Stosowanie maseczek ochronnych zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie masek nie jest zalecane w celu ochrony zdrowej osoby przed zakażeniem w normalnych sytuacjach.

Powinny być stosowane przez pracowników ochrony zdrowia oraz przez ludzi, którzy opiekują się osobami chorymi.

Używanie masek ochronnych ma sens wtedy, kiedy sami jesteśmy chorzy i chcemy zapobiec rozsiewaniu zarazków, np. kiedy podejrzewamy u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i nie chcemy zarazić członków naszej rodziny.

Ważne jest prawidłowe stosowanie masek niektóre z nich wymagają odpowiedniego założenia, aby były skuteczne. Podkreślić także należy w tym miejscu, że niepotrzebne kupowanie i noszenie maseczek nie tylko nie pomoże, ale może dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i w konsekwencji lekceważenie stosowania uznanych metod zapobiegawczych, w dodatku, co ważniejsze, spowoduje, że artykułu tego może zabraknąć dla osób, które go naprawdę potrzebują.

Przy stosowaniu maseczek posługujmy się określonymi zasadami przy ich zdejmowaniu nic dotykamy ich frontu, ale raczej zdejmujemy je za przytrzymujące gumki (tasiemki). Po zdjęciu maskę wyrzucamy do zamykanego pojemnika, a ręce myjemy wodą z mydłem. Maski zmieniamy, kiedy stają się mokre (wilgotne).

Twoja Ocena