views
Borowik szlachetny - prawdziwek, grzyb biały
Od czerwca do listopada w borach iglastych, rzadziej w lasach liściastych i mieszanych, pod świerkami, sosnami i brzozami. Najobficiej w górskich drzewostanach świerkowych. Kapelusz półkolisty, potem wypukły, matowy, od białego po różne odcienie brązu. Spód kapelusza zbudowany z rurek, których wyloty (pory) są początkowo białawe, kremowe, potem żółtozielone, nie zmieniają barwy po dotknięciu. Trzon pełny, baryłkowaty, potem maczugowaty, białawy, jasnobrązowy z drobną siateczką żyłek, u podstawy biały, filcowaty. Jadalny. Mylony z goryczakiem żółciowym i borowikiem szatańskim.
Borowika szlachetnego można pomylić z Goryczak żółciowy
Goryczak żółciowy - borowik żółciowy, podgrzybek gorzki
Od czerwca do października w lasach iglastych i mieszanych, głównie pod sosnami i świerkami. W górach nie występuje. Kapelusz półkolisty, potem wypukły lub płaski, jasnobrązowy; u młodych zamszowaty, u starszych gładki, podczas deszczu lepki. Rurki i pory białawe, z wiekiem lub po dotknięciu zmieniają kolor na różowy do różowobrązowego.
Trzon pełny, zgrubiały u dołu, jaśniejszy od kapelusza, z wyraźną brązowawą siateczką. Miąższ biały, bardzo gorzki, ale o przyjemnym zapachu. Niejadalny! Powoduje silne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Mylony z borowikiem szlachetnym.
Komentarze
0 comment