Dlaczego dzieci opalają się szybciej? Jak długo dziecko może przebywać na słońcu? Jak zabezpieczyc dziecko na plaży?
Światło słoneczne poprawia samopoczucie, przyjemnie rozgrzewa i... szkodzi skórze. Żeby w pełni korzystać z uroków lata, musimy zadbać o ochronę skóry. Szczególnie tej najbardziej wrażliwej - niemowląt i dzieci.

Naskórek i skóra właściwa niemowlęcia i małego dziecka są niedojrzałe, a jej warstwy znacznie cieńsze i słabiej wykształcone niż skóra dorosłego człowieka. Także pigmentacja skóry w pierwszych kilku miesiącach życia nie wystarcza do ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Wszystko to sprawia, że promienie ultrafioletowe głębiej wnikają w skórę dziecka niż w skórę dorosłego i maluch szybciej ulega poparzeniu. Niemowląt nie wolno opalać, do 6. miesiąca życia powinny przebywać wyłącznie w cieniu. Ale nawet wtedy trzeba je dokładnie smarować kremem z filtrem ochronnym - słońce opala także w cieniu!

Najwyższa ochrona

DLA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI NAJLEPSZE SĄ PRZEZNACZONE SPECJALNIE DLA NICH KREMY Z FILTRAMI O BARDZO WYSOKIM WSPÓŁCZYNNIKU OCHRONY - SPF (ANG. SUN PROTECTION FACTOR) 5O+.

Filtry chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. To pierwsze nie powoduje powstawania rumienia ani poparzeń, ale jest groźne, bo odpowiada za starzenie się skóry oraz zmiany nowotworowe.

Niestety, przenika przez chmury, szyby okienne oraz ubranie. Promieniowanie typu UVB powoduje opaleniznę oraz oparzenia skóry, rumień i bąble.

Fizyczna bariera

WŚRÓD KOSMETYKÓW CHRONIĄCYCH SKÓRĘ PRZED SZKODLIWYM PROMIENIOWANIEM, MAMY DO WYBORU KREMY Z FILTRAMI MINERALNYMI (FIZYCZNYMI) I CHEMICZNYMI (ORGANICZNYMI).

Pierwsze działają na zasadzie lusterka - tworzą na skórze fizyczną barierę i odbijają promieniowanie słoneczne. Zalicza się do nich dwa naturalne pigmenty mineralne: tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Oba chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Trzeba jednak pamiętać, by smarować skórę dość grubą warstwą kremu.

Siła chemii

FILTRY CHEMICZNE TO SUBSTANCJE, KTÓRE WNIKAJĄ W NASKÓREK (ALE TYLKO W JEGO WIERZCHNIE WARSTWY) I POCHŁANIAJĄ ENERGIĘ ŚWIATŁA SŁONECZNEGO, PRZETWARZAJĄC JĄ NA NIESZKODLIWE CIEPŁO.

Chronią zarówno przed UVA, jak i IIVB. Nie barwią skóry na biało, ale mogą plamić ubranie. Najlepiej, by miały atest CZD lub IMiD. Niekiedy preparaty zawierające filtry chemiczne podrażniają wrażliwą skórę, wywołując uczucie pieczenia. Dlatego nie powinno się ich stosować u niemowląt i alergików. Starsze dziecko, które nie ma nadwrażliwej skóry, można bez obaw smarować kremem z filtrem chemicznym.

Filtr na miarę

IM JAŚNIEJSZA KARNACJA, TYM SILNIEJSZY POWINIEN BYĆ FAKTOR. MALUCHY O JASNEJ CERZE NALEŻY SMAROWAĆ KREMEM Z FILTREM 5O+.

Podobnie dzieci mające dużo (ponad 50) znamion barwnikowych, tzw. pieprzyków, oraz maluchy z rodzin, w których ktoś chorował na czerniaka (mogą mieć genetyczne predyspozycje do zachorowania). Stosowanie kremów z filtrem 50+ eliminuje ryzyko poparzenia nawet bardzo delikatnej skóry. Dzieciom z ciemniejszą karnacją wystarczy filtr 30+.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!