Czy noworodkowi trzeba zakładać w domu czapeczkę, żeby mu nie zawiało uszek?
Czy noworodkowi trzeba zakładać w domu czapeczkę, żeby mu nie zawiało uszek?
Absolutnie nie. Dzieci nie chorują na zapalenie uszu dlatego, że nie nosiły w domu czapeczki, ale z powodu charakterystycznej budowy trąbki słuchowej. Łączy ona ucho środkowe z nosogardłem, częścią gardła, która znajduje się za nosem.

Dzięki niej do ucha środkowego dochodzi powietrze. Kiedy dziecko się rodzi, trąbka jest szeroka i cały czas otwarta (u dorosłych otwiera się tylko w czasie przełykania i ziewania). Początkowo jej ujście jest położone niżej niż u dorosłego i to dlatego w czasie infekcji górnych dróg oddechowych, np. kataru, dzieci zapadają na zapalenie uszu.

 Wydzielina jest niejako „wciągana" do ucha z gardła, z nosogardła, z nosa. Kiedy spada dziecku odporność, ma drobną infekcję, ząbkuje, jest niespokojne, zestresowane, bakterie, które bytują w jego organizmie, zaczynają się namnażać i dziecko choruje, np. na zapalenie uszu.

Nie przypadkiem od lat zaleca się, by niemowlę układać tak, żeby głowa była wyżej niż nogi, np. podkładając zrolowany koc lub specjalny klin pod materacyk albo kładąc książki pod dwie nogi łóżeczka.

 To jest korzystne także dla dzieci, które mają ref luks. Jeśli dziecko ulewa, może dojść do obrzęku ujścia tej trąbki. Wtedy trąbka zamyka się, a bakterie, które w niej bytują, zostają tam uwięzione i mogą wywołać zapalenie ucha.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!