Czy mogę ćwiczyć w czasie ciąży?
Czy mogę ćwiczyć w czasie ciąży?
Dzięki umiarkowanym ćwiczeniom można uzyskać dobrą formę., przydatną przy porodzie, oraz złagodzić pewne dolegliwości ciążowe, lecz nie zapominaj o zmianach, jakie zaszły w twoim ciele: zmienił się teraz środek ciężkość, więcej ważysz i szybciej się męczysz. Dlatego też podczas ćwiczeń trzeba zachować rozsądek i wsłuchiwać się w swoje ciało.

Jakie ćwiczenia szczególnie zaleca się ciężarnym?

Najlepsze ćwiczenia to takie, które przyspieszają bicie serca, pomagają zyskać gibkość, walczyć z nadwagą oraz przygotowują mięśnie do ciężkiego zadania, jakim jest poród, a jednocześnie nie niosą ze sobą ryzyka przemęczenia dla ciebie i dla dziecka. Za dobre formy aktywności fizycznej uważa się spacerowanie, jogging. pływanie, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym oraz aerobik w wodzie - oczywiście jeśli ćwiczy się z umiarem. Joga oraz ćwiczenia Pilates także są wskazane, jeśli znajdziesz prowadzącego doświadczonego w pracy z kobietami w ciąży.

Jakie formy aktywności fizycznej nie są zalecane?

Unikaj sportów, w których nietrudno o dotkliwe upadki lub utratę równowagi takich jak jeździectwo, narciarstwo zjazdowe, gimnastyka oraz narty wodne. Nurkowanie nie jest bezpieczne przez cały czas trwania ciąży. Zaleca się również zrezygnowanie z jazdy na rowerze w trzecim trymestrze, gdyż nawet doświadczonym rowerzystom zdarzają się upadki. Można natomiast do samego końca ciąży jeździć na rowerze stacjonarnym.

Jakie korzyści dają ćwiczenia w czasie ciąży?

Ćwiczenia mają dla ciężarnej zbawienne skutki wzmacniają mięśnie i wytrzymałość fizyczną, przygotowują ciało na poród (jak i ułatwiają sam poród / oraz przyspieszają powrót po porodzie do sylwetki sprzed ciąży.

Aktywność w czasie ciąży nie musi się wiązać z zakwasami. Organizm ciężarnej wytwarza relaksynę, hormon rozluźniający spojenie łonowe, zatem trzeba dobrze się zastanowić nad wyborem ćwiczeń oraz zwracać uwagę na poprawną formę ich wykonania. Należy ćwiczyć tak. aby nie zrobić krzywdy ani sobie, ani dziecku. Dzięki ćwiczeniom fizycznym podczas ciąży można zmniejszyć dolegliwe bóle pleców, zaparcia, zmęczenie i obrzęki, a także poprawić samopoczucie i wyobrażenie o sobie. Po ćwiczeniach także lepiej się śpi!

Nie ćwiczyłam od lat. Na co powinnam szczególnie zważać będąc w ciąży?

Ciężą nie jest dobrym okresem na rozpoczęcie intensywnych treningów, natomiast jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz zacząć spokojne, umiarkowane treningi. Najlepiej wybierz takie ćwiczenia, które nie obciążają zbytnio organizmu, na przykład chodzenie bądź pływanie. Treningi nie powinny być też zbyt długie. Pamiętaj o rozgrzewce przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz o poświęceniu czasu na uspokojenie organizmu po ich zakończeniu. Zaleca się uczestniczenie w zajęciach przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży.

Jakie niebezpieczeństwo wiąże się z przegrzaniem organizmu podczas ciąży?

Choć nie mamy dowodów, że przegrzanie organizmu jest niebezpieczne dla ludzi, badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują związek między przegrzaniem (szczególnie w początkowym stadium ciąży} a wadami wrodzonymi. Dlatego najlepiej unikać takiego stanu w czasie ćwiczeń, a już szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Wykazano też, że korzystanie w trakcie ciąży z sauny oraz jacuzzi, gdzie temperatura ciała się podnosi, zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych dziecka, więc całkowicie z nich zrezygnuj. W czasie ćwiczeń temperatura ciała, mierzona pod pachą, powinna wynosić poniżej 38,3°C. Jak to zrobić? Nie ćwicz długo, jeśli na dworze jest ciepło lub parno, ćwicz w odpowiedniej odzieży oraz pij dużo wody.Temperatura ciała podnosi się przy odwodnieniu, zatem pamiętaj, aby wypijać około pół litra wody lub dozwolonych dla kobiet w ciąży napojów dla sportowców na dwie godziny przed rozpoczęciem wysiłku, natomiast w czasie ćwiczeń co 15-20 minut wypijaj jedną czy dwie szklanki wody.

Czy powinnam w czasie ciąży zrezygnować z intensywnych treningów?

Nie musisz, jeśli cieszysz się zdrowiem, dobrą kondycją oraz uważasz, że dasz sobie z ćwiczeniami radę. Według opublikowanych ostatnio w „American Journal of Obstetrics and Gynaecology’ wyników badań, zdrowe kobiety z dobrą kondycją, które ćwiczyły przed poczęciem, mogą kontynuować treningi bez obaw o zdrowie dziecka.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!