Czy podczas seksu można uszkodzic płód? Jaka pozycja jest dobra w ciąży podczas seksu? Kiedy nie wolno uprawiac seksu w ciąży?
Czy podczas seksu można uszkodzic płód? Jaka pozycja jest dobra w ciąży podczas seksu? Kiedy nie wolno uprawiac seksu w ciąży?
Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań, aby uprawiać seks. Pomimo tego wiele kobiet z niego rezygnuje, bojąc się o zdrowie swojego dziecka. Niepotrzebnie! Seks poprawia ukrwienie macicy, przez co zwiększa przepływ krwi do płodu o 50%, powodując rozszerzanie się naczyń krwionośnych i lepsze dotlenienie dziecka.

Stosunek działa więc bardzo korzystnie na płód. Ale to nie wszystko. Lekarze twierdzą, że seks w ciąży jest dla kobiet o wiele przyjemniejszy.

Kiedy do wysoce wrażliwych komórek wokół wejścia do pochwy zostaje wpompowana krew, stają się one bardzo czułe na nacisk i wibracje. Kiedy jesteś w ciąży, macica zaciska się podczas orgazmu znacznie silniej, dając Tobie i Twojemu partnerowi jeszcze intensywniejsze doznania - twierdzi seksuolog, Trina Read z Calgary w Albercie.

Seks w ciąży nie zawsze jednak sprzyja kobiecie. Chodzi o sytuacje, w których lekarz widzi przeciwwskazania do uprawiania stosunku.

Są określone sytuacje, w których lekarz może ci zabronić uprawiania przez jakiś czas seksu dla dobra Twojego dziecka - mówi doktor Shoshana S. Bennett z San Francisco, autorka książki Beyond the Blues.

Kiedy lekarz może zakazać współżycia lub radzić je ograniczyć?

-jeśli łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione,

- jeśli kobieta kiedyś już poroniła,

-jeśli dochodzi do powtarzających się krwawień,

-    kiedy poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym,

-    gdy pękł pęcherz płodowy,

-jeśli ciąża jest zagrożona,

-    kiedy występują/nawracają infekcje dróg rodnych,

-    jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej.

Podczas ciąży hormony wywołują potężne zamieszanie w naszych emocjach. W pierwszym trymestrze możemy nie mieć zbytniej ochoty na seks. Zwykle uskarżamy się na złe samopoczucie, dolegliwości w obrębie piersi i ma wahania nastrojów. Najlepiej jest ten moment przeczekać.

W drugim trymestrze ciąży ochota przyszłych mam na seks zaczyna stopniowo wzrastać. W organizmie kobiety rośnie poziom hormonów kobiecych - progesteronu i estrogenu, przez co czuje się ona, jakby była w fazie około owulacyjnej. Rośnie też poziom oksytocyny, przez co kobieta może odczuwać zwiększone pożądanie.

Jedno jest pewne - uprawiając seks, ciężarne chcą czuć się kochane i bezpieczne. Seks w ciąży jest czymś bardzo intymnym. Decydując się na zbliżenie, pamiętajcie, że między Wami jest dziecko. Na początku ciąży lekarze polecają niemal każdą pozycję, pod warunkiem, że partner nie będzie uciskał brzucha i piersi kobiety. Później zaleca się tylko te bardziej wygodne i bezpieczne.

Jakie polecają specjaliści?

'Najeźdźca'

To kobieta jest na górze, partner leży na plecach. Pozycja ta jest nie tylko wygodna dla obojga partnerów, ale też bezpieczna dla płodu, ponieważ brzuch przyszłej mamy nie jest uciskany. W tej pozycji kobieta sama może  kontrolować głębokość penetracji, poruszając się w górę i dół i może porozumiewać się z partnerem. Istnieją dwie odmiany tej pozycji: "pozycja najeźdźca siedząca" - kobieta siada przodem na kolanach mężczyzny oraz "pozycja najeźdźca odwrócona" - w tej pozycji kobieta również siedzi okrakiem na leżącym partnerze, ale jest zwrócona do niego tyłem. Pozycja ta nie tylko jest bardzo wygodna, ale stymuluje doznania mężczyzny. Partner ma możliwość pieszczenia pośladków kobiety, trzymania jej za biodra i głaskania po plecach. Ta pozycja jest polecana szczególnie pod koniec ciąży.

"Pozycja boczna", partnerka leży tyłem do partnera

Kobieta leży na boku, mężczyzna leży na tym samym boku tuż za partnerką. Bardzo ważne jest, aby ciężarna nie leżała "na sercu", dlatego zawsze wybierajcie prawy bok. Pozycję tylną można stosować przez cały okres ciąży, ponieważ nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla dziecka. Partner ma możliwość pieszczenia pleców kobiety, jej pośladków oraz delikatnego masażu jej piersi. Aby ułatwić mężczyźnie penetrację, partnerka może unieść nogę. Partner może wtedy wsunąć swoją nogę pomiędzy uda kobiety i ręcznie pobudzać jej łechtaczkę.

"Pozycja tylna"

Kobieta klęczy, może np. opierać się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią. Kobieta może też przyjąć pozycję kolanowo-łokciową. Ważne, aby podłożyła pod brzuch poduszkę, w celu zlikwidowania napięcia mięśni.

"Pozycja klasyczna"

Pozycja klasyczna to pozycja, w której mężczyzna jest na górze. Kiedy kobieta jest w ciąży wymaga ona jednak małej modyfikacji. Partner nie leży całym ciałem na partnerce, tylko opiera się na łokciach lub wyprostowanych rękach (w zależności od zaawansowania ciąży). Kobieta może objąć nogami biodra mężczyzny.

Dla wszystkich, którzy wolą unikać podczas ciąży pełnych zbliżeń, pozostaje na pewno seks oralny.

Uprawiałyście (albo planujecie uprawiać) seks w trakcie ciąży, czy macie może przed tym obawy?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!