Około 85 min lat temu pojawiła się nowa grupa dinozaurów -były nimi ceratopsy, zwane także dinozaurami rogatymi. Na samym początku dinozaury te były niewielkich rozmiarów - mierzyły średnio 1,8 m długości ale później wielkość ich ciała gwałtownie zwiększyła się. Największym dinozaurem z rodziny ceratopsów był triceratops (Triceratops). który osiągał ponad 9 m długości. Przed 65 min lal były one jednymi z najliczniej występujących dinozaurów na Ziemi.

Ile gatunków dinozaurów rogatych zamieszkiwało Ziemię?

Naukowcy odkryli około 30 gatunków dinozaurów rogatych, ale prawdopodobnie byk) ich o wicie więcej. Pierwsze z nich były dosyć niewielkich rozmiarów i nie posiadały rogów, jak na przykład protoceratops (Protoceratops), który zamieszkiwał Azję przed około 85 min lal. Późniejsze osobnik: były większe i posiadały kilka rogów, jak na przykład styrakozaur z Ameryki Północnej., żyjący 80 mit: lat temu. W tym samym okresie na Ziemi występowały również dinozaury, które okryte były pancerzem

Dlaczego dinozaury rogate były tak rozpowszechnione?

Dinozaury rogate w takim stopniu powiększyły swoją liczebność i zasiedliły tyle środowisk z powodu budowy swoich zębów i szczęk. Duże kołnierze wyrastające r z tylnej części czaszki stanowiły wsparcie i dla potężnych mięśni poruszających szczęką, która wypełniona była dziesiątkami ostrych, tnących zębów. Ceratopsy były w stanie szatkować i przełykać duże ilości twardego pokarmu roślinnego, którego inne dinozaury nie mogły spożywać.

Jak duże były jaja składane przez dinozaury rogate?

Jaja protoceratopsa miały około 20 cm długości i miały owalny kształt. Większość z nich była składana w gniazdach, które były drążone w ziemi. Jaja były składane w okręgach, a czasami ustawiane jedno na drugim. W każdym gnieździć znajdowało się ud 12 do 18 jaj.

Jakie jest jedno z najbardziej znanych odkryć skamieniałości?

W 1922 r. amerykańska ekspedycja dotarła do pustyni Gobi u środkowej Azji w poszukiwaniu skamieniałości prehistorycznych ludzi. Zamiast tego znaleźli oni sutki skamieniałości dinozaurów. Pośród nich było calu gniazdo wraz z jajami i matką. Odkrytym dinozaurem okazał się być protoceratops i dzięki ternu odkryciu po raz pierwszy udowodniono, że dinozaury składały jaja i że matka opiekowała się gniazdem. Wydobywanie skamielin i podzielenie się tą wiadomością ze światem zajęło ekspedycji kilka miesięcy. Kiedy skamieliny dotarły do Ameryki, wywołały one sensację. Wkrótce po tym na pustynię Gobi zostały wysłane inne ekspedycje naukowe w celu odnalezienia kolejnych gniazd, ale udało się odkopać jedynie kilka.

Czy dinozaury migrowały?

Jest prawdopodobne, że przynajmniej kilka gatunków dinozaurów przemieszczało się z jednego obszaru na inny w wyniku zmian pór roku, podobnie jak robią (o obecnie ptaki i ssaki. Jeżeli pewne rośliny rosły w jednym miejscu lałem, a w innym zimą, żywiące się nimi dinozaury rogate musiały się przemieszczać, żeby nie zdechnąć z głodu. Dinozaury z tej rodziny, takie jak  centrozaur,  żyły w stadach, które prawdopodobnie migrowały w poszukiwaniu pokarmu. Dotychczas nie ma zbyt wielu dowodów to potwierdzających, jednakże na pustyni odkryto skamieliny leśnego dinozaura plateozaura (Plateosaurus), co może wskazywać na to, że w momencie, gdy zdechł, migrował on między lasami.

Czy rogi stanowiły skuteczną broń?

Dinozaury rogate posiadały długie i zaostrzone rogi, które wyrastały z ich czaszki i mogły zostać wykorzystane jako potężna broń. Triceratops wyposażony był w trzy niezwykle długie rogi, których mógł używać do odpierania ataków dinozaurów mięsożernych, takich jak tyranozaur. Rogi wykorzystywane były również prawdopodobnie do walk między rywalizującymi ze sobą dinozaurami rogatymi, zazwyczaj o terytorium lub przywództwo w stadzie.

Twoja Ocena