Dlaczego tworzą się fale? Co to jest tsunami?
Dlaczego tworzą się fale? Co to jest tsunami? Źródłem fal jest wiatr wiejący nad morzami i oceanami: im silniej wieje, tym fale są wyższe. Energia wiatru przekazywana jest energii fal. Woda falując nie przemieszcza się, lecz energia przekazywana jest kolejnym cząsteczkom wody.

 Parametrami fali są długość i wysokość. Długość to odległość między dwoma kolejnymi szczytami lub dolinami fali, zaś wysokość to odległość od wierzchołka fali do powierzchni morza w stanie spoczynku.

Fale poruszają tylko powierzchniową warstwę wody. Poniżej 50 m falowanie nie zachodzi. W wodach płytkich, poniżej 25 m, prędkość fali zależy od głębokości. Duże fale załamują się i powstają białe spienione grzywacze.

Na otwartym oceanie prędkość fali zależy od jej długości.

Co to jest tsunami?

Gdy dno oceanu ulega przemieszczeniu na skutek trzęsienia ziemi lub wybuchu wulkanu, powstaje fala tsunami. Przemieszcza się ona z prędkością do 800 km/h na odległość tysięcy kilometrów. Na otwartym oceanie jest niezauważalna, gdyż jej długość wynosi nawet 30 km. Natomiast w pobliżu wybrzeża fale tsunami wznoszą się do wysokości 30 m, zanim spadną na ląd.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!