views
Czy seks jest bezpieczny pod koniec ciąży?
Tak, z kilkoma wszakże wyjątkami. Np. istnieje zagrożenie, gdy masz krwawienia z pochwy albo masz łożysko przodujące. Powinnaś też wstrzymać się od współżycia po pęknięciu błon płodowych, gdyż wtedy dziecko nie jest już chronione przed infekcjami, a także od początku trzeciego trymestru, jeśli jesteś narażona na ryzyko przedwczesnego porodu bądź jeśli szyjka macicy jest słaba. W tych sytuacjach orgazm może wywołać niebezpieczne skurcze. Seks nie stanowi ryzyka przy zdrowej, prawidłowej ciąży.
Nadal mam ochotę na seks, lecz uprawianie go nie jest teraz łatwe. Czy powinnam bardziej się do tego przykładać?
Twoje odczucia są całkowicie zrozumiałe. Teraz, kiedy dziecko jest już duże, różne bóle i niedogodności związane z ciążą, a także twoje skoncentrowanie się na zbliżającym się porodzie czynią seks bardziej zadaniem dla akrobaty niż miłosnym zbliżeniem. Do tego jeszcze silne ruchy dziecka rozpalają rodzicielskie podekscytowanie, przygaszając libido. Uratować was teraz może dobre poczucie humoru. Bo w momencie, gdy macie ochotę na seks, twoje ciało może się okazać raczej niechętne do współpracy. Coś bowiem - dosłownie! - znalazło się między tobą a twym partnerem. Poratujcie się zatem wyobraźnią, wypróbujcie różne pozycje, a przede wszystkim postarajcie się śmiać, dostrzegać zabawną stronę tej sytuacji!
Jak możemy zachować bliskość bez seksu?
Starajcie się teraz wkładać jak najwięcej uczucia w inne formy kontaktów intymnych, takie jak masaże, wspólne kąpiele, spa nie nago, wzajemna masturbacja - nawet jeśli nie mają one prowadzić do stosunku. Jeżeli nie masz nastroju na seks, okazuj swemu mężczyźnie miłość, przytulając się do niego, całując, wyznając mu miłość. Wreszcie zapewnij partnera, że kobiety zwykle są mniej chętne do miłosnego zbliżenia w końcowym stadium ciąży, i uspokój go, że twoja wstrzemięźliwość nie oznacza, iż kochasz go mniej niż dotychczas.
Komentarze
0 comment