Półkule wspólnie „rządzą" ciałem, z tym że lewa odpowiada za funkcjonowanie prawej strony ciała, a prawa - za działanie strony lewej. Dzieje się tak dlatego, że włókna nerwowe w miejscu połączenia półkul z rdzeniem kręgowym krzyżują się - wiązka wychodząca z lewej półkuli łączy się z prawą stroną rdzenia, wiązka z półkuli prawej przechodzi na jego lewą stronę. Najczęściej bardziej rozwinięta jest lewa półkula, w związku z czym większość ludzi sprawniej posługuje się prawą ręką. Ci, u których dominuje prawa półkula, są leworęczni. Zazwyczaj lepiej rozwinięta jest ta półkula, która odpowiada za język mówiony (u większości ludzi to lewa półkula, odpowiedzialna także za logikę, zdolności matematyczne i naukowe).
Prawa półkula zajmuje się rozpoznawaniem kolorów, wzorów, kształtów i to ona odpowiada za uzdolnienia muzyczne, wyobraźnię i poczucie humoru.
Jednak obie półkule ciągle współpracują ze sobą. Gdy słuchamy piosenki w radiu, lewa półkula przetwarza słowa, a prawa muzykę. Dlatego łatwiej nam zapamiętać słowa piosenki niż wiersza, bo w tym procesie uczestniczą obie półkule.
Ucząc się, warto wykorzystywać obie półkule mózgowe, dzięki specjalnym technikom zapamiętywania uruchamiającym wyobraźnię i twórcze myślenie.