Czym różni się borowik od szatana? Z jakim grzybem można pomylić borowika?
Czym różni się borowik od szatana? Z jakim grzybem można pomylić borowika?
Czym różni się borowik od szatana?

Borowik szlachetny  - prawdziwek, grzyb biały

Od czerwca do listopada w borach iglastych, rzadziej w lasach liściastych i mieszanych, pod świerkami, sosnami i brzozami. Najobficiej w górskich drzewostanach świerkowych. Kapelusz półkolisty, potem wypukły, matowy, od białego po różne odcienie brązu. Spód kapelusza zbudowany z rurek, których wyloty (pory) są początkowo białawe, kremowe, potem żółtozielone, nie zmieniają barwy po dotknięciu. Trzon pełny, baryłkowaty, potem maczugowaty, białawy, jasnobrązowy z drobną siateczką żyłek, u podstawy biały, filcowaty. Jadalny. Mylony z goryczakiem żółciowym i borowikiem szatańskim.

Borowika szlachetnego można pomylić z Goryczak żółciowy

Goryczak żółciowy - borowik żółciowy, podgrzybek gorzki

Od czerwca do października w lasach iglastych i mieszanych, głównie pod sosnami i świerkami. W górach nie występuje. Kapelusz półkolisty, potem wypukły lub płaski, jasnobrązowy; u młodych zamszowaty, u starszych gładki, podczas deszczu lepki. Rurki i pory białawe, z wiekiem lub po dotknięciu zmieniają kolor na różowy do różowobrązowego.

Trzon pełny, zgrubiały u dołu, jaśniejszy od kapelusza, z wyraźną brązowawą siateczką. Miąższ biały, bardzo gorzki, ale o przyjemnym zapachu. Niejadalny! Powoduje silne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Mylony z borowikiem szlachetnym.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!