views
W procesie ewolucji mężczyźni rozwijali się jako myśliwi, a nie rozmówcy. Podczas polowania porozumiewali się za pomocą sygnałów niewerbalnych i często godzinami siedzieli w milczeniu, wypatrując zwierzyny. Nie zajmowali się wówczas zacieśnianiem więzi. Kiedy współcześni mężczyźni jadą razem na ryby, także mogą siedzieć godzinami i nic w tym czasie nie mówić. Doskonale się bawią i cieszą swoim towarzystwem, ale nie odczuwają potrzeby, żeby wyrażać to słowami. Natomiast gdyby kobiety spędzały wspólnie czas i zachowywały milczenie, byłoby to oznaką poważnego problemu.
U kobiet mowa jest zlokalizowana w konkretnych ośrodkach w mózgu - głównie w lewej półkuli, lecz w prawej również znajdują się jej mniejsze centra. Dzięki temu są one doskonałymi rozmówcami. Ponadto, ponieważ ich mową sterują określone ośrodki, reszta kobiecego mózgu może się zająć innymi zadaniami i dlatego właśnie kobiety mogą robić kilka rzeczy naraz. Dzięki wyraźnie wyodrębnionym ośrodkom mowy kobiety mają znacznie większe zdolności językowe i sprawność mówienia.
W dawnych czasach kobiety stale przebywały w grupie wraz z innymi kobietami i dziećmi, toteż rozwinęły umiejętność porozumiewania się, służącą im do podtrzymywania więzi z innymi.
Podstawy słuchania
Typowa kobieta może przybierać podczas słuchania przeciętnie sześć wyrazów twarzy w ciągu dziesięciu sekund, aby odzwierciedlić i przekazać swoją reakcję na uczucia rozmówcy. Kobieta odczytuje znaczenie tego, co słyszy, z intonacji głosu i mowy ciała. To właśnie powinien robić mężczyzna, żeby przyciągnąć uwagę kobiety i skłonić ją do dalszego słuchania. Większości mężczyzn nie mieści się w głowie, że mogliby reagować wyrazem twarzy, kiedy słuchają - ale tym, którzy opanowali tę sztukę, naprawdę się to opłaca.
Z kolei dla mężczyzny wojownika nadrzędnym celem było zachowanie nieruchomego wyrazu twarzy podczas słuchania, tak żeby nie zdradzić swoich uczuć przed wrogiem. Słuchając rozmówcy z twarzą pozbawioną wyrazu, mężczyzna czuje, że panuje nad sytuacją. Nie należy jednak sądzić, że nie przeżywa żadnych uczuć. Badania mózgu wykazują, że doświadcza uczuć równie silnych jak kobieta, tylko stara się ich nie okazywać.
Komentarze
0 comment