Tyjesz i nie możesz schudnąć, mimo że ciągle jesteś na diecie. Czasem sama siebie nie poznajesz, bo z łagodnej osoby stajesz się kłótnicą. To często wina hormonów, których wahania zmieniają cię nie do poznania. Te hormonalne kaprysy można opanować.

Wpływają na płodność, regulują trawienie, dają energię do życia. Hormony wyznaczają fazy życia kobiety: podlegają zmianom w miesiącu, w czasie dojrzewania, w ciąży i po menopauzie. Gdy pracują bez zarzutu, nie musimy o nich nawet myśleć. Jednak problem zaczyna się wtedy, gdy hormonów jest za dużo lub za mało. Winę za to ponoszą choroby, ale także nadmierny stres, nieprawidłowa dieta czy naturalny proces, jakim jest meno-pauza. Wtedy możemy tyć, mieć huśtawkę nastrojów, a także gorzej chronione są nasze kości czy serce. By nie tracić kontroli nad swoim organizmem, warto bliżej przyjrzeć się hormonom.

CIĄGLE CHCE CI SIĘ JEŚĆ

CZĘSTO STOI ZA TYM GRELINA

MIEJSCE PRODUKCJI: żołądek

Ściśle współpracuje z leptyną, hormonem sytości, tylko na zasadzie opozycji. Grelina raportuje do mózgu, gdy żołądek opustoszał i pora na kolejny posiłek. Z greliną jest kłopot, gdy przechodzisz na dietę. Kiedy ty tracisz kilogramy, ona wszczyna alarm, że organizmowi grozi głód. Ten hormon jest wtedy produkowany na potęgę. Dlatego tak trudne są pierwsze   dni odchudzania.    ‘

Warto to wykorzystać

Stężenie greliny obniżają aktywność fizyczna i sen. Można także wykorzystać łatwowierność greliny i ją „oszukać". Jeśli będziesz jadła regularnie umiarkowane posiłki co trzy-cztery godziny, hormon ten przestanie się awanturować, a ty łatwiej schudniesz. Musisz jeść regularnie posiłki o niskiej kaloryczności, ale za to o wysokiej jakości  odżywczej. Sprawdzają   się tu np. rośliny strączkowe, kasze i warzywa.

DOPADA CIĘ EFEKT JO JO

ODPOWIADA ZA TO ROZREGULOWANA LEPTYNA

MIEJSCE PRODUKCJI: komórki tłuszczowe

Jak działa na organizm To strażnik twojego apetytu. W idealnej sytuacji daje ci znać, że czas kończyć posiłek, bo jesteś najedzona. Jednak problem pojawia się, gdy komórki tłuszczowe rozrastają się, bo ostatnio utyłaś. Wtedy lepty na działa słabiej i możesz łatwo przegapić granice sytości. Leptyna „głupieje" także, gdy po restrykcyjnej diecie wracasz do normalnego jedzenia. Wtedy trudniej o skuteczne hamulce dla apetytu, a łatwiej o efekt jo-jo. Warto to wykorzystać Lepiej unikać diet, które obiecują błyskawiczne efekty. To dezorientuje leptynę. Warto też wzbogacić jadłospis w cynk, który poprawia pracę hormonu. Jedz fasolę i wołowinę.

BYWASZ KŁÓTLIWA

TO MOŻE BYĆ SPRAWA ESTROGENÓW

MIEJSCE PRODUKCJI: jajniki

Jak działają na organizm

Największa produkcja następuje co miesiąc w okolicach owu-lacji. Teraz jesteś optymistką, czujesz się pewna siebie i masz wyższe libido. Do meno-pauzy estrogeny dbają również o kobiece serce i kości, więc kiedy ich produkcja ustaje, mogą pojawiać się nadciśnienie, zawai, osłabienie kości.

Warto to wykorzystać

Gdy ich produkcja rośnie, masz apetyt na seks. Tę wiedzę i samopoczucie spożytkujesz, gdy starasz się o dziecko. Pewność siebie wykorzystaj zaś w rozmowie z szefem lub podczas negocjacji z dorastającymi dziećmi. W tym czasie na pewno nie zabraknie ci argumentów. Ponieważ po menopauzie przestaje być produkowany estradiol, warto porozmawiać z ginekologiem lub endokrynologiem o hormonalnej terapii menopauzalnej. Zacznij też bardziej dbać o serce, przejdź na dietę bez nadmiaru tłuszczu, więcej się ruszaj i trzymaj wagę.

MASZ OCHOTĘ MA SŁODYCZE

TAK CZASEM DZIAŁA KORTYZOL

MIEJSCE PRODUKCJI: nadnercza

Jak działa na organizm

Reguluje ilość cukru we krwi, pomaga panować nad ciśnieniem i radzić sobie ze stresem. Jednak gdy często się denerwujesz, ilość kortyzolu może utrzymywać się stale na podwyższonym poziomie. A jeśli jest go zbyt dużo, organizm traktuje taką sytuację jak zagrożenie i stara się gromadzić zapasy na trudny czas. Rośnie więc apetyt, który najłatwiej zaspokoić słodyczami. Dlatego nadmiar tego hormonu powoduje tycie, najczęściej w okolicach brzucha. Warto to wykorzystać By rozładować stres, nie zajadaj go ciastkami z kremem, ale zapisz się na jogę. Nie przesadzaj też z kawą, bo zwiększa ona wytwarzanie kortyzolu.

DOKUCZA CI TRĄDZIK I WYPADAJĄ WŁOSY

PODEJRZANY: TESTOSTERON

MIEJSCE PRODUKCJI: jajniki i nadnercza

Jak działa na organizm

Ten męski hormon jest bardzo potrzebny kobietom. Buduje mięśnie, wzmacnia kości, dodaje sit do życia, zwiększa libido i pozytywnie wpływa na nastrój. Jego produkcja maleje z wiekiem, a gdy mamy go za mato, może pojawiać się uczucie zmęczenia i brak ochoty na seks. Z kolei gdy organizm produkuje go zbyt dużo, dręczy nas nadmierne owłosienie, trądzik i kłopoty z płodnością. Zbyt intensywna produkcja testosteronu jest jednym z objawów zespołu policystycznych jajników. Jego nadmiar może też powodować kłopoty z wagą. Warto to wykorzystać By utrzymać testosteron w ryzach, zaplanuj aktywność fizyczną każdego dnia. Regularny ruch pomaga też rozładować stres i zapanować nad nadprogramowymi kilogramami.

Twoja OcenaFacebook Conversations