Dlaczego skóra może mieć różne kolory?
Niektóre specjalne komórki skóry - melanocyty - zawierają ziarenka pigmentu - melaniny. Odpowiadają one za barwę skóry. Skóra różnych ras ludzi zawiera różne ilości melaniny. U jednych jest jej bardzo dużo i dlatego mają skórę czarną; u innych melaniny jest mało - ich skóra jest jasna. Ilość melaniny, a w konsekwencji kolor skóry to forma przystosowania do środowiska.

W klimacie równikowym, gdzie słońce mocno świeci, ciemna skóra stanowi ochronę przed oparzeniem. Skórę jasną mają ludzie żyjący w rejonach o mniejszym nasłonecznieniu. Jest ona wrażliwa na silne słońce i łatwo ulega poparzeniu pod jego wpływem.

Dłonie rąk i podeszwy stóp zawierają mniej melaniny. Piegi natomiast są małymi fragmentami skóry, w których jest więcej melaniny.

Czy skóra ma wszędzie jednakową grubość?

Grubość skóry nie jest wszędzie jednakowa. Na przykład na powiekach skóra jest bardzo cienka. Natomiast gruba jest w tych miejscach, które często stykają się z przedmiotami i podłożem, tak jak na dłoniach i na podeszwach stóp.

Dlaczego słońce opala?

Niektóre promienie słoneczne stymulują wytwarzanie pigmentu i melaniny. Są to promienie ultrafioletowe. Kiedy ciało pozostaje długo wystawione na promienie słońca, skóra, aby uniknąć uszkodzenia, broni się wytwarzając więcej melaniny. Szczególnie wrażliwa jest skóra bardzo jasna, która wytwarza niedostateczną ilość melaniny. Skóra ta łatwo ulega poparzeniu. Aby ochronić się przed poparzeniem należy użyć kremu zawierającego filtr UV. Filtr pochłania większość promieni ultrafioletowych i możemy dłużej  przebywać na słońcu.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!