Do podłoża przytwierdzają się podeszwą, na której mogą się również przesuwać. Ukwiały mają tylko jeden otwór - gębowy. Resztki niestrawionego pokarmu usuwają tą samą drogą. Ułożone wokół otworu gębowego czułki z parzydełkami służą do zdobywania pożywienia i obrony. Średnica niektórych ukwiałów może wynosić nawet metr. Organizmy te mają duże zdolności regeneracyjne, co znaczy, że odgryzione ramiona odrastają im - jak gałązki roślinom. Nawet ich nazwy są „roślinne", np. szklana róża.
Kuzyni ukwiałów- koralowce-wytwarzają wapienny szkielet. Z biegiem czasu rozwija się kolonia złożona z milionów polipów. Szkielety obumarłych koralowców tworzą rafy. Największą zwierzęcą budowlą na świecie jest Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii. Jej długość wynosi 2 tys. km! Nie chce się wierzyć, że tego kolosa zbudowały tak niepozorne (1-30 mm) zwierzątka.
„Roślinny", czyli osiadły tryb życia wybrały również pąkle. Te morskie skorupiaki w niczym nie przypominają swojego krewniaka raka. Całe dorosłe życie spędzają przyrośnięte do jednego miejsca. Ich pancerz składa się ze zwapniałych płytek. W wodzie zwierzę rozchyla je i wysuwa na zewnątrz pokryte szczecinkami odnóża, którymi odcedza pokarm. Kiedy morze cofa się podczas odpływu, pąkle „szepczą" - taki odgłos wydają zatrzaskiwane pancerzyki.