Na rynku istnieją różnego rodzaju metody antykoncepcji, spośród których możemy wybrać najodpowiedniejszą dla siebie. Jednak musimy wiedzieć, że niezależnie od tego, czy jest to prezerwatywa, globulka, tabletki hormonalne czy implant antykoncepcyjny, to wszystkie metody posiadają negatywne skutki stosowania. Dlatego przez zastosowaniem jakiejkolwiek z metod najlepiej dokładnie zapoznać się z jej plusami i minusami.

Jak powszechnie wiadomo, nie ma skuteczniejszej metody antykoncepcyjnej niż wstrzemięźliwość, jednak chyba żadna z nas nie chciałaby się podjąć jej zastosowania, dlatego też poznajmy negatywne skutki antykoncepcji.

Tabletki antykoncepcyjne uznane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży, niestety jednak nie chroni przed możliwością zachorowania na jakąkolwiek chorobę przenoszoną drogą płciową. Stosując pigułki antykoncepcyjne niekiedy możemy odczuwać nudności, mdłości, wahania nastrojów oraz zwiększone łaknienie, co wiąże się z przybieraniem na wadze. Niekiedy mogą pojawić się objawy depresyjne. Niektóre składniki pigułek powodują zatrzymanie wody w organizmie prowadząc do opuchnięć i ociężałości, zaś wzmożona wrażliwość na słońce spowodować może powstawanie brązowych przebarwień na skórze. Możliwe jest także odczuwanie uciążliwej suchości narządów płciowych.

Prezerwatywy zaliczają się do tak zwanej antykoncepcji doraźnej. Istotnym negatywnym czynnikiem jej stosowania jest zmniejszenie doznań seksualnych. Lateks może powodować przykre uczulenia występujące u obojga partnerów. Podczas stosunku z zastosowaniem prezerwatywy może dojść do sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Prezerwatywa może pęknąć, lub w przypadku złego jej zastosowania – zsunąć się powodując dostanie spermy do pochwy. Możliwe jest również wystąpienie wad fabrycznych wyrobu, trudne do dostrzeżenia, a zmniejszające do minimum jego skuteczność .

Wadą naturalnych metod antykoncepcji (kalendarzyk, stosunek przerywany) jest niska skuteczność zapobiegania przed zapłodnieniem, powodująca stres podczas stosunku, brak pełnej satysfakcji, jak również w przyszłości możliwość wystąpienia oziębłości płciowej.

Stosowanie kremów, pianek i globulek wymaga wstrzemięźliwości około 20minut przed stosunkiem, każdorazowo przy nowym zbliżeniu. Dodatkowo powoduje uczucie dyskomfortu i nieświeżości.

Decydując się na antykoncepcję należy zapoznać się ze wszystkimi aspektami dotyczącymi danej metody. Niekiedy skuteczność może zostać przyćmiona negatywnymi skutkami jej stosowania.

Twoja Ocena