Dlaczego powinno się pić wodę? Ile wody dziennie powinien wypić człowiek?
Dlaczego powinno się pić wodę?  Ile wody dziennie powinien wypić człowiek?
Woda gasi pragnienie, o które nietrudno zwłaszcza w upalne dni. Okazuje się tymczasem, że odczuwanie go jest znakiem, że nasz organizm zaczął się już odwadniać. Nie czekajmy zatem na jego pojawienie się.

Za co odpowiada woda?
Woda jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w którym zachodzi szereg reakcji chemicznych przekładających się na kondycję fizyczną i psychiczną.
Odpowiada także za ciśnienie krwi, przenosi bowiem do komórek tlen oraz składniki odżywcze, jej obecność pozwala także oczyścić organizm z toksyn. Woda reguluje również temperaturę ciała, stąd też w czasie upałów pojawia się pot.
Niedostateczna ilość wody w organizmie przekłada się na nieprawidłowe jego funkcjonowanie. Zachwianiu ulega system trawienia, praca jelit, przyswajanie cennych składników. Woda nawilża organizm, także płuca ułatwiając oddychanie, bierze udział w przenoszeniu dźwięków przez ucho środkowe.

Ile wody pić?
Woda trafia do naszego organizmu nie tylko w jej czystej postaci. Znajduje się również w wielu pokarmach- owocach, warzywach, mleku, mięsie czy nawet pieczywie.
Jeśli nasza dieta bogata jest w owoce i warzywa organizm ma szansę otrzymać nawet około 1 litra wody.
Każdego dnia powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi minimum 1 litr wody, przy czym pamiętać należy także o maksymalnej porcji, która powinna uwzględnić możliwości nerek.
Dawkę tę należy przeliczyć na wagę ciała. I tak przyjmuje się, że na 1 kg masy ciała przypada około 30 cm3 wody na dobę.

Codziennie nasz organizm traci około 2,5 litra wody (mocz, pot, kał) a narządem, który uczestniczy w regulowaniu gospodarki wodnej są nerki.
Sygnałem świadczącym o braku wody w organizmie jest uczucie pragnienia. Odczuwamy je, gdy tracimy 1-2 % wody, przy czym utrata około 20% prowadzi do śmierci.
Zapotrzebowanie na wodę zależne jest od pory roku, strefy klimatycznej, przemiany materii, rodzaju wykonywanej pracy. W upalne dni oraz w trakcie wykonywania pracy fizycznej zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet do 4 litrów na dobę. Woda wyparowuje z organizmu również w czasie mrozów, kiedy to wzrasta zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania ciała. Ilość płynów należy też zwiększyć w czasie choroby, podczas gorączki, biegunki, wymiotów.

Kiedy nasza dieta jest wysokokaloryczna, bogata w błonnik a produkty są słone i ostro doprawione, organizm w czasie trawienia zużywa większą ilość wody. Jej dawka powinna być także zwiększona w przypadku osób chorych na cukrzycę, odchudzających się oraz z nadwagą a także tych, którzy piją duże ilości kawy czy mocnej herbaty.

Jaką wodę wybrać?
Woda mineralna powinna być dobrana adekwatnie do potrzeb i kondycji organizmu. Oznacza to, że niemowlęta i dzieci powinny pić wodę źródlaną, osoby z nadciśnieniem tętniczym stronić powinny od wody zawierającej wysoką ilość sodu, wybierając te zawierające wysokie stężenie magnezu, chorzy na kamicę nerkową wybierać powinni wodę o niskiej zawartości wapnia, który z kolei zalecany jest cierpiącym na osteoporozę. Osoby pracujące w wysokich temperaturach oraz fizycznie niedobór minerałów uzupełniać powinny z kolei wodą zawierającym wysokie stężenie potasu i sodu.

Woda powinna nam przede wszystkim smakować, bowiem okazuje się, że nie każda smakuje tak samo. Warto dlatego kupić kilka butelek różnych marek, by mieć możliwość porównania i wyboru smaku najbardziej nam odpowiadającego.

Co kryje w sobie butelka wody mineralnej?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wód. Co kryją niektóre z nich?
Postanowiliśmy sprawdzić skład tych, które cieszą się sporą popularnością - Woda mineralna ranking

Woda mineralna Cisowianka
woda Cisowianka pochodzi z nałęczowskich pokładów wodonośnych i jest średniozmineralizowana, co oznacza, że można ją pić codziennie, bez ograniczeń. Co ważne, nie zawiera dużej ilości sodu.
W 1 litrze wody mineralnej Cisowianka znajduje się 714 mg składników mineralnych, wśród nich między innymi:
kationy – wapniowy, magnezowy, sodowy, potasowy,
aniony – wodorowęglanowy, chlorkowy, siarczany, flourkowy.

Woda mineralna Żywiec Zdrój

woda Żywiec Zdrój pochodzi z ekologicznie czystych terenów Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Ma neutralny smak, nie zawiera dużej ilości sodu, jest też odpowiednio zmineralizowana, toteż jest bezpieczna dla zdrowia i może być pita bez ograniczeń.
Instytut Matki i Dziecka zaleca ją do spożywania przez kobiety karmiące, w ciąży, niemowlęta oraz dzieci.
1 litr wody mineralnej Żywiec Zdrój zawiera 232 mg składników mineralnych, w tym między innymi:
kationy – wapniowy, sodowy, magnezowy,
aniony – wodorowęglanowy, fluorkowy.

Woda mineralna Muszynianka
Dewizą marki jest stwierdzenie, że „woda to życie”, z czym zgodzić musi się każdy z nas.
Początki firmy związane są nie z wodą lecz ze świadczeniem usług krawieckich, które następnie zostają poszerzone o przemysł spożywczy. Dopiero na początku lat 90. rozpoczyna się produkcja wód mineralnych, a poprzednie lata stanowią skarbnice wiedzy na temat zasad zdrowego żywienia.
Woda mineralna Muszynianka pochodzi z Popradzkiego Parku Krajobrazowego i jest wodą alkaliczną, wysokozmineralizowaną, magnezowo-wapniową. Zawiera wiele cennych minerałów, w tym między innymi magnez, wapń, potas, sód, żelazo, mangan, fluorki, chlorki. Wykazuje tez właściwości dietetyczno-odżywcze.
W 1 litrze wody mineralnej Muszynianka znajduje się aż 1952 mg składników mineralnych, w tym:
kationy – magnezowy (130), wapniowy (205), sodowy (88), potasowy (10),
aniony – wodorowęglanowy (1477), siarczanowy (28), chlorkowy (14).

Większość z nas pije za mało wody. To z kolei może przyczynić się do kłopotów zdrowotnych. Objawem niewystarczającej ilości wody w organizmie jest nie tylko rosnące pragnienie czy suchość w ustach, ale również rozdrażnienie, bezsenność, wysuszenie i zaczerwienie skóry, spadek apetytu, osłabienie organizmu. Zbyt mała ilość wody utrudnia także pozbycie się toksyn z organizmu, które w konsekwencji zalegają w nim, co przekłada się na stan zdrowia oraz kondycję skóry.

Wodę, utrzymującą nas przy życiu, warto pić. Za jej sprawą z pożywienia rozpuszczone zostają związki chemiczne, organizm zostaje oczyszczony z toksyn, ciało utrzymuje stałą temperaturę zaś nasze wnętrze jest należycie nawilżone, co umożliwia prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych organów.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!