Czy mogę coś zrobić, by zapobiec poronieniu? Jakie są przyczyny poronień?
Czy mogę coś zrobić, by zapobiec poronieniu?  Jakie są przyczyny poronień?
Z poronieniem mamy do czynienia wtedy, gdy następuje utrata ciąży do 22. tygodnia jej trwania. W większości przypadków przyczyna jest nieznana., choć wiemy, że pewne zmiany w stylu życia mocą obniżyć ryzyko wystąpienia poronienia. Niestety, nic nie można poradzić, jeśli już do niego dojdzie.

Jak często dochodzi do poronienia?

Niestety, bardzo często. Poronieniem kończy się około 20% rozpoznanych ciąż, a prawdopodobnie nawet trzy czwarte zapłodnionych komórek jajowych jest roniona przez organizm na wczesnym etapie ciąży. Do około 98% przypadków poronienia dochodzi w pierwszych 13 tygodniach ciąży.

Co może spowodować poronienie?

Choć lekarze nie są w stanie wskazać jednoznacznie przyczyny większości wczesnych poronień, to jednak można założyć, że zwykle dochodzi do niego, jeśli płód pod jakimś względem nie rozwija się prawidłowo. Przypuszczalnie przyczyną przynajmniej połowy poronień w pierwszym trymestrze ciąży są nieprawidłowości chromosomowe, które sprawiają, że dziecko nie może normalnie się rozwijać. Późniejsze poronienia - po 20. tygodniu ciąży - bywają skutkiem infekcji lub nieprawidłowości w budowie macicy lub łożyska. Czasami też przyczyną jest zbyt słaba szyjka macicy, która nie jest w stanie zamykać macicy do chwili, gdy płód może przyjść na świat.

Jakie są objawy poronienia?

Najbardziej oczywistymi objawami są bóle przypominające dolegliwości miesiączkowe oraz obfite krwawienie, w którym mogą być widoczne skrzepy krwi. Zdarza się jednak, że poronienie jest całkowicie niezauważalne, szczególnie na początkowym etapie ciąży. Wiele kobiet myli poronienie z opóźnioną miesiączką. Dużo poronień zostaje rozpoznanych dopiero wtedy, gdy lekarz lub położna nie mogą wykryć bicia serca dziecka. Mamy wtedy do czynienia z sytuacją znaną jako .poronienie zatrzymane* kiedy płód zamiera, lecz nie jest roniony. Plamienie (utrata niewielkiej ilości krwi) często pojawia się na wczesnym etapie ciąży i nie musi się wiązać z problemem natury medycznej - lepiej jednak powiadomić lekarza o każdym plamieniu czy krwawieniu.

Co mogę zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia poronienia?

Zmniejszysz ryzyko poronienia, jeśli rzucisz palenie oraz ograniczysz spożycie kofeiny i alkoholu. Kobietom, które już wcześniej poroniły, zaleca się jak najwięcej wypoczynku w pierwszych miesiącach ciąży, jednak nie ma jednoznacznego dowodu, że może to cokolwiek zmienić. Czasem też zaleca się powstrzymanie przed współżyciem do czasu, aż ciąża się ustabilizuje. Jeśli wiesz, że masz osłabioną szyjkę macicy, ponieważ już wcześniej z tego powodu straciłaś ciążę, prawdopodobnie zalecone ci zostanie założenie szwu okrężnego na część pochwową szyjki.

Czy poronienie wpłynie negatywnie na moją płodność?

Nie. Poronienie nie oznacza problemu z poczęciem. Jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej, twoja kolejna ciąża może być jak najbardziej prawidłowa. Badania wykazują, że 50-75% kobiet, które dwa lub trzy razy poroniły, rodzi zdrowe dzieci bez uciekania się do pomocy medycznej. Prawdopodobieństwo wystąpienia drugiego poronienia nie jest większe w porównaniu z pierwszym, a prawdopodobieństwo trzeciego - tylko nieco większe niż drugiego. Odpocznij chwilę fizycznie oraz emocjonalnie, nim zaczniesz znów starać się o dziecko.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!