Czy ketonal powoduje poronienia? Jakie leki są niebezpieczne w ciąży? Czy kobieta w ciąży może brać ketonal? Czy kobieta w ciąży może brać ibuprom?
Czy ketonal powoduje poronienia? Jakie leki są niebezpieczne w ciąży? Czy kobieta w ciąży może brać ketonal? Czy kobieta w ciąży może brać ibuprom?
Wybór środków uśmierzających ból jest w okresie ciąży dość ograniczony. Aspiryny należy unikać ze względu na jej wła­ściwości rozcieńczania krwi. Jednak lek ten w niewielkich dawkach bywa przepisywany kobiecie po powtarzających się poronieniach lub w przypadku stanu przedrzucawkowego .

Nie zaleca się także stosowania ibuprofenu, któ­ry może być niebezpieczny dla płodu oraz opóźnić moment porodu. Natomiast paracetamol uważa się za lek bezpieczny, ale tylko w zalecanej dawce i stosowany okazjonalnie. Badania przeprowadzone przez King's College w Londynie oraz Bristol University wykazują bowiem, że dzieci kobiet, które często przyjmowały paracetamol (nawet codziennie) w ostatnim okresie ciąży, dwukrotnie częściej cierpiały na sapkę. Lekarze zalecają zatem ciężarnym, by nie zażywały paracetamolu częściej niż 1-2 dni w tygodniu. Zdecydowanie natomiast należy unikać silniejszych środków przeciwbólowych, które mają w swoim składzie kilka substancji. Jeżeli miewasz silne migreny, poproś o pomoc lekarza.

Czy ketonal powoduje poronienia?

We wczesnej ciąży preparat może zwiększać ryzyko poronienia, a także wystąpienia wad serca. Całkowite prawdopodobieństwo wad sercowo-naczyniowych wzrasta z poniżej 1% do około 1,5% i jest tym większe, im dłużej oraz w większych dawkach przyjmowany jest lek.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!