Czy krokodyle płaczą? Krokodyle łzy to symbol obłudy - podobno zwierzę łka z żalu, pożerając swoją ofiarę. Nic z tych rzeczy! Nie jest też prawdą, że krokodyle żyjące w słonych wodach pozbywają się w ten sposób nadmiaru soli - wydalają ją w postaci „łez". Gruczoły solne u krokodyli znajdują się na języku. Krokodyle polują z ukrycia. Dorosłe osobniki napadają nawet na tak duże ssaki, jakimi są bawoły.

Wciągają zwierzę pod wodę i topią je. Kawałki zdobyczy wyszarpują, okręcając się wokół własnej osi. Część mięsa chowają na później - lekko zepsute jest dla nich łatwiej strawne.

Nie chce się wierzyć, ale krokodyle mamy są niezwykle troskliwe. Budują gniazdo, strzegą go, a kiedy wylęgną się młode - przenoszą je do wody w swojej śmiercionośnej paszczy.

Krokodyl nilowy nie cieszy się dobrą sławą. Ma na swoim sumieniu więcej ludzi niż Iwy, lamparty, słonie, bawoły i inne niebezpieczne ssaki razem wzięte. Zadziwiająca jest więc przyjaźń tego przedpotopowego gada ze żwirowcem, niewielkim barwnym ptaszkiem o długim jak szpilka dziobie. Pierzasty bohater bez lęku wkracza do otwartej paszczy bestii. Co ciekawe, bezwzględny zabójca mu na to pozwala!

Żwirowiec jest szczoteczką do zębów, sanitariuszem i przyjacielem w jednej niepozornej istocie. Wydłubuje spomiędzy zębów gada resztki pożywienia, odrywa od języka pijawki, biega po krokodylim grzbiecie, zbierając pasożyty. Ponadto głośnym krzykiem i uderzeniami skrzydeł w gadzi łeb ostrzega przed niebezpieczeństwem.

Krokodyle znoszą te wszystkie zabiegi ze stoickim spokojem. Może dlatego, że z ewolucyjnego punktu widzenia dla ptaków krokodyl jest... stryjecznym dziadkiem?

Twoja Ocena