Czy ukwiały to kwiaty? Większość zwierząt ma łapy, kopyta, skrzydła lub płetwy. Dzięki nim potrafią biegać, latać lub pływać. Są jednak zwierzęta, które na pierwszy rzut oka przypominają... kwiaty! Ukwiaty żyją w niemal wszystkich morzach świata.

Do podłoża przytwierdzają się podeszwą, na której mogą się również przesuwać. Ukwiały mają tylko jeden otwór - gębowy. Resztki niestrawionego pokarmu usuwają tą samą drogą. Ułożone wokół otworu gębowego czułki z parzydełkami służą do zdobywania pożywienia i obrony. Średnica niektórych ukwiałów może wynosić nawet metr. Organizmy te mają duże zdolności regeneracyjne, co znaczy, że odgryzione ramiona odrastają im - jak gałązki roślinom. Nawet ich nazwy są „roślinne", np. szklana róża.

Kuzyni ukwiałów- koralowce-wytwarzają wapienny szkielet. Z biegiem czasu rozwija się kolonia złożona z milionów polipów. Szkielety obumarłych koralowców tworzą rafy. Największą zwierzęcą budowlą na świecie jest Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii. Jej długość wynosi 2 tys. km! Nie chce się wierzyć, że tego kolosa zbudowały tak niepozorne (1-30 mm) zwierzątka.

„Roślinny", czyli osiadły tryb życia wybrały również pąkle. Te morskie skorupiaki w niczym nie przypominają swojego krewniaka raka. Całe dorosłe życie spędzają przyrośnięte do jednego miejsca. Ich pancerz składa się ze zwapniałych płytek. W wodzie zwierzę rozchyla je i wysuwa na zewnątrz pokryte szczecinkami odnóża, którymi odcedza pokarm. Kiedy morze cofa się podczas odpływu, pąkle „szepczą" - taki odgłos wydają zatrzaskiwane pancerzyki.

Twoja Ocena