Dlaczego mam huśtawki nastrojów w ciąży, skoro jestem naprawdę szczęśliwa?
Dlaczego mam huśtawki nastrojów w ciąży, skoro jestem naprawdę szczęśliwa?
W pierwszych tygodniach możesz doświadczyć wielu różnych stanów emocjonalnych - od podekscytować a i oczekiwania po niepokój i rozdrażnienie. Na tym etapie ciąży częste zmiany nastrojów nie są niczym dziwnym i powinny minąć w drugim trymestrze.

Będąc w ciąży raz czuję się dobrze, a po chwili wybucham płaczem. Czy to normalne?

Tak, w czasie ciąży takie duże zmiany nastrojów są dość częstym zjawiskiem. Częściowo winowajcami są hormony - progesteron i estrogeny, ale także prosty fakt, że ciąża jest okresem wielkich zmian. Świadomość, ze wkrótce urodzisz dziecko, może wzbudzać w tobie radość która już następnego dnia zmienia się w niepewność: Czy dobrze zrobiłam, decydując się na dziecko? Nawet zachwycone wizją posiadania dziecka przyszłe matki, które wprost nie mogą się doczekać przyjścia na świat pociechy, miewają chwile zwątpienia, przytłoczone obawami o przyszłość. W głowie kłębią się niepokojące pytania: Czy pojawienie się dziecka wpłynie na związek z partnerem, czy dziecko jest zdrowe, jak poradzę sobie finansowo? Do tego dochodzą jeszcze pomniejsze dolegliwości ciążowe, jak zgaga, zmęczenie czy konieczność częstego oddawania moczu.To w zupełności wystarczy, by wywołać huśtawkę nastrojów.

Nie cierpię stanu przygnębienia w ciąży, który mnie dopada. Jak mogę zaradzić wahaniom nastrojów?

Ciąża wywołuje zmiany nastrojów i nic dziwnego, że - nawet z minuty na minutę - humor zmienia się z dobrego na zły. Może ci ulży, jeśli zrozumiesz, że takie stany są typowe i dyktowane przez hormony. Spróbuj w trakcie nagłego ataku przygnębienia zrobić coś, co poprawi ci humor, na przykład zdrzemnij się, wyjdź na spacer albo obejrzyj film z przyjaciółką. I nie wymagaj od siebie za wiele. Najlepszym antidotum na wahania nastrojów może być po prostu rozmowa - porozmawiaj o swych uczuciach z partnerem, przyjaciółmi, rodziną lub, jeśli wolisz, z lekarzem. Ciąża to wydarzenie, które całkowicie odmienia życie, zatem może sprawić, że każdy, nawet ktoś, kto od lat pragnął dziecka - poczuje się przytłoczony, rozdrażniony, zaniepokojony.

Czy huśtawki nastrojów będą mi towarzyszyć przez całą ciążę?

Zmiany samopoczucia nasilają się najbardziej w pierwszym trymestrze ciąży, a potem, w miarę jak twoje ciało i ty sama zaczniesz przywykać do zalewu hormonów, powinny stopniowo zanikać Zwykle w drugim trymestrze kobiety czuja się już lepiej i są spokojniejsze, natomiast zmiany samopoczucia mogą powrócić w ostatnich tygodniach ciąży (patrz s. 148-149),

Zmiany nastrojów nie mijają, co powinnam zrobić?

Jeśli masz wrażenie, że huśtawka nastrojów wykroczyła znacznie ponad przeciętną, byłoby dobrze porozmawiać o tym z terapeutą. Około 10% przyszłych mam zmaga się w czasie ciąży z lekką lub umiarkowaną formą depresji. Być może należysz do nich, skoro często lub wręcz ciągle czujesz się smutna.

W przeszłości cierpiałam na depresję. Jeśli teraz stan ten powróci, czy może zaszkodzić mojemu dziecku?

Wyniki badań sugerują, że efektem depresji jest wydzielanie pewnej substancji chemicznej: hormonu stresu zwanego kortyzolem. Niestety może on mieć szkodliwe działanie na dziecko, a co więcej, silny stres wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu. Ciężarne kobiety w depresji często nie dbają o siebie odpowiednio, czyli nie odżywiają się należycie, nie wypoczywają tyle, ile powinny, nie stronią od alkoholu czy używek oraz nie chodzą do lekarza. Jeżeli na którymkolwiek etapie ciąży zaczniesz podejrzewać u siebie depresję, porozmawiaj z lekarzem.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!