Czy warto brać tabletki antykoncepcyjne? Co dają tabletki antykoncepcyjne? Tabletka hormonalna to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji — prawie tak jak sterylizacja (zakładając, że kobieta przyjmuje tabletki regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza). Będąc pierwszą skuteczną metodą zapobiegania ciąży, tabletka antykoncepcyjna rozpoczęła rewolucję seksualną w latach 60. ubiegłego wieku i szybko zyskała ogromną popularność.

Starożytni Grecy wierzyli, że temperament człowieka i jego funkcje życiowe są kontrolowane przez cztery płyny, które nazwali humorami: krew, śluz, żółtą żółć i czarną żółć. Ponieważ mój dobry przyjaciel i były producent telewizyjny jest Grekiem, znam mentalność tego narodu i wiem, że chętnie szczyci się swoimi wynalazkami. W tym przypadku Grecy mieli rację, choć pomylili się w kilku szczegółach.

Ciało człowieka wydziela 50 różnych hormonów. Są to substancje chemiczne produkowane przez układ hormonalny, które przedostają się bezpośrednio do krwioobiegu, a następnie do poszczególnych narządów, kontrolując ich pracę. Hormony, które regulują układ rozrodczy, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania narządów płciowych. Dlatego przejmując nad nimi kontrolę, możemy z dużą precyzją decydować o naszych zdolnościach rozrodczych. Tabletka antykoncepcyjna działa właśnie w taki sposób: zawiera hormony, które uniemożliwiają zajście w ciążę.

Tabletka antykoncepcyjna

Tabletka hormonalna to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji — prawie tak jak sterylizacja (zakładając, że kobieta przyjmuje tabletki regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza). Będąc pierwszą skuteczną metodą zapobiegania ciąży, tabletka antykoncepcyjna rozpoczęła rewolucję seksualną w latach 60. ubiegłego wieku i szybko zyskała ogromną popularność. Od tamtego czasu tabletka antykoncepcyjna przeszła dużą transformację. Mimo że jej substancjami czynnymi są hormony takie same jak te, które wytwarza organizm kobiety do regulowania cyklu miesiączkowego (estrogen i progesteron), ich ilości w tabletce antykoncepcyjnej na początku były tak duże, że wywoływały wiele skutków ubocznych. Dzisiaj stosowane są mniejsze dawki, które znacząco zmniejszyły prawdopodobieństwo wystąpienia tych skutków.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych:

Tabletki dwuskładnikowe, które zawierają zarówno estrogen, jak i syntetyczny odpowiednik progesteronu. Powodują one, że jajniki nie uwalniają komórek jajowych.

Tabletki jednoskładnikowe, tzw. minipigułki, które zawierają tylko syntetyczny odpowiednik progesteronu.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletka antykoncepcyjna może hamować owulację, ale jej główne działanie polega na zagęszczeniu śluzu szyjki macicy w taki sposób, aby plemniki nie mogły się przez niego przedostać. Oprócz tego tabletka sprawia, że wyściółka macicy jest mniej podatna na zagnieżdżenie się plemników. Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, musisz pamiętać, aby zażywać je codziennie, najlepiej o tej samej porze (powiedzmy, każdego ranka). Wtedy działanie hormonów będzie najskuteczniejsze. (W przypadku tabletek dwuskładnikowych należy odstawić je na siedem dni w miesiącu, w trakcie których dochodzi do krwawienia symulującego miesiączkę. W większości przypadków w tym czasie przyjmuje się tabletki typu placebo — obojętne farmakologicznie — aby nie wypaść z trybu).

Czy można zajść w ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Nieskuteczność tabletki antykoncepcyjnej prawie zawsze wynika z jej niewłaściwego stosowania, dlatego jeśli bierzesz tabletki i nie chcesz zajść w ciążę, postępuj dokładnie według wskazówek, jakie dał Ci lekarz

Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety

Oprócz zapobiegania ciąży tabletka antykoncepcyjna daje kilka dodatkowych korzyści:

-regularne miesiączki;

- mniej obfite miesiączki

- mniej bolesne miesiączki;

- rzadsze przypadki niedoboru żelaza;

- rzadsze przypadki ciąży pozamacicznej;

- rzadsze przypadki stanów zapalnych miednicy;

- rzadsze przypadki trądziku;

- osłabienie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego;

- rzadsze przypadki reumatoidalnego zapalenia stawów;

- rzadsze przypadki torbieli jajnika;

- ochrona przed rakiem szyjki macicy, błony śluzowej trzonu macicy i jajników — najczęstszymi postaciami raka u kobiet.

Gdy zaczniesz przyjmować tabletkę antykoncepcyjną, możesz zaobserwować u siebie niewielkie krwawienie między miesiączkami, które po pewnym czasie powinno minąć. Niektóre kobiety się boją, że tabletka antykoncepcyjna może powodować raka piersi albo błony śluzowej trzonu macicy. Ich obawy biorą się z tego, że w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach hormony zawarte w tabletce zwiększały ryzyko zachorowania na te rodzaje raka. Bez względu na to, czy ryzyko faktycznie było większe, nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że obecna generacja tabletek przyczynia się do wzrostu zachorowań na raka. Wręcz przeciwnie: dowiedziono, że zmniejsza ona ryzyko zachorowania na raka jajników i błony śluzowej trzonu macicy.

Prawie każda kobieta będąca w wieku rozrodczym może przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Wyjątkiem są kobiety palące w wieku powyżej 35 lat. Powinny one zrezygnować z przyjmowania tabletek, ponieważ może to zagrażać ich układowi sercowo-naczyniowemu. Bardziej szczegółowe badania wykazały, że to zagrożenie jest nieco większe niż dotychczas sądzono, jednak nie udało się jeszcze dokładnie go zmierzyć. Istnieją również inne schorzenia, takie jak cukrzyca czy zakrzepy, które stanowią przeciwwskazania przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Ze względu na te wszystkie zagrożenia tabletka antykoncepcyjna może być przepisana wyłącznie przez lekarza. W świecie medycznym codziennie przeprowadzane są nowe badania i analizy leków, dlatego trudno jest być na bieżąco ze wszystkimi wynikami. Jeżeli rozważasz tę formę antykoncepcji, porozmawiaj o niej z ginekologiem, aby mieć pewność, że dokonałaś właściwego wyboru.

Prywatna wizyta u ginekologa kosztuje 70 – 150 złotych (w przychodni państwowej nic nie płacisz). Cena jednego opakowania tabletek antykoncepcyjnych, które wystarcza na 28 dni, to 30 – 50 złotych. Nawet nie myśl o tym, żeby zaoszczędzić na koszcie wizyty u ginekologa, korzystając z recepty koleżanki — to recepta na klęskę.

Muszę jeszcze raz Cię ostrzec przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tabletka antykoncepcyjna nie chroni przed AIDS ani żadną inną chorobą przenoszoną drogą płciową, dlatego należy ją stosować w połączeniu z prezerwatywą, jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko zarażenia się taką chorobą od partnera.

Jeśli zażywasz inne leki (w tym antybiotyki) w okresie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, dowiedz się od lekarza, czy nie obniżają one skuteczności tabletek. W wielu przypadkach lekarz doradzi Ci zastosowanie w tym czasie dodatkowej formy antykoncepcji.

Najnowsza generacja tabletek antykoncepcyjnych może dawać jeszcze jedną korzyść: koniec z miesiączką. Jedynym powodem, dla którego tabletki wywoływały comiesięczne krwawienie zastępcze, było umożliwienie kobiecie miesiączkowania. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła ostatnio firmom farmaceutycznym na sprzedawanie tabletek, które zmniejszą albo całkowicie zahamują miesiączkowanie. Lybrel jest pierwszą tabletką antykoncepcyjną, którą kobiety mogą przyjmować codziennie, hamując miesięczne krwawienia na tak długo, jak tylko chcą. Yaz i Loestrin zmniejszają czas trwania miesiączki do trzech dni w miesiącu. Dwie inne marki, Seasonale i Seasonique, wywołują krwawienie tylko cztery razy w roku.

Twoja Ocena