytyjskich udostępnionych uniwersytetów,wzrost temperatur na powierzchni ziemi w ciągu ostatnich 30 lat jest taki sam jak przy pomiarach w latach 1911 —1941. Nie doszło do żadnej dramatycznej zmiany tempa.

-C02 czyli dwutlenek   węgla, to substancja zanieczyszczająca powietrze.   

FAKT: Według wielu naukowców

to absurd. Azot stanowi 80% naszej atmosfery, a przy 100% azotu nie moglibyśmy żyć. Dlatego dwutlenek węgla jest konieczny, aby rośliny, które go potrzebuję do życia, mogły produkować tlen. Wzrost zawartości CO2 w powietrzu zwiększa rozrost roślin, których potrzebujemy do życia.

-Globalne ocieplenie powoduje huragany, tornada i inne ekstremalne warunki pogodowe.

FAKT: Nie istnieję żadne naukowe czy statystyczne dane o wzroście takich zjawisk. Ewentualnie dochodzi do regionalnych nagromadzeń. Rosnące koszty ubezpieczenia na wybrzeżu, sę przede wszystkim wynikiem zwiększenia zagęszczenia mieszkańców i zwiększenia wartości ich majątku.

- Zanikające lodowce są skutkiem działania człowieka

FAKT: Lodowce zanikają i pojawiają się

w regularnych cyklach. Aktualne lodowce są pozostałością ostatniej epoki lodowcowej i topią się już przez setki lat. Naukowcy mają dziś udokumentowane 33 okresy roztapiających się i znów pojawiających lodowców. Jest to całkowicie naturalny proces, który będzie się powtarzać.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!