views
Jak to się robi
Głodówką jako metodą leczenia zainteresowali się niemieccy naukowcy ponad 100 lat temu, choć o jej leczniczych właściwościach wiedziano już w starożytnej Grecji. Pierwsza demonstracyjna głodówka zastosowana przez niemieckiego lekarza, udowodniła, że czasowe zaprzestanie jedzenia, może prowadzić do wyleczenia z różnych, często stale dokuczających dolegliwości. Oczywiście do dziś wśród lekarzy widoczny jest podział na tych, którzy głodówkę akceptują oraz zalecają i tych, którzy twierdzą, że należy ją znacznie ograniczać.
Nie każdy może stosować głodówkę, dlatego najlepiej byłoby skonsultować się przed jej przeprowadzeniem z lekarzem. Każda z nas powinna jednak wiedzieć, że głodówka nie może być stosowana u osób, u których stwierdzono cukrzycę, osteopozorę, u kobiet, które chorowały na anoreksję i u kobiet karmiących.
Stosowanie głodówki ma zasadniczo za zadanie oczyścić organizm z toksyn, spalić zbędne rezerwy tłuszczu i węglowodanów oraz doprowadzić do ogólnej poprawy samopoczucia. Niestety w ogromnej większości przypadków kobiety stosujące głodówkę, decydują się na nią wyłącznie ze względu na odchudzanie, co nie jest dobrym podejściem.
Głodówka jednodniowa
Najczęściej stosowaną głodówką jest jednodniowy post, przeprowadzany po bardzo obfitych posiłkach spożytych poprzedniego dnia. Taka głodówka skutecznie odciąży jelita i wątrobę, ale może być szczególnie trudna do przeprowadzenia, ponieważ organizm przyzwyczajony do dużej porcji pokarmu, będzie się go domagał w ciągu dnia.
Jeśli planujesz głodówkę dla oczyszczenia organizmu, najlepiej będzie ci zabrać się do tego wiosną lub początkiem lata, kiedy organizm jest przed zmianą sposobu odżywiania z zimowego na letni. Wiele obfitych posiłków zastępujesz wtedy lżejszymi, więc organizm będzie bardziej skłonny do łagodnego zaakceptowania twojego sposobu oczyszczenia.
Głodówki lecznicze
Głodówki lecznicze to jak wskazują niektórzy lekarze doskonały sposób na poprawę samopoczucia i odbudowanie nadwątlonych przez niewłaściwe nawyki żywieniowe: wątroby, jelit i żołądka. Głodówki lecznicze są obecnie stosowane w medycynie alternatywnej i polegają na okresowym całkowitym zaprzestaniu spożywania wszelkich pokarmów. Przeciwnicy tej metody wskazują, że metoda ta prowadzona nieumiejętnie lub stosowana za długo może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zwolennicy tej metody podkreślaną jednak, że prowadzi ona do oczyszczenia organizmu, ponieważ pozbawia ona organizm bieżących dostaw pożywienia, a tym samym zmusza go do korzystania ze zgromadzonych zapasów.
W trakcie takiej głodówki początkowo organizm spala zapasy glikogenu w wątrobie, później tłuszcze i białka. W przypadku długiej głodówki zwiększa się ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Ponadto groźne dla organizmu jest zwiększenie wchłaniania szkodliwych substancji w jelitach (spowodowane zwolnieniem perystaltyki jelit). Organizm na skutek przedłużającej się głodówki, może też upośledzić procesy właściwego wchłaniania składników odżywczych pożywienia.
Jeśli zamierzasz rozpocząć głodówkę leczniczą, trwającą około 10 dni, powinnaś się koniecznie dobrze do niej przygotować. Na dwa tygodnie przed głodówką należy zrezygnować z mięsa, nabiału, słodyczy, kawy, mocnej herbaty, dobrze jest przyzwyczaić organizm do herbat ziołowych, soków owocowych i warzywnych bez cukru. Tydzień przed głodówką należy jadać gotowane lub duszone potrawy, świeże warzywa, jeśli nie udało się odstawić dotychczas całkowicie pieczywa, powinnaś przestawić się na chleb razowy, a dzień zaczynać gotowanym posiłkiem (np. kaszą kukurydzianą czy płatkami owsianymi). Obowiązkowo należy zakończyć spożywanie posiłków do godziny 17 (pierwsze dni głodówki będą wtedy łatwiejsze do zniesienia.
Na dwa dni przed rozpoczęciem głodówki nie powinnaś jeść już żadnych gotowanych potraw, a tylko suszone owoce, surówki warzywne i świeże warzywa (najlepiej takie, które można jeść ze skórką).
Przeprowadzenie odpowiedniego przygotowania do głodówki sprawi, że w pierwszych dniach jej stosowania, kiedy organizm będzie się intensywnie odtruwał, nie będzie musiał zmagać się z dodatkowymi obciążeniami. Oczywiście jeśli na co dzień nie spożywamy mięsa ani potraw ciężkostrawnych, nie musimy tak długo przygotowywać do głodówki.
W ramach przygotowań do głodówki można też zrobić lewatywę, a w trakcie jej trwania stosować ciepłe kąpiele, które pomogą w oczyszczeniu skóry i wydaleniu toksyn.
Wady i zalety głodówki
Niemal każdy może pozwolić sobie na jednodniową głodówkę i mimo iż nie oczyszcza ona kompleksowo organizmu, pomaga w odzyskaniu sprawności obciążonych niewłaściwym odżywianiem organów. Głodówka NIE JEST DIETĄ ODCHUDZAJĄCĄ i nie należy jej stosować częściej niż raz na dwa tygodnie (choć niektórzy lekarza zalecają stosowania jej nie częściej niż raz na dwa miesiące). Nie pozbędziemy się w trakcie krótkiej głodówki zbędnych kilogramów, a możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy organizm po głodówce będzie się domagał zwiększonej ilości pokarmu. Głodówki lecznicze (czyli te trwające dłużej niż trzy dni) mogą prowadzić do zaburzeń trawienia i powinny być wykonywane wyłącznie pod nadzorem lekarza i po uzyskaniu jego zgody.
Ile można schudnąć w 7 dni głodówki?
Ponieważ najwięcej kilogramów traci się w pierwszym tygodniu głodówki, najlepiej kiedy zastosujesz właśnie post 7-dniowy. Największe efekty widać po pierwszych 3-4 dniach. Oczywiście wszystko jest indywidualne i zależy od danego organizmu, jednak można ogólnie powiedzieć, że na głodówce da się schudnąć około 5 kg.
Komentarze
0 comment