Czy mięśniaki macicy powinny zostać usunięte przed zajściem w ciążę?
Czy mięśniaki macicy powinny zostać usunięte przed zajściem w ciążę?
Mięśniak jest łagodnym guzem mięśniowym w macicy. Czasami może on powodować, że miesiączki są obfite, ponieważ powiększa macicę, co sprawia, że jest w niej więcej endometrium (śluzówkowej wyściółki macicy), której w czasie miesiączki trzeba się pozbyć, a to z kolei może zwiększać ryzyko obfitego krwawienia poporodowego. Jeżeli masz już mięśniaka macicy, wysoki poziom estrogenu, produkowanego w czasie ciąży przez twój organizm, może spowodować jego rozrost.

Zwykle jednak mięśniak nie zaburza przebiegu ciąży, dopóki nie urośnie bardzo duży albo nie zacznie blokować szyjki macicy. Jest szczególnie rzadkim zjawiskiem, by mięśniak stanowił istotną przeszkodę w przebiegu porodu, a kiedy do takiego przypadku dojdzie, powinno być wykonane cięcie cesarskie.

Zazwyczaj nie ma potrzeby usuwania mięśniaka przed zajściem w ciążę, co więcej, operacja usunięcia mięśniaków niesie ze sobą możliwe zagrożenia dla przyszłej płodności. Usunięcie mięśniaków może być zalecane, jeżeli macica jest znacznie zniekształcona przez wielki mięśniak albo mięśniaki mnogie, co prowadzi do powtarzających się poronień, ale takie przypadki są bardzo rzadkie.

Jednakże, jeśli wiesz, że masz mięśniaka, przedyskutowanie tej sprawy z twoim lekarzem może być ci pomocne.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!