Czy ryby mogą żyć bez wody? Utarło się powiedzenie, że ryba nie może żyć bez wody. Ale to nieprawda. Jest wiele ryb, które świetnie się bez niej obywają. Ślizg czubaty z Morza Śródziemnego dużo czasu spędza poza wodą. Wdrapuje się na przybrzeżne skały, gdzie zjada pąkle - przyczepione do podłoża morskie skorupiaki.

 Jego afrykański kuzyn w ogóle unika wody, pełzając po pionowych, wilgotnych skałach nadmorskich. Węgorze podczas swoich wędrówek mogą wypełzać na ląd. Są to często na znaczne odległości.

W słodkich wodach południowo-wschodniej Azji żyje łaziec. Potrafi oddychać powietrzem i świetnie radzi sobie na lądzie. Ta 45-centymetrowa ryba pokonuje odległość kilku metrów w niecałą minutę. Pełznie na silnych płetwach piersiowych i pomaga sobie ogonem.

Skoczki mułowe, niewielkie ryby przybrzeżnych stref mórz tropikalnych, część życia spędzają na... drzewach! Po ziemi i gałęziach poruszają się dzięki dobrze umięśnionym płetwom. Oddychają skrzelami i całą powierzchnią skóry. Kiedy odpoczywają, ich ogony zanurzone są w wodzie. Dzięki temu skóra tych ryb nie wysycha.

Inną grupą ryb, które mogą żyć bez wody, są ryby dwudyszne. Mają skrzela, a ich pęcherz plaw-ny stanowi swoiste płuco, pozwalające na oddychanie również powietrzem atmosferycznym. Umiejętność ta przydaje się w czasie suszy, którą ryba przeczekuje zagrzebana w mule. Afrykański prapłetwiec może przetrwać w stanie życia utajonego nawet 5 lat! W Ameryce żyje jego kuzyn - praplaziec, a w Australii - rogoząb, mający w paszczy tylko dwa rozgałęzione zęby.

Twoja Ocena