Dla kogo kredyt konsolidacyjny? Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?
Dla kogo kredyt konsolidacyjny? Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?
Kredyt na samochód, na dom, na lodówkę, na studia dziecka i jeszcze ekspres do kawy – jeśli spojrzeć na te wszystkie zobowiązania finansowe, jakie podejmujemy i z którymi żyjemy nierzadko przez całe swoje życie, może się okazać, że co jakiś czas zdolni jesteśmy o niektórych zapomnieć. Jak sprawić, by wszystkie kredyty płacić w odpowiednim terminie?

Kredyt konsolidacyjny – pojęcie, które w polskich bankach pojawia się coraz częściej, mimo iż niedawny kryzys osłabił wolę klientów do zaciągania kredytów. Co daje taki kredyt, ile realnie kosztuje? Dla kogo jest wyjściem najlepszym, a dla kogo na pewno chybionym?

Czym jest konsolidacja?

Kredyt konsolidacyjny jest typem kredytu, który „spina” kilka innych kredytów w jeden, celem jego zaciągania jest po pierwsze realna redukcja zobowiązań, a po drugie obniżenie oprocentowania z zachowaniem zasady wydłużenia okresu spłaty.
Kredyty konsolidacyjne dzieli się zasadniczo na gotówkowe i hipoteczne, zależnie od tego, co jest przedmiotem kredytowania. W kredycie konsolidacyjnym może być zawarta zarówno spłata kredytów konsumpcyjnych, jak i spłata debetu bieżących rachunków i rachunków na karcie kredytowej.

Jak się ubiegać?

W przypadku wniosku o kredyt konsolidacyjny klient banku musi przejść ścieżkę podobną do tej, z jaką mamy do czynienia przy każdym innym kredycie. Trzeba więc będzie dostarczyć bankowi wszystkie zaświadczenia związane z faktycznymi środkami materialnymi, jakimi się dysponuje, szczegółową historię spłacanych kredytów oraz inne dokumenty stanowiące zabezpieczenie dla banku.

Plusy i minusy jednego dużego kredytu

Wiadomo, że jeśli mamy kilka rat oraz kredytów, znacznie trudniej jest uporządkować harmonogram ich spłat. Niektóre trzeba spłacać pod koniec, inne na początku miesiąca. Kredyt konsolidacyjny sprawia, że nie trzeba się już martwić o terminy, bo mamy tylko jedno zobowiązanie. Co więcej jego rata jest niższa niż suma wcześniejszych zobowiązań. Niestety nic za darmo. Trzeba przecież doliczyć koszty obsługi takiego kredytu, nic nie dzieje się samo. Bank musi jakoś przekonać inne banki, że klient może spłacać wszystkie swoje zobowiązania wolniej i na bardziej korzystnych dla niego warunkach doraźnych. No właśnie to tylko warunki krótkoterminowe. To, że mamy niższą niż wcześniej ratę kredytu, oznacza, że automatycznie koszt wszystkich kredytów musi wzrosnąć.

Warunki kredytu konsolidacyjnego

Kredyt, w którym zawarte są wszystkie inne kredyty klienta banku nie jest dla wszystkich, zdecydować się na niego powinny wyłącznie osoby, które mają stałe i pewne źródło dochodów. Może się okazać, że bank nie dopuści klienta do spłaty ze względu na jego historię kredytowania. Taki kredyt jest przede wszystkim dla osób mających problem z uporządkowaniem płatności, a nie dla tych, którzy nie dotrzymują ich terminów. Ma ułatwić spłatę, nie zaś umożliwić redukcje zobowiązania.
Ponieważ w przypadku tego rodzaju kredytu klient de facto będzie musiał zapłacić za kredyty więcej bank może odmówić jego przyznania np. ze względu na brak nieruchomości lub niewystarczająco pewne źródło dochodów. Banki udzielające kredytów konsolidacyjnych obligatoryjnie korzystają z Biura Informacji Kredytowej, zawarte tam informacje mają potwierdzić gotowość klienta do spłaty wszystkich swoich zobowiązań w terminie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!