Jednym z najsłynniejszych ze wszystkich dinozaurów jest Tyrannosaurus rex, olbrzymie mięsożerne stworzenie żyjące pod koniec okresu kredy - przed około 65 min lal. Część naukowców uważa, że Tyranozaury były wystarczająco potężne, by polować i zabijać największe roślinożerne dinozaury żyjące w tamtym okresie. Inni sądzą, że były one zbyt powolne, by polować na inne stworzenia i żywiły sic dinozaurami, które umarły śmiercią naturalną.

Jak wyglądał Tyrannosaurus rex?

Tyrannosaurus rex poruszał się jedynie na swoich dwóch tylnych nogach, a jego silnie umięśniony ogon utrzymywał w równowadze jego tułów i głowę. Był on masywnym zwierzęciem, którego paszcza wypełniona była długimi, ostrymi zębami i otwierała się bardzo szeroko, co sprawiało., że był on budzącym grozę drapieżnikiem.

Jak szybko był w stanie poruszać się Tyrannosaurus rex?

Naukowcy sądzą, że Tyrannosaurus rex był stosunkowo aktywnym dinozaurem. Posiadał on masywne, umięśnione nogi, które nie były w stanie szybko się poruszać, ale pokonywały dużą odległość wraz z każdym krokiem. Tyrannosaurus rex mógł osiągać prędkość 3t) kwil, ale wyłącznie na krótkich odcinkach. Przez większą część czasu chodził on z prędkością około 5 km/h.

Jakimi dinozaurami żywił się Tyrannosaurus rex?

W okresie, w którym tyranozaury występowały w Ameryce Północnej, żyło tam również dużo roślinożernych dinozaurów, zwanych hadrozaurami, którymi tyranozaury prawdopodobnie się żywiły. Tyranozaury mogły  również polować na dinozaury rogate, które również występowały w tym czasie, jednakże ich rogi mogły powodować, że były one trudniej dostępnymi ofiarami. Najprawdopodobniej musiały  one żywić się dużymi roślinożercami.

Dlaczego Tyranosaur Rex miał małe ramiona?

Przednie kończyny tyranozaura mogły być przez niego używane jako wsparcie podczas wstawania. Tyranozaur posiadał maleńkie ramiona, mierzące zaledwie metr długości, w stosunku do jego całkowitej długości 13  m. Uważa się, że tyranozaur podczas odpoczynku leżał na brzuchu, ponieważ wzdłuż jego klatki piersiowej i żołądka znajdowały się bardzo mocne kości, które pomagały utrzymywać jego ciało w takiej pozycji. Podczas wstawania wspierał się on na swoich małych przednich kończynach i unosił się do góry wykorzystując do tego swoje potężne mięśnie nóg.

Dlaczego Tyranosaur Rex miał mocną i twardą czaszkę?

Czaszka tyranozaura była lak mocna prawdopodobnie z powodu stosowanego przez niego sposobu polowania. Tyranozaur posiadał czaszkę, która była wzmocniona w najważniejszych miejscach przez wytrzymałe części kości, na które działała siła nacisku.  Niektórzy naukowcy sądzą, że mógł on atakować swoje ofiary, wbiegając na nie z otwarta paszczą Zadawało to bardzo poważne rany zwierzynie, natomiast tyranozaur chroniony był przed uszkodzeniami dzięki swojej mocnej czaszce.

Czy Tyrannosaurus rex był największym drapieżnikiem?

Nie, największym odkrytym do tej pory dinozaurem mięsożernym był gigantozaur (Gigantosaurus). Dinozaur ten mierzył około 14,5 m długości i ważył do 8 ton, czyli ponad dwa razy więcej niż Tyranozaur Rex. Uważa się, że gigantozaur mógł polować na zauropody, które w Ameryce Południowej przetrwały dłużej niż gdziekolwiek indziej. Odnalezionych zostało jedynie kilka skamieniałości gigantozaura, nie jest on więc lak dobrze znany jak tyranozaur.

Twoja Ocena