Dlaczego badamy krew? Kiedy robić badania krwi? Jakie wyniki badań świadczą o nowotworze?
Dlaczego badamy krew?  Kiedy robić badania krwi? Jakie wyniki badań świadczą o nowotworze?
Pozornie banalna dolegliwość może być sygnałem poważnego schorzenia. Lepiej więc zrobić analizę krwi, ponieważ dostarcza ona wielu cennych informacji o stanie zdrowia.

Morfologia jest podstawowym badaniem krwi, pozwala się zorientować, czy w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Wstępnej oceny możesz dokonać sama, bo na wyniku często podawane są tzw. normy. Zależnie m.in. od używanych do analizy odczynników ambulatoria same określają granice tych norm, więc mogą się one nieznacznie różnić między poszczególnymi placówkami. Jeśli na wyniku twojego badania nie będzie podanych norm, skorzystaj z naszej tabeli. Ale sama nie stawiaj diagnozy - skonsultuj się z lekarzem, bo może uzna, że powinnaś zrobić jeszcze inne badania.

1. Jesteś stale zmęczona. Miałaś ostatnio wyjątkowo dużo pracy, niedosypiałaś, więc nic dziwnego, że teraz padasz z nóg. Ale jeśli prowadzisz normalny tryb życia i nie zarywasz nocy, a mimo to od dłuższego czasu nie opuszcza cię uczucie zmęczenia, koniecznie zbadaj krew. Bardzo możliwe, że twój organizm jest osłabiony, ponieważ zmaga się z jakąś infekcją, na co wskazywać wtedy będzie zbyt duża liczba białych krwinek i wysoki opad. Jeśli zaś okaże się, że OB jest prawidłowe, ale masz za mało czerwonych krwinek i niski poziom hemoglobiny, może to świadczyć o niedokrwistości, czyli anemii.

2. Szybko tracisz na wadze. Nie stosujesz żadnej diety, apetyt ci dopisuje, a jednak chudniesz. W dodatku ciągle czujesz się podenerwowana, jest ci gorąco nawet podczas mrozu i szybko się męczysz... Zrób nie tylko podstawowe badanie krwi, ale również oznaczenie stężenia hormonów tarczycy. Ich nieprawidłowy poziom i zawyżone OB to znak, że tarczyca źle pracuje.  Nieprawidłowe wyniki OB mogą także świadczyć o chorobie nowotworowej.  Podstawowe badania wykrywające chłoniaka to: morfologia krwi i OB (norma od 10 do 20 w zależności od płci; w przypadku chorób nowotworowych OB sięga 70-80 a nawet 100), oznaczenie enzymu LDH (charakterystycznego dla chłoniaków). Powinny być również oznaczone enzymy wątrobowe, mocznik, kreatynina, poziom cukru

3. Łatwo nabawiasz się siniaków. Jeśli nawet po lekkim uderzeniu zostają ci brzydkie zasinienia, nie tłumacz tym, że masz takie delikatne ciało. Zrób raczej badanie krzepliwości krwi. Sprawdź również, czy masz prawidłowy poziom cukru, bo skłonność do siniaków może być jednym z objawów cukrzycy.

4. Wypadają ci włosy. Jeśli masz pewność, że nie jest to spowodowane częstym farbowaniem czy złą pielęgnacją włosów, warto zrobić morfologię. Za mała liczba czerwonych krwinek i niski poziom hemoglobiny mogą wskazywać na anemię jako przyczynę przerzedzania się czupryny. Gdyby zaś wynik badania ogólnego okazał się prawidłowy, sprawdź jeszcze poziom żelaza. Niedobór tego pierwiastka ma duży wpływ na zdrowie włosów.

5. Często boli cię głowa. Wtedy oczywiście szybko łykasz tabletkę uśmierzającą, a kiedy tylko przestaje działać - sięgasz po następną. Tak powstaje błędne koło, ponieważ nadużywając leków przeciwbólowych, uzależniasz się od nich. Są coraz mniej skuteczne, więc coraz częściej je zażywasz. Kiedy zaś próbujesz je odstawić, organizm dopomina się o tabletkę powracającym bólem głowy. Środki uśmierzające (zawierające paracetamol i ibuprofen) nie są, niestety, obojętne dla wątroby i mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego koniecznie zbadaj poziom enzymów wątrobowych - AspAT i AIAT.

6. Lubisz tłusto zjeść. Nic ci tak nie smakuje jak golonka z zasmażaną kapustą. Nie potrafisz jej sobie odmówić, chociaż wiesz, że nadmiar tłuszczu jest podobno niezdrowy. Przekonaj się o tym i zrób dokładne badanie cholesterolu, tzw. lipidogram. Nieprawidłowy wynik badania potraktuj jako poważne ostrzeżenie przed miażdżycą i kłopotami z sercem.

7. Dokuczają ci stawy. Choroby reumatyczne wcale nie są dolegliwością wyłącznie ludzi starszych. Ale z drugiej strony - bóle stawów mogą być spowodowane nie tylko reumatyzmem, lecz także towarzyszyć ostrym infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Poza ogólnym badaniem krwi powinnaś więc skontrolować również ilość tzw. białka C-reaktywnego. Zbyt wysoki poziom tego białka i jednocześnie przekraczające normę OB świadczą o jakimś ostrym stanie zapalnym i konieczności przeprowadzenia dalszych, dokładniejszych badań.

8. Nie stronisz od alkoholu. Kieliszek wina dziennie to, oczywiście, nic złego, a nawet może przysłużyć się zdrowiu. Ale dwa czy więcej kieliszków, zwłaszcza czegoś "mocniejszego", czyni wiele szkód w organizmie, przede wszystkim w wątrobie. W dodatku kobiety są mniej odporne na to niekorzystne działanie alkoholu i łatwiej niż mężczyźni wpadają w nałóg. O tym, czy alkohol zaszkodził już twojej wątrobie, powie ci wysoki poziom enzymu gamma GTP.

9. Masz obfite miesiączki. Comiesięczna utrata znacznej ilości krwi może doprowadzić do rozwoju anemii. Sprawdź więc, czy liczba czerwonych krwinek i poziom hemoglobiny nie są za niskie.

10.Twoja sylwetka przypomina jabłko. Dawno zapomniałaś, jak wygląda wcięcie w talii, bo cała nadwaga "poszła" ci w brzuch? Ten typ otyłości stanowi poważne zagrożenie chorobami serca i układu krążenia. Ryzyko zawału znacznie wzrasta, jeśli wysoki jest poziom cholesterolu, więc koniecznie zrób lipidogram.

11. Wciąż chce ci się pić. To może świadczyć o złej tolerancji cukrów, zwłaszcza jeśli poza pragnieniem dokucza ci osłabienie i często miewasz infekcje błon śluzowych (np. pleśniawki). Odbierając wynik badania krwi, zwróć więc uwagę, czy poziom cukru nie jest zbyt wysoki.


Przygotuj się do badania.

To przesada, że ogólne badanie krwi trzeba robić zupełnie na czczo. Możesz wypić herbatę z odrobiną cukru i przekąsić coś lekkiego, np. sucharek. Jeśli jednak chcesz skontrolować poziom cukru lub cholesterolu, na pobranie krwi zgłoś się z pustym żołądkiem. Przed wyjściem z domu możesz co najwyżej wypić filiżankę niesłodzonej herbaty. Lepiej również zrezygnuj tego dnia z porannej gimnastyki, ponieważ po wysiłku fizycznym wynik lipidogramu może nie być dokładny (często jest zawyżony).

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!