Czy paralizator może zabić? Ile czasu działa paralizator? Czy paralizator zostawia ślady? Kiedy można użyć paralizatora?
Czy paralizator może zabić? Ile czasu działa paralizator? Czy paralizator zostawia ślady? Kiedy można użyć paralizatora?
Paralizator to urządzenie generujące impulsy elektryczne o wysokim napięciu, lecz niskim natężeniu. Oznacza to, że prawidłowo użyty, może obezwładnić ciało i nie spowoduje jednak trwałych uszczerbków na zdrowiu.

Te najnowocześniejsze nie stanowią zagrożenia nawet dla osób, które mają np. założone bajpasy. Prąd płynący z paralizatora działa na układ mięśniowy. Ciało jest doskonałym przewodnikiem prądu, bo w większości składa się z wody. W zależności od długości użycia, wywołują różne reakcje organizmu. Zwykle paralizatora używa się od 1 do 5 sek.

- 1-2 sek. porażenia, powodują krótki wstrząs, ból, skurcz mięśni, a przede wszystkim strach i zaskoczenie.

- 2-3 sek. powodują oszołomienie, wstrząs psychiczny i upadek- jednak taki, po którym szybko można wstać.

- 4-5 sek. to tzw. "pełne uderzenie". Powoduje utratę orientacji i paraliż układu mięśniowo-nerwowego. Przez kilka minut ciężko po nim wstać. Paralizator jest legalnym narzędziem samoobrony, nie wymagającym pozwoleń. Służbom porządkowym służy zwykle do obezwładniania osób stawiających opór.  W przeciwieństwie do broni, nie ma jasnych zasad, kiedy i jak go używać. Były rzecznik policji Mariusz Sokołowski tłumaczy jednak, że nie każdy może go dostać.

Niestety zdarzają się przypadki nadużyć, jak szokująca sprawa Igora Stachowiaka, a także głośny przypadek Polaka Roberta Dziekańskiego z 2007 r. Zmarł on na lotnisku w Vancouver po rażeniu paralizatorem przez policję

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!